IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Публичната подкрепа за компаниите трябва да зависи от бизнес поведението им

То следва да отговаря на нуждите ни от по-добро обществено здравеопазване, по-справедлив достъп до трудовия пазар и декарбонизиране на корпоративния сектор

18:23 | 22.08.20 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Covid-19 преобрази ролята на правителството в икономиките по целия свят. На фона на кризата отколешни парадигми рухнаха без особен ропот, пише за Financial Times Катрин Хауърт, главен изпълнителен директор на ShareAction, благотворителна организация за отговорно инвестиране. 

Тъй като мащабите на държавните заеми и разходи станаха ясни по-рано тази година, имаше призиви публичната подкрепа за компаниите да зависи от бизнес поведението, което би трябвало да обслужва обществения интерес.

Условията включват избягване на данъчни убежища, повишаване на екологичните стандарти, ограничаване заплащането на ръководителите и разширяване на финансовата подкрепа до персонала и доставчиците. Бяха представени много идеи, някои от които бяха приети.

Сред прегърналите този подход са едни от най-големите инвеститори в Европа. През юни такава група с активи в размер на 11,9 трлн. евро писа до Европейската комисия и до правителствените лидери, призовавайки от компаниите, които получават „държавни спасителни помощи, грантове, заеми, данъчни облекчения и временни покупки на акции“, да се изисква „да възприемат планове за климатичен преход в съответствие с целите на Зелената сделка и Парижкото споразумение“. Това бе мощно послание.

То обаче повдига въпроса дали портфолио мениджърите, работещи за 134-те компании за управление на активи, подписали писмото, прилагат същите условия при своите решения за рефинансиране. Голяма част от рефинансирането на компаниите през следващите месеци ще идва от традиционни източници: частни инвеститори, както дребни, така и институционални, и банки.

Рекапитализациите вече се случват мащабно: данните от Refinitiv показват, че емитирането на акции в глобален план през май е надхвърлило 75 млрд. долара - ръст от 50 на сто спрямо същия месец на миналата година. Емитирането на дълг за същия период нараства по сходен начин.

Институциите, подписали Принципите за отговорно инвестиране и Принципите за отговорно банкиране, са сред най-влиятелните вложители на капитали в света и като такива ще бъдат на първата линия на рекапитализация.

В следващите месеци тези институции имат изключителна възможност да оформят поведението и приоритетите на компаниите по начини, които отговарят на нуждите ни от по-добро обществено здравеопазване, по-справедлив достъп до трудовия пазар и бързи действия за декарбонизиране на корпоративния сектор. Управлението е от основно значение за използването на тази възможност.

Инвеститорите, които имат доверителна отговорност, имат задължение да настояват пред компаниите за по-амбициозни социални и екологични стандарти. Пенсионните схеми на две компании от водещия британски индекс FTSE 100 поискаха тази година мнението на спестителите за надзорните дейности, предприемани от тяхно име, използвайки услугите на финтех групата Tumelo.

Те откриха силна подкрепа от всички демографски групи за гласуване и ангажираност, които хармонизират поведението на компаниите с нуждите на обществото. Проучване на Nest сред членовете на пенсионния й фонд установи, че почти половината от тях смятат, че е „много важно“ Nest да взема предвид как се управляват компаниите, в които инвестира, и как се отнасят те към хората и планетата. Друга една четвърт изразява по-умерена позиция.

Силната обществена подкрепа за отговорното инвестиране е само част от картината. Финансовата аргументация има също толкова голямо значение. Нарастваща група от големи инвеститори твърдят, че са убедени в това. Решенията за рефинансиране след Covid са полезен лакмус за тези твърдения.

Новият кодекс за надзор на инвестициите в Обединеното кралство, въведен през януари, вече повлиява и повишава стандартите в целия свят. Той определя надзора като „отговорно насочване, управление и контрол на капитала за създаване на дългосрочна стойност за клиентите и бенефициентите, водеща до устойчиви ползи за икономиката, околната среда и обществото“.

Докато индустрията за управление на активи във Великобритания очертава пътя напред след Brexit и след Covid, тя трябва да блести на глобалната сцена със своя подход към управлението. Може би се намираме в нова ера на интервенционистично правителство, но стойността на интелигентния надзор над корпоративния сектор от частни финансови субекти остава висока. Без активната подкрепа на инвеститорите и банките, шансовете ни за по-добро изграждане ще бъдат значително намалени.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:54 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 0
Императорът
преди 4 години
"Зеленият преход" е една мащабна машшшшинация, защото е невъзможен и безмислен. Енергийните компании да докажат това по най-простия начин - като спрат предлагането на всякакви изкопаеми горива за един месец - ама примерно от 15 декември до 15 януари. Да оставят да действат само ВЕИ-подразделенията си. Когато останалите на тъмно, на студено и без транспорт хора вдигнат революция, да им кажат: "Търсете енергия от зеленашите". Много скоро всичко ще си дойде на мястото... щото е много лесно да заредиш колана та бензиностанцията, да работиш във фабрика, разчитаща на въглища и а ток от въглища, в дома да разчиташ на газ или на ток от газ, въглища, атомчета - а после да се правиш на климатически отговорен и да плюеш компаниите, които ти позволяват да водиш цивилизован живот.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 0
nobel
преди 4 години
Пак става дума за още повече социализъм. Ако искате да сте сигурни в поведението на компаниите - просто ги национализирайте. И без това им се месите достатъчно в работата. Една повсеместна масова национализация ще ви реши всички проблеми. Окончателно. С тия полу-мерки само увеличавате бюрокрацията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
дядя Вова
преди 4 години
Ето филм по темата, кой ще папка, кой ще слушка и кого ще наказват:https://youtu.be/h_GmmYdv2PoА там, където на Запад командват *****, ЛГБТ вече е скочила отдавна от 1-ва фаза толерантност, към 5-та: наказване на недоволни и несъгласни.Вкл. до отнемане не само на бизнес, но и на лично имущество.Не вярвате? Основно в горният линк говори пастор. И на него, ако не вярвате....!?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
Hahoto
преди 4 години
Това заглавие все едно Комсомолски секретар натегач го е писъл! :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още