IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Расте пропастта между достъпа до кредити на големия и на малкия бизнес в САЩ

Спешната програма на Фед за кредитиране на малките и средни фирми е ограничено, а не трайно решение на коронавирусната криза

20:11 | 26.08.20 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Манго, тропически нощен клуб в Орландо (Флорида) който се хвали с "най-секси ритмите” в града, беше наскоро спасен от пандемичен фалит с помощта на Федералния резерв, пише Робин Уигълсуърт за Financial Times.

Заем чрез спешната програма на централната банка за кредитиране на малкия и среден бизнес ще помогне за оцеляването на популярното място. „Ще отворим отново за пеене, танцуване, хапване и забавление, когато е безопасно“, обещава компанията на своя уебсайт. 

За съжаление спасяването на Манго е изключение. Докато Фед организира пищно парти за най-големите американски компании, по-малките фирми все повече са принудени да се борят за трохите, тъй като достъпът до кредити се превръща в насъщен въпрос.

За да облекчи икономическото въздействие на Covid-19, от март насам Федералният резерв предприе редица монетарни мерки, безпрецедентни по размер, бързина и обхват. Най-впечатляващият ход беше инициативата за изкупувате на корпоративни облигации. Въпреки че действителните покупки са скромни, самият факт, че Фед прави това, подбуди кредитна експанзия. Американските компании са продали облигации за близо 2 трлн. долара от началото на годината, вече надхвърляйки сумата за цялата минала.

Въпреки облигационната вълна, средната доходност спадна близо до историческото дъно. Дори книжата на по-рискови компании с неинвестиционна кредитна оценка са част от програмата за изкупуване на Фед. Наскоро производителят на алуминиеви кутии Ball продаде облигации от неинвестиционен клас за 1,3 млрд. долара с лихвен купон от едва 2,9 на сто - най-ниската ставка, плащана някога от компания с такава оценка. Може би този клас „високодоходни” активи се нуждае от смяна на прозвището.

В по-скромните области на корпоративна Америка обаче, където компаниите са твърде малки да емитират облигации, достъпът до кредити се превърна в битка за оцеляване. Увеличаването на дълговото неравенството е дългогодишна тенденция, но коронавирусната криза го изостри и направи болезнено по-отчетливо. Размерът, много повече от кредитоспособността, сега диктува достъпа до заеми.

Въпреки бума при облигациите, последното проучване на Фед сред кредитните експерти на банките разкри, че нетно 70 на сто от тях затягат условията по основните корпоративни заеми, което прави това най-дълбокото кредитно затруднение от финансовата криза насам. Набъбващата индустрия на фирмите за непубличен дълг също е все по-фокусирана върху по-големите компании, а не върху по-малките, които най-отчаяно се нуждаят от финансиране, което разширява пропастта между тези с достъп до кредити и онези без такъв.

Последна актуализация: 20:50 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 2
дядя Вова
преди 4 години
++10
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 1
Боян
преди 4 години
Жалката картина от САЩ, няма заеми няма бизнес или с други думи правим фирма теглим заеми колкото можем и след това затваряме и сме "бизнесмени".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още