IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Държавите от ЕС формират нови фракции в битката за коронафондовете

Дебатите се фокусират върху баланса между безвъзмездното финансиране и заемите и критериите за определяне колко пари ще получи всяка страна

21:15 | 17.06.20 г. 1
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

В Европейския съюз (ЕС) се оформя нова мрежа от групи заради предложения от Европейската комисия (ЕК) фонд за възстановяване, пише онлайн изданието Politico.eu.

Традиционните приятелства в блока са поставени на изпитание на фона на предстоящия старт на преговорите за мащабни заеми от името на ЕК и структурирането на фонда за възстановяване на стойност 750 млрд. евро, който ще влезе в многогодишната финансова рамка на ЕС.

Битката ще премине на по-високо ниво във видеоконференция в петък, когато лидерите на ЕС ще обсъдят плана за първи път.

Борбите за дългосрочния бюджет за периода 2021-2027 г. се водят от години и отдавна се появиха ясни лагери. Група от южни и източни държави настоява за по-голям бюджет, както и защитават парите за регионално развитие, известни като кохезионно финансиране - и селскостопанските субсидии. Групата се радва на подкрепата на Франция по някои фронтове, особено за средствата  за земеделските производители.

Друга група сформират по-пестеливите държави, сред които и Германия. Те настояват за по-малък бюджет след Brexit, който да се съсредоточи върху иновации, технологии и научни изследвания.

Коронакризата обаче и предложението на Комисията за фонд за възстановяване доведе до нови съюзи, с което се създават и по-фрагментирани преговори. Формират се различни фракции от държави по отделни, конкретни въпроси.

Голяма част от дебатите се фокусират върху два основни въпроса: балансът между безвъзмездното финансиране и заемите и критериите, на базата на които ще се определи колко пари ще получи всяка от страните членки.

Групата „заеми за заеми“

Правителствата нямат единно мнение по въпроса каква част от помощта да е безвъзмездна и каква – да се върне. Предложението на Комисията е по-голямата част от 750-те млрд. евро да са безвъзмездна помощ, а само около една трета да се изплати под формата на заеми.

Според плана на Комисията парите, отпуснати като безвъзмездни средства, ще трябва да бъдат връщани обратно, но не и от страните членки, които получават парите. Изплащането се предлага да дойде от бюджета на ЕС от 2028 г. за период от 30 години.

Традиционната група пестеливи страни - Австрия, Дания, Финландия, Холандия, Швеция, към които се присъедини и Финландия, иска по-голямата част от средствата за възстановяване да се отпускат като заеми за държавите и самите страни да са отговорни за връщането на средствата. „Няма ясна обосновка за предоставянето на безвъзмездни средства (а не заеми) от Механизма за възстановяване и устойчивост", пише холандското правителство в писмо до националния си парламент.

Унгария също изразява подкрепа за концепцията за заемите, макар че изглежда се съгласява и с концепцията за безвъзмездните средства.  

Последна актуализация: 05:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
ing5rov
преди 4 години
голямата лапаница ...за някои .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още