Отговорът на Берлин беше фискална експанзия, еквивалентна на около 8% от брутния вътрешен продукт, като има потенциала да инжектира още, ако е необходимо. Съставът на германския фондов пазар също помага, тъй като e наклонен към индустриалните акции, които могат да се покачат успоредно с глобалното икономическо възстановяване.
За разлика от това, подемът при американските акции от март насам беше съсредоточен в шепа технологични компании с огромна пазарна капитализация. Рязкото изместване от технологичния сектор наскоро тласна целия пазар надолу, но също така подчертава необходимостта от диверсификация. Препоръчваме да инвестирате в дългосрочни тенденции, ускорени от настоящата криза. Например, веригите за доставки вероятно ще бъдат по-малко глобални и по-локални в бъдеще, което ще бъде от полза за секторите на автоматизацията и роботиката. Европа е дом на много от пазарните лидери в глобалната автоматизация на фабриките и процесите.
Цифровизацията на здравната индустрия също изглежда ще се задълбочава в резултат от пандемията. Европа вече отговаря за 22 процента от MSCI индекса, проследяващ „медицинско технологичните“ компании.
Зелените инициативи в основата на европейските планове за възстановяване от Covid също предоставят възможност за компаниите в региона. През юли лидерите на ЕС се споразумяха за фонд за възстановяване в размер на 750 млрд. евро, чийто главен елемент е фокусиран върху опазването на климата и дигитализацията. В дългосрочен план това трябва да насърчи развитието на области като възобновяемите енергийни източници, енергийна ефективност, електрическите превозни средства и инфраструктурата, свързана с мобилността и транспорта.
Следващи вълни на вируса могат да доведат до подход за отваряне на икономиките на пресекулки, но те няма да подкопаят, а само ще забавят възстановяването.
Сега знаем повече за коронавируса, отколкото в началото на годината. Оценките за смъртността и заразността му спаднаха след избухването на пандемията, и значителна част от някои населения вече хванаха Covid-19.
Това ще позволи на регулаторите да възприемат по-малко икономически разрушителни мерки при овладяването на нови вълни, като носене на маски, проследяване на контактите и социално дистанциране. Освен това има данни за напредък при ваксините и терапевтичните средства. Макар че страховете от втора вълна ще добавят нестабилност относно силата и скоростта на възстановяването, ние очакваме засилена икономическа инерция през следващата година.
Всичко това предполага пространство за повишение на глобалните акции, но инвеститорите ще трябва да избират особено внимателно.
преди 4 години Британските и германските акции имат голям потенциал.Колкото по-високо е дадено тяло, толкова по-голяма потенциална енергия има.Само някой да го бутне и при падане да видиш колко енергия ще се отдели! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Няма по-подценен развит пазар от британския - да не говорим, че там дори няма данък върху дивидента, за разлика то високите данъци в Германия, Франция, Швейцария. отговор Сигнализирай за неуместен коментар