IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Коя може да е следващата държава, която ще нормализира отношенията с Израел?

Според анализатори Бахрейн или Судан може да последват примера на ОАЕ, установила официални отношения с Тел Авив

19:38 | 26.08.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Макар че някои арабски страни приветстваха решението на Обединените арабски емирства да нормализират отношенията си с Израел, други го отхвърлиха или показаха предпазливост, макар че Вашингтон ги подтиква да последват примера на Абу Даби, пише в свой материал „Франс прес“, цитиран от БТА.

Ръководителят на американската дипломация Майк Помпейо, който посети Израел вчера, изрази „оптимизъм“ по отношение на идеята, че е възможно да станем свидетели на нормализирането на отношенията на „други арабски страни" с еврейската държава, след решението, взето от ОАЕ.

Според анализатори Бахрейн или Судан може да последват примера на ОАЕ, която стана третата арабска държава, след Египет и Йордания, установила официални отношения с Израел.

Саудитска Арабия, влиятелен актьор в региона, заяви, че се придържа към арабския план за мир от 2002 г., който поставя като условие за отношения с Израел изтегляне от окупираните през 1967 г. арабски територии, следвайки принципа „земя срещу мир".

Бахрейн

Бахрейн беше първата страна от Залива, приветствала обявеното на 13 август споразумение между ОАЕ и Израел. Контактите между тази малка страна от Залива и Израел датират още от 90-те години на миналия век.

Бахрейн и Израел изпитват еднаква враждебност към Иран. Манама обвинява Ислямската република, че използва шиитската общност в Бахрейн срещу управляващата сунитска династия.

Потвърждавайки подкрепата на Манама за „правата на палестинците“, на 20 август бахрейнски представител заяви, че неговата страна е суверенна държава и нейните решения могат да бъдат мотивирани от „националните й интереси“.

В случай на нормализация Бахрейн, близък съюзник на Саудитска Арабия, може да изиграе важна роля между Рияд и Израел, смята Андреас Крийг от Кралския колеж в Лондон.

„Докато Саудитска Арабия не може да нормализира пряко отношенията си с Израел поради патовата ситуация в мирния процес, Бахрейн може да стане център на контактите между израелци и саудитци“, според този анализатор.

Судан

Хартум предизвика объркване по въпроса за нормализацията с Израел. Говорителят на външното министерство Хайдер Бадауи заяви, че се отнася благосклонни към нея, преди изявлението му да бъде оспорено от първия дипломат Омар Камареддин и да бъде уволнен на 19 август.

През февруари израелският премиер Бенямин Нетаняху се срещна в Уганда с Абдел Фатах ал Бурхан, лидерът на Суверенния съвет, който управлява Судан. Суданското правителство отрече да е бил обсъждан въпросът за „нормализация“ на отношенията.

Судан е изпаднал в икономическа криза и се надява да бъде изключен от американския черен списък на страните, подкрепящи тероризма. Едно нормализиране на отношенията с Израел би могло да помогне за това.

„Те искат изключително силно да видят отмяна на американските санкции и са под силното влияние на ОАЕ“, заяви пред АФП Чинция Бианко, изследователка в Европейския съвет по външни отношения, говорейки за суданските представители.

Оман

Оман беше втората страна от Залива, приветствала израелско-емиратското споразумение, но четири дни по-късно увери, че държи на „правата“ на палестинците на „държава със столица Източен Ерусалим“.

Оман е еднакво близък със САЩ и с Иран и играе картата на неутралитета и на посредничеството в регионалните конфликти.

През 2018 г. израелският премиер Нетаняху посети оманската столица. Султан Хайтам, който през януари наследи покойния Кабус, "няма да рискува с толкова спорна стъпка за момента", смята Бианко.

Катар

За разлика от своите турски и ирански съюзници Катар, който също има прохладни дипломатически отношения с ОАЕ, не реагира на споразумението за нормализация с Израел.

От 1996 до 2000 г. в Карар имаше израелско търговско представителство и не крие своите контакти с Израел.

Доха присъства в ивицата Газа поради близостта си с Хамас, който контролира тази подложена на израелска блокада палестинска територия.

През 2019 г. Катар, също като ООН и Египет, подкрепи примирие между Израел и Хамас. Споразумението за примирие предвижда еврейската държава да разреши влизането на финансовата помощ на Катар в анклава.

„Въпреки че Катар сътрудничи с Израел, за да подкрепя палестинската кауза, той няма да нормализира отношенията си, докато мирният процес остава блокиран“, заяви Крийг.

Кувейт

Съюзник на САЩ, Кувейт винаги е отхвърлял нормализацията. Но споразумението между ОАЕ и еврейската държава обърка политическия дебат по този въпрос.

Политически групи и организации на гражданското общество порицаха споразумението, но други го защитиха.

Но нормализиране на отношенията между Кувейт и Израел е слабо вероятно, защото парламентът „използва враждебността към Израел, за да заеме позицията на говорител на народа“, заяви Бианко.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:34 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още