IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Спорните точки за новия бюджет на ЕС: Размер, заеми, подаръци

Лидерите на блока трябва да уточнят безброй детайли, за да приемат многогодишната финансова рамка и фонда за възстановяване от коронакризата

13:19 | 06.07.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Истинските преговори за бюджета на Европейския съюз (ЕС) и възстановителната програма започнаха. Европейските лидери работят по телефона, а на 17-18 юли ще проведат и лична среща и в опит да се постигне консенсус, пише онлайн изданието Politico.

Повечето лидери изразиха ангажимент да се опитат да постигнат споразумение през лятото.

Европейската комисия (ЕК) предложи 7-годишна рамка на бюджета за 1,1 трлн. евро и фонд за възстановяване в размер на 750 млрд. евро, който включва сериозен съвместен дълг. Има обаче безброй детайли за уточняване по тези предложения.

Юристите на Съвета на ЕС поставиха още няколко въпроса на масата, след като в правното им становище, разгледано от постоянните представители на държавите членки в Брюксел, се пораждат опасения как законно могат да бъдат изразходвани парите за възстановяване.

В същото време някои пестеливи държави започнаха да настояват, че други страни членки нарушават стандартите за правовата държава и трябва да получат по-малко финансиране.

Изданието анализира пет въпроса, които са спорни и по които предстоят тежки преговори.

Размерът на бюджета и фонда за възстановяване

Пет държави - Австрия, Дания, Финландия, Холандия и Швеция настояват за по-малко разходи, както и за намаляване на безвъзмездната част от фонда за възстановяване. „Има нужда от комбинация от по-малък размер на разходите, увеличаване на заемите и някои отстъпки, за да е приемлива цялостната сделка“, посочва северен дипломат, пожелал анонимност.

Тъй като обаче Берлин и Париж се ангажираха със създаването на фонд, който включва безвъзмездни средства в размер на 500 млрд. евро, някои служители казват, че сделката може да означава да се договорят други спестявания.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел вече лансира идеята за фонд на стойност 750 млрд. евро, но леко намаляване на основния бюджет на ЕС за периода 2021-2027 г. при среща с постоянните представители на страните членки.

Намаляването на бюджетната рамка обаче не се приема от държавите от Централна и Източна Европа (ЦИЕ). „Това може да е една възможност, но що се отнася до нас, това не е опция“, казва дипломат от страна от региона, като допълва, че по-малък фонд за възстановяване е  по-приемлив за страните от ЦИЕ като част от по-широк пакет.

Времето

Комисията предлага парите от фонда за възстановяване да се отпускат в периода 2012-2024 г. Пестеливите страни в ЕС обаче настояват за инструмент за възстановяване, който да работи две години - позиция, споделяна от Германия и Франция. Това обаче повдига въпроси относно възможността за отпускане на безвъзмездни средства в размер на 500 млрд. евро за период от две години.

Националните правителства трябва да представят подробни инвестиционни планове и да спечелят одобрението на ЕС, за да получат средства, което е труден процес.

Последна актуализация: 13:38 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още