Преуморен президент, тежка рецесия и нищо добро по отношение на причинената от коронавируса криза - всъщност перспективите за икономиката на Бразилия едва ли биха били по-лоши. Но на фондовия пазар инвеститорите се държат така, сякаш Бразилия е изправена пред блестящо възстановяване. Рядко борсата в Сао Пауло и икономиката на страната са толкова раздалечени и различни по представянето си, отколкото сега.
Преди всичко частните инвеститори не се възпират от мрачната среда в Бразилия: вътрешните инвеститори са вложили около 8 милиарда евро в акции тази година. Това е увеличение с 68 процента в сравнение с предходната година. Частните инвеститори са генерирали по-малко от една пета от средния оборот през 2019 г. През юли те са генерирали 26 процента от борсовата търговия на борсата B3 в Сао Пауло - с покупки и продажби.
Вместо историческата средна стойност от половин милион частни инвеститори, в момента почти три милиона инвестират на борсата в Сао Пауло. „Тези инвеститори се надяват главно за възстановяване през следващата година“, отбелязва пред Handelsblatt Марсело Милен, директор по капиталовия пазар и акциите в Bank Citi Brasil.
След дълбокия си спад в средата на март след избухването на коронакризата бразилският бенчмарков индекс Bovespa се възстанови. В тримесечна перспектива той натрупа 28 процента и е почти на същото ниво, както преди година. В сравнение с началото на годината обаче все още е на загуба от 14 на сто.
Междувременно и все повече бразилски компании се струпват на пазара. Тази година вече са проведени 21 IPO-та въпреки неблагоприятните условия. Предвидени са още 46 така наречени първични публични предложения (IPO). Въпреки че става дума предимно за по-малки емисии с общ обем от едва 8,3 милиарда евро, те се извършват във всички индустрии: строителство, търговия на дребно, финансови технологии, образование, енергетика, инфраструктура.
Броят на IPO-та през 2020 г. вероятно дори ще надвиши този през рекордната 2007 година. По това време 75 компании емитираха акции в Сао Пауло. Бразилия беше считана от финансовите инвеститори за изгряваща звезда сред развиващите се пазари, т.е. развиващите се икономики в световен мащаб. Най-късно през 2014 г. обаче страната се прости с тази позиция.
Най-важната причина за текущия възход на фондовия пазар са ниските лихви. В момента ключовата лихва Selic е 2,25 процента. Това прави фондовата борса привлекателна както за инвеститорите, които влагат капитал, така и за компаниите, които искат да наберат свежи средства.
Чуждестранните инвеститори обаче гледат на това по съвсем различен начин: Те разпродават акции почти всеки месец от началото на пандемията в средата на март. Засега са се разделили с ценни книжа на равностойността на около 13 милиарда евро. Това е най-големият паричен отлив от развиващ се пазар в световен мащаб, отбелязва Deutsche Bank. „Чужденците изтеглят парите си, защото тук рисковете са много големи“, казва Драузио Джакомели, пазарен стратег за нововъзникващите пазари в Deutsche Bank. Това се дължи от една страна на големия бюджетен дефицит, сриващия се вътрешен продукт (БВП), който се очаква да спадне с 16 процента до края на годината и дългът, който нарасна до около 100 процента от БВП.
Инвеститорите са разочаровани от курса на реформи на правителството на десния популист Болсонаро. С напускането на поредния държавен секретар от Министерството на икономиката през миналата седмица едва ли има перспективи Болсонаро да успее да увеличи производителността в държавата и икономиката в оставащия мандат. По-скоро съществува рискът от възраждане на старата политика на клиентелизъм с нарастващ бюджетен дефицит. „Проблемът на Бразилия е липсата на доверие“, казва Джакомели.
Много чуждестранни институционални инвеститори като пенсионни фондове са разтревожени и от пагубната екологична политика на правителството на Болсонаро. Банките, фондовете и компаниите наскоро публично разкритикуваха правителството за увеличаващата се опасност от пожари. Те настояват за намаляване на пожарите в тропическите гори - и вече не могат да бъдат залъгани с празни обещания.
От своя страна, чуждестранните финансисти са изправени под натиск от страна на инвеститори, които вече не купуват акции в бразилски компании за добив на руди и месопреработватели, за да не се възползват косвено от унищожаването на Амазония.
“Чуждестранните инвеститори ще се върнат на бразилската фондова борса само когато броят на заразените от коронавируса се стабилизира, икономиката започне да расте, правителството формулира ясни цели за екологична политика, а валутният курс стане по-стабилен", обобщава Маркос Асампчао, главен анализатор в Itaú BBA.
Мнозина гледат на големия брой местни инвеститори на борсата в Бразилия със смесени чувства. Защото акциите на местните компании са скъпи в сравнение с историческите данни за съотношението цена на акциите/печалба, казва Виктор Аракаки, стратег в Morgan Stanley. И предупреждава: “Много скоро ще има корекция”.
преди 4 години Що бе, да не би американската да е обратното?При 32% спад на БВП невиждани върхове на борсата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар