IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

МВФ: Имиграцията подобрява икономическия растеж на развитите страни

Миграционният натиск се очаква да нараства от Африка и Близкия изток към Европа между 2020 и 2050 г., прогнозира Фонда в доклад

11:12 | 20.06.20 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Christopher Pike/Bloomberg</em></p>

Снимка: Christopher Pike/Bloomberg

МВФ открива, че когато доходът на глава от населението е под 7000 долара, страните с по-ниски доходи имат по-ниска емиграция към развитите икономики, защото капанът на бедността лишава хората от необходимите ресурси за преодоляване на миграционните разходи.

Войните обясняват главно миграцията между нововъзникващите и развиващите се икономики, като потвърждават значението на географската близост за бежанските потоци. Числеността на населението също е ключов двигател на миграционните потоци.

Икономическо въздействие

Имигрантите в развитите икономики увеличават производството и производителността както в краткосрочен, така и в средносрочен план. Увеличението с 1 процент на притока на имигранти спрямо общата заетост увеличава продукцията с почти 1% до петата година, сочат данните на МВФ.

Това е така, защото местните работници и имигрантите предлагат на пазара на труда разнообразен набор от умения, които взаимно се допълват и повишават производителността. Нашите симулации допълнително показват, че дори скромното повишаване на производителността от имиграцията се отразява положително на средния доход на местните жители.

Положителното въздействие на производителността обаче не е видимо за имигрантите бежанци към развиващите се пазари и развиващите се икономики. Това отразява трудностите, с които тези мигранти се сблъскват при интеграцията си в местните пазари на труда.

Миграцията носи големи печалби за страните получатели и предоставя възможност за по-добър живот на мигрантите. Това обаче може да създаде и предизвикателства, тъй като местните работници в конкретни пазарни сегменти могат да бъдат засегнати икономически, поне временно. Следователно фискалните политики и политиките на пазара на труда следва да се използват за подпомагане на доходите и преквалификацията на тези местни жители, изправени пред трудности на пазара на труда.

Активните политики на пазара на труда и имиграцията, насочени към интегриране на имигрантите, като езиково обучение и по-лесно утвърждаване на професионални звания, могат да помогнат за изграждането на още по-добри резултати от имиграцията в приемащите страни.

Бъдещ миграционен натиск

Населението в развиващите се икономики и в частност в Африка на юг от Сахара ще продължи да нараства през следващите 30 години, а миграционният натиск към напредналите икономики вероятно ще се увеличи. Миграционният натиск се очаква да нараства от Африка и Близкия изток към Европа между 2020 и 2050 г.

Изменението на климата също се очаква да доведе до значително увеличаване на вътрешната и регионална миграция в развиващите се икономики. Въздействието на промените в климата върху миграцията към развитите икономики е по-малко ясно, като се има предвид, че по-ниските доходи в много по-бедните страни могат да принудят повече хора да останат в региона си на произход.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:03 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 4 години
коментара е хора с поне две цифри IQ...ти не си в тая група!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 1
dikens15
преди 4 години
Страшен коментар!!!! Какво ли си искал да кажеш......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 2
khao
преди 4 години
Всъщност става дума за интересите на развитите страни---цъ, интереса е в доста по тесен кръг... чак цели страни НЕ, максимум ще се съберът в един курорт :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 1
serafima
преди 4 години
Отново се залага на една позната и експлоатирана до болка струна как се спасяват милите бедни изоставащи страни. Всъщност става дума за интересите на развитите страни. Сравнителните предимства са разбира се в полза на вторите. Така стана и с Източно Европа. Все пак официално беше признато, че миграцията оттам е в полза на Западна Европа и в голям ущърб на Източна Европа - превзеха ни пазарите, отнеха ни младите и продуктивни хора. Като са спрели на тази картина, нека продължат анализа и кажат какво предвиждат по отношение на световното развитие след 30-50 и повече години?Всички кадърни (и не) от бедните африкански страни ще бъдат в западните развити страни, които ще процъфтяват, а онези там ще загиват, като и климатът няма да се подобрява, още повече с липса на всякакви средства да се запазва природата. Земното кълбо ще представлява ОАЗИСИ тук-там и смърт по другите места??!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още