IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Правителствата трябва да стоят настрана от веригите за доставки

Коронавирусът разкри техните уязвимости, но е работа на бизнеса да ги поправи

15:03 | 02.09.20 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Covid-19 ясно демонстрира нестабилността на веригите за доставки. Това е проблем, с който всяка компания трябва да се справи, но правителствата трябва да бъдат много внимателни относно участието си. Като се има предвид вероятността от свръх реакция или пък от недостатъчна такава от страна на държавата, обществото би било много по-добре при втория вариант, отколкото при първия, пише за Financial Times Дейвид Коут, бивш главен изпълнителен директор на американския конгломерат Honeywell. 

Има области, в които правителството трябва да участва. То може да играе важна роля, като предвижда потенциални пандемии и анализира дали продуктите и услугите - като болници и здравни работници - са на разположение за бързо реагиране. Правителството може да осигурява доставки на потенциално критични продукти. То може да се съсредоточи върху ускоряването на отговора на всяка пандемия, независимо дали у дома или в чужбина, както и върху финансирате му.

Струващите си задачи на правителствата включват осигуряване на бърза оценка на потенциалните пандемии; разработване на набор от мерки като частични блокажи, защита на най-уязвимите и своевременно налагане носенето на маски за лице; гарантиране наличието на тестове за вируса; и стимулиране на бързото разработване на ваксина чрез финансиране на всички разумни възможности или определянето на сериозна награда.

Правителствата обаче не трябва да се изкушават да се месят в детайлите на веригите за доставки. Това е работа на бизнеса. Тъй като блокажите замразиха търговията по целия свят, много компании не можеха да произвеждат стоки, тъй като ключови компоненти идват от единствен доставчик в чужбина. Някои компании имаха повече от един доставчик, но от една и съща държава. Всяка фирма, докато подготвя анализа на изминалите събития, трябва да определи къде са нейните уязвими места и да ги отстрани. Това би заздравило защитата срещу инциденти, независимо дали произтичат от държава (природно бедствие или пандемия) или доставчик (наример пожар).

За ключови медицински продукти - както научихме от маските и обдишвателите - компаниите се нуждаят от надеждна, разшируема вътрешна мрежа. Оценката на веригата за доставка трябва да включва машините, необходими за направата на крайния продукт. Ако следващата пандемия изисква уреди за тестване на вода в домашни условия, и разполагаме с материалите, но не можем да ги произведем, защото машините идват от страна, затворена поради болестта, много работа ще бъде прахосана.

Този основателен фокус върху местните доставчици може да прерасне в изолационизъм, ако бъде замесено правителството. Американските аргументи, че способността за реакция срещу пандемия и заплахата от Китай изискват връщане на всички изнесени производства, са погрешни. Това би довело до спад в производителността, ако върнатите производства са по-неефективни от чуждите доставчици.

САЩ са най-голямата икономика в света, с около една четвърт от световния брутен вътрешен продукт, но останалите три четвърти са извън страната. Участието на американските компании в създаването на тези 75 на сто от глобалния БВП е от полза за нашите инвеститори и данъкоплатци, като те не могат да направят това, ако произвеждат само у дома. За да се конкурират, повечето фирми се нуждаят от присъствие на външните пазари, което надхвърля откриването на маркетингов отдел и поддържането на склад. С помощта на глобалните вериги за доставки и присъствието в чужбина компаниите могат да се състезават по целия свят, генерирайки печалби, които могат да бъдат репатрирани.

Поглеждайки отвъд Covid, американското правителство може да изиграе голяма роля за окончателното превръщане на американската икономика в успешен модел, на който останалият свят иска да подражава. Държавният дълг набъбна в тази криза и трябва да бъде поставен под контрол, като се има предвид, че около 70 на сто от нашите бюджетни разходи са на автопилот (лихви и програми за задължителни обезщетения), а данъчните приходи са под историческата средна стойност от 17 на сто от БВП. Трябва да инвестираме в образование, да изградим инфраструктура на световно ниво и значително да повишим вложенията в научни изследвания. Всички тези действия биха помогнали на бизнеса да бъде успешен и да повиши жизнения стандарт.

Но правителството трябва да стои настрана от законодателството относно веригите за доставки, което бързо може да ни поведе по пътя на изолационизма - не забравяйте, че митата Смуут-Холи от 1930 г. доведоха до ответни мерки на държавите и задълбочиха депресията. Правителството има две роли по отношение на бизнеса: поощряване и регулиране. Намесата във веригите за доставки, оправдавана със защитата на националната сигурност в широк смисъл, е по-вероятно да бъде пагубна, отколкото продуктивна.

Повишаването на производителността, движено от глобализацията, вдига стандарта на живот в световен мащаб. Ние постоянно искаме да изглаждаме ръбовете на капитализма и глобализацията, поради което трябва да гарантираме, че компаниите имат стабилни вериги за доставки, но решаването на този проблем може да се окаже по-лошо от самия него, ако законодателите се поддадат на ксенофобски импулси. Моментът е добър правителствата да си спомнят Хипократовата клетва: Първо, не вреди!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още