Възможно ли е една държава да реши всички проблеми на човечеството?
През юли президентът на Филипините Родриго Дутерте помоли Китай да помогне на страната да получи ранен достъп до ваксините срещу COVID-19, които азиатската свръхикономика разработва. Той също така заяви, че Филипините нямат намерение да вземат страна в търговския конфликт между САЩ и Китай, което предполага толерантност към китайските военни съоръжения в Южнокитайско море, пише Nikkei Asia Review.
Говорител на китайското външно министерство веднага приветства думите на Дутерте и обяви готовността на Китай да даде приоритет на заявката за ваксина.
Пандемията ускорява промените в глобалния ред, дори насърчава Филипините да прибегнат до явен балансиращ акт между САЩ и Китай.
Комбинираната икономическа сила на Китай и други развиващи се икономики в Азия - измерена въз основа на паритета на покупателната способност, който коригира стойностите, за да отрази относителните цени - тази година ще надмине икономическата сила на развитите страни, водени от САЩ, според данни на Международния валутен фонд (МВФ). Анализът отбелязва първото подобно преобръщане на икономическата мощ в глобален план от началото на ерата на американското господство, когато САЩ задминават Китай преди около 150 години.
САЩ и Китай задълбочиха враждата помежду си, отказвайки дори да си сътрудничат в борбата с кризата, причинена от пандемията. И докато броят на загиналите от коронавируса нараства в САЩ до над 180 000, Китай ограничава свободата на словото в Хонконг, засилвайки своя контрол в Южнокитайско море.
САЩ и Великобритания решиха да блокират достъпа на китайският гигант Huawei Technologies до процеса на изграждане на 5G мрежите, като Deutsche Bank изчислява, че "технологичните стени", особено тези между САЩ и Китай, ще струват 3,5 трлн. долара през следващите пет години, тъй като компаниите са принудени да възстановят веригите на доставка и да се борят с конкурентните компютърни системи.
Адам Смит пише, че разделението на труда е ограничено от размера на пазара, предвиждайки растеж на икономики с по-големи и по-разнообразни и продуктивни пазари.
Глобализацията, основата на съвременния просперитет, е в криза. Съотношението на търговията към глобалния брутен вътрешен продукт (БВП), което се е повишило до 60% през този век от едва 10% след Втората световна война, ще се понижи през тази година до 37% - нивото, при което Студената война приключва.
Въпреки че човек може да се замисли дали конфронтацията между двете големи икономически сили ще раздели света отново, светът вече не е толкова просто устроен, както преди, възприемайки сложни цифрови връзки и вериги на доставка, които задълбочават взаимната зависимост на страните. Независимо от политическите си системи, "средните сили" засилват своето присъствие чрез умело използване на данни и технологии.
Премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардърн обеща, че нейната страна ще направи своята икономика по-силна, отколкото е била преди избухването на COVID-19. Чрез своевременното въвеждане на мерки като ограничения за блокиране и плащания на заплати от името на работодателите, правителството на Нова Зеландия поддържа равнището на безработица на ниво от 4%. Властите там също така разработват своите политики, използвайки цифровите технологии като централизираното събиране на заявления от компании и граждани.
В същото време Финландия непрекъснато актуализира публичните карти, показващи разпространението на инфекцията – функция, станала възможна чрез прости тестове и интегриране на електронни данни от медицинските институции.
Индекс, съставен от Световната банка, показва, че Южна Корея и Тайван, за които се смята, че са успели в битката срещу коронавируса, вече са постигнали големи подобрения в „ефективността на правителството“ и „върховенството на закона“ между 2008 и 2018 г.
Под ръководството на Световния икономически форум публични и частни експерти от над 50 страни са започнали дебати през юли, за да намерят на базата на различни приложения начини за взаимно удостоверяване на отрицателни резултати от тестовете за COVID-19. „Отрицателният тест е паспорт за мобилност“, изтъква Чизуру Суга от секретариата на Форума.
Турският нобелов лауреат за литература Орхан Памук пише, че за първи път в историята хората навсякъде са изправени пред един общ проблем.
Живеем в свят, където успехите и неуспехите могат да бъдат сравнявани моментално. Идеологията не може да спаси животи. Сега, когато ерата на великите сили приключи, е време нациите да се състезават за най-умното правителство в света.
преди 4 години "Коронавирусът за първи път обединява всички нации под една кауза "Да живее коронавирусът - най прогресивното човешко изобретение ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Да бяха се обединили да направят ваксина, а не всеки търчи да е първи, и сега ще плюят конкуренцията и ще има скрити войни кой на кого да продаде. ПФУ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ала-бала! В Европа, като захапа вируса бяха "най-обединени", да си крадат маските и консумативите. Пък представям си по светО как е! Глобализацията се движи само от общи интереси, за индивидуалните всеки дърпа килимчето за себе си! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар