IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Милано - следващото бойно поле в голямата война на европейските борси

Borsa Italiana засега не се продава, но това не означава, че битка за новия ѝ собственик не назрява

15:48 | 24.06.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Фондовата борса на Италия може да се окаже в центъра на мултимилиардна война, ако нейният собственик - London Stock Exchange Group Plc, се окаже принуден да я продаде, за да завърши придобиването на доставчика на данни Refinitiv.

В понеделник европейските власти обявиха, че започват антитръстово разследване на 27-милирадната сделка между LSE и Refinitiv заради притеснения около бизнеса с данни и търговията с държавни облигации. В зависимост от заключенията на регулаторите може да се наложи LSE да се раздели с някои определени активи.

А конкурентните фондови борси вече кръжат около един от тях - Borsa Italiana SpA, посочват запознати пред Bloomberg. Базираната в Милано фондова борса може да събере оферти от порядъка на 3-3,5 млрд. евро, ако бъде пусната за продажба, казват източниците, пожелали анонимност.

LSE притежава Borsa Italiana от 2007 г. и иска да я задържи. Италианският оператор е генерирал 14% от приходите на британския собственик за миналата година, показват данни на Bloomberg, като същевременно позволява на компанията да запази присъствие в Европейския съюз.

Въпреки това LSE може да се окаже принудена да продава. Италианската фондова борса е мажоритарен собственик на платформата за фиксиран доход MTS SpA, която ще се окаже под една шапка с подкрепяния от Refinitiv електронен пазар за търговия с облигации Tradeweb Markets, ако сделката по покупка бъде завършена. Това на свой ред ще създаде доминантен играч на европейския пазар за търговия с дълг.

ЕС често иска продажбата на припокриващи се бизнеси, за да предотврати създаването на твърде влиятелна на пазара структура, и не се притеснява да използва коза със забрана на сделки. Именно нежеланието на LSE да продаде MTS провали сделката за сливане с германската Deutsche Boerse AG през 2017 г.

Европейската комисия е задала краен срок до 27 октомври за произнасяне на решение по въпроса LSE-Refinitiv. От британската фондова борса са отказали коментар за Bloomberg.

Присъствието в Италия

Консолидирането на европейски фондови борси е тенденция от години. Deutsche Boerse продължава да се оглежда за по-големи възможности след провала на обединението с LSE. В същото време Euronext NV се разраства агресивно под управлението на главния изпълнителен директор Стефани Бужна.

Euronext има интерес към придобиването на Borsa Italiana, посочва един от източниците на Bloomberg. Операторът на редица борси в Европа иска да прибави в портфолиото си и платформата в Милано, след като по-рано изпусна шанса си с испанската Bolsas y Mercados Espanoles SHMSF SA.

В изказване по-рано този месец Бужна отказа да коментира Borsa Italiana, посочвайки, че от LSE ясно са заявили че не искат да продават.

За Deutsche Boerse пък придобиването на Borsa Italiana ще бъде шанс да използва своите 2 млрд. долара, заделени за сливания и придобивания. Борсата във Франкфурт ще разгледа възможността за придобиване, ако това бъде възможно, посочва източник.

„Deutsche Boerse и Euronext ще бъдат заинтересовани, тъй като и двете се нуждаят от сливания и придобивания, за да увеличат растежа на приходите си и могат да имат полза от синергия при разходите“, посочва анализаторът на Bloomberg Intelligence Ленто Тан. „Euronext е вероятно да бъде по запалена, тъй като така може да подсили присъствието си в Италия, в съответствие със своя паневропейски федерален бизнес модел“, допълва той.

От Deutsche Boerse и Euronext са отказали коментар.

Интересите на Рим

Но и двете компании може да се окаже, че имат конкуренция в лицето на правителството в Рим. Коалиционното правителство не е доволно от това, че национални активи като Borsa Italiana и MTS се притежават от LSE – компания извън ЕС, и се съветват за възможни действия с италианската Mediobanca SpA, посочва един от източниците.

„Считаме Borsa Italiana за стратегически актив с голям потенциал, така че следим отблизо въпроса“, посочи италианският финансов министър Роберто Гуалтиери по време на пресконференция по-рано този месец.

На запитване за коментар от Mediobanca и италианското финансово министерство са отказали, а от офиса на италианския премиер Доузепе Конте не е бил получен отговор.

През февруари главният изпълнителен директор на LSE Дейвид Шуимър заяви, че не очаква собствеността на Borsa Italiana да се промени.

„Ако Borsa Italiana напусне LSE Group, не смятам, че това ще е добре за италианските финансови пазари в дългосрочен план“, посочва Ксавие Роле, бивш главен изпълнителен директор на LSE пред Bloomberg TV в началото на месеца.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:02 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още