IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германия след Меркел ще втвърди тона си към Китай

В Дългосрочен план управляващите в Берлин ще трябва да дават приоритет на по-широки стратегически съображение, а не само на индустриалните интереси

08:14 | 10.08.20 г. 3
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Президентът на Китай Си Дзинпин с канцлера на Германия Ангела Меркел.<em> Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg</em></p>

Президентът на Китай Си Дзинпин с канцлера на Германия Ангела Меркел. Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Едно по едно демократичните правителства по целия свят втвърдяват позицията си по отношение на Китай. Това, което започна в Австралия и САЩ, се разпространява вече в Индия, Канада и Великобритания, пише Ноа Баркин от Rhodium Group в свой анализ за онлайн изданието Politico.

И сега за Германия. Берлин се отличава от глобалните играчи и се опитва да избегне директната критика към китайското политическо ръководство, дори когато Пекин експлоатира европейското разделение в разгара на коронакризата, организира масово задържането на уйгурските мюсюлмани и наложи драконовско законодателство за националната сигурност на Хонконг.

Германия не само мълчи, но и енергично защитава това мълчание. По-рано този месец министърът на икономиката Петер Алтмайер, близък съюзник на канцлера Ангела Меркел, каза в интервюта за Politico и Frankfurter Allgemeine Zeitung, че не е работа на Германия да поучава други държави. Алтмайер заяви, че все още вярва във "Wandel durch Handel" - идеята, че по-тесните търговски връзки ще тласнат Китай към по-свободна и по-отворена политическа система.

За критиците на нарастващата увереност на Китай и президента Си Дзинпин позицията на Германия се разглежда като основно препятствие.

И все пак, фундаментална промяна е в ход и в Берлин, дори и да не се случва със същия главозамайващ темп, както във Великобритания. През последната година възгледите за Китай се втвърдиха в целия германски политически спектър. Тъй като Меркел трябва да напусне поста си през следващата година, а е възможно и промяна на управляващата коалиция, нараства усещането, че изострянето на позицията е станало неизбежно.

"След като Меркел си отиде, мисля, че ще видим бърза промяна, вероятно драстична", заявява служител на Бундестага, който е политически свързан с нейните консерватори. Високопоставена фигура в германската индустрия се съгласява с това мнение и прогнозира, че импулсът зад една по-твърда линия ще е трудно да се спре, въпреки натиска от бизнес лобито да поддържа отношенията хармонични.

Подходът на Меркел към Китай дава приоритет на диалога, избягва конфронтацията или критиката и поставя на първо място интересите на шепа големи германски компании. Вече се виждат обаче големи пукнатини. Германският канцлер започна 2020 г. с решение да покаже, че Пекин може да бъде партньор за Европа, а не просто конкурент и системен съперник, както Европейската комисия го описа миналата година. Китай обаче отказа да се включи в тази игра и вместо това стана по-провокативен на фона на разгръщащата се криза с коронавируса.

Надеждите на Меркел да сключи договор за инвестиции между ЕС и Китай и да създаде отделни споразумения относно политиката в областта на климата и развитието на Африка също затихват. Срещата на канцлера със Си и лидерите на държавите от ЕС, първоначално планирана за средата на септември в източния град Лайпциг, беше отложена за неопределено време.

Членовете на собствения кабинет на Меркел и широката коалиция в рамките на Бундестага също отказват да  влязат в тона и. През уикенда висш служител на външното министерство, ръководено от социалдемократите, написа огромен коментар за Китай в списание Der Spiegel, който се четеше като слабо забулено отричане на подхода на Меркел.

Последна актуализация: 10:11 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 0
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Каква икономическа мисъл се лее...а леле майко!:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 1
mick
преди 4 години
А Германия си е подчинена на САЩ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 3
mick
преди 4 години
Нищо общо с демокрацията - просто задлъжнелите в долари държави внимават да не им вдигнат лихвите или да им спрат грантовете. Явно САЩ са размахали добре тоягата и моркова. Да не говорим, че демократичните държави без големи кредити, които трябва да се рефинансират постоянно - не могат. Спрат ли кредитите - държавата става бананова демокрация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още