IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китай показа на света, че „владее“ икономическото възстановяване

Китайската икономика е сред малкото големи в глобален мащаб, за които се очаква да отчетат растеж през 2020 г.

14:19 | 16.08.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Китайската икономика, която първа усети удара от коронавируса, доказва, че може да бъде най-бързата по отношение на възстановяването, пише Bloomberg.

Задвиженото от индустрията възстановяване помага на азиатската страна да преодолее историческия спад на брутния вътрешен продукт през първото тримесечие и подхранва очакванията, че китайската икономика може да е единствената от големите икономики, която да отчете растеж през тази година. Икономисти, допитани от Bloomberg, очакват ръст на брутния вътрешен продукт на Китай от 2% през 2020 г.

За подобряването на перспективите помогна потушаването на голям брой малки огнища на коронавируса в Китай, преодоляването на глобалния срив в търсенето и поддържането на пазарите силни въпреки продължаващите тревоги около търговската война между Вашингтон и Пекин.

Причините за доброто представяне на Китай се дължат и на решението на страната да въведе строги мерки за овладяване на вируса, както и на факта, че светът все още се нуждае от износ. Продажбите на страната в чужбина се повишават през юли, след като фабриките и търговците на дребно отново отвориха в глобален мащаб.

Все пак официалните данни още не показват пълния обхват на безработицата след по-ранните строги мерки срещу коронавируса, а липсата на подобрение при увереността сред потребителите е заплаха за възстановяването. Възобновяване на търговската война между САЩ и Китай също може да означава, че подходът на Китай след пандемията ще трябва да се промени.

Разговорите по евентуално търговско споразумение между двете най-големи икономики в света, предвидени за този уикенд, бяха отменени.

Допълнителни сигнали за силно икономическо представяне в Китай, с някои предупреждения, бяха публикувани в петък. Данните от юли показаха, че индустриалното производство в страната нараства с 4,8% на годишна база, но все пак не успя да оправдае очакванията на икономистите. Продажбите на дребно в страната се понижават с 1,1% в сравнение с очакванията за 0,1-процентен растеж през месеца.

Президентът Си Дзинпин увеличава натиска си за икономика, която да е по-независима на фона на по-широките конфронтации между Китай и САЩ.

Нежеланието на потребителите да харчат повече обаче е тревожно, имайки се предвид, че вирусът е под контрол в по-голямата част на страната от месеци. Въпреки че продажбите на стоки на дребно преминаха на положителна територия за пръв път през тази година, отбелязвайки 2-процентен растеж на годишна база, след като бяха подкрепени от увеличаващите се продажби в автомобилния сектор, харченето в рестроранти се понижава с 11% на годишна база през юли.

“Изглежда на китайските потребители ще е необходимо повече време, за да се завърнат към обичайните нива на харчене в сравнение с тези в САЩ и Европа”, посочва икономист на Bank of America.

Новините за нови огнища, много по-малки от първоначалното в Ухан, могат да възпрепятстват желанието на потребителите да харчат в ресторанти и за развлечение, въпреки че прекият ефект от мерките за справяне с тях е минимален.

Цялата публикация може да прочетете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:15 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още