Представете си, че през този 50-годишен период имаше две конкуриращи се инвестиционни стратегии. Едната инвестира еднаква сума всеки търговски ден през целия период, независимо от пазарните условия - т. нар. паундово (или доларово) усредняване на разходите, което много инвеститори реално прилагат, като правят редовни вноски за пенсия или в спестовен план.
Другата стратегия изисква достатъчно прозорливост, за да може инвеститорът да инвестира същата сума ежедневно, но да прави пауза, когато пазарът е надолу, съхеанявайки кеша. Тези пари се инвестират само, когато Dow достигне ново дъно, удряйки ниската си точка във всеки период на спад (оттук това е известно като „абсолютна стратегия за закупуване на дъното“).
Според мен това е малко по-реалистичен пример за това как можете да проявите проницателност, а не да измервате какво би се случило, ако сте имали такава сигурност за бъдещето, че сте продали всичко преди пазарът да спадне и след това сте го купили обратно на дъното.
За 50-годишния период втората стратегия щеше да доведе до 22% по-висока възвръщаемост от първата. Звучи впечатляващо, но може би не чак толкова, когато я разбиете до по-добро годишно представяне от едва 0,4 процентни пункта. Но помислете за времето и усилията, които би трябвало да прекарате за наблюдение на пазарите, за да разпознаете точните сигнали.
Съпоставете това с ръста на пазара от времето, в което за последно писах по този въпрос през март 2013 г. Dow е общо с над 150 на сто нагоре, средно 13,3% годишно. Представете си, ако бяхте се поддали на пазарни страхове и бяхте изтеглили парите си от акциите или бяхте спрели да инвестирате. Трябва ли да рискувате да пропуснете част от тази значителна печалба за допълнителни 0,4% годишно?
В действителност опитите за прилагане на втората стратегия почти сигурно ще навредят на нетното ви състояние, тъй като никой не прави перфектни предвиждания. В желанието си да предугадите пазарите вие ще спрете да инвестирате или по-лошото, ще продадете и изтеглите пари, когато очаквате пазарът да спадне, а вместо това той се покачи.
Да се върнем на Brexit и избора на Тръмп. Повечето коментатори ни казаха, че те няма да настъпят, но ако се случат, пазарите ще потънат. Това беше грешна прогноза не само за събитията, но и относно пазарната реакция спрямо тях. Борсите скочиха.
Когато става въпрос за така наречения пазарен тайминг, има само два вида инвеститори: тези, които не могат да го прилагат, и тези, които знаят, че не могат да го прилагат. По-безопасно и по-изгодно е да бъдете във втория лагер.
преди 4 години Възможен ли е пазарният тайминг? : НЕ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Имам съмнения в изчисленията на Тери. Само от последната ковид-19 криза уцелилият момента инвеститор би спечелил 22% от Dow Jones. За период от 50 години щеше да уцели още няколко подобни събития... отговор Сигнализирай за неуместен коментар