Едва ли е новина, че някои хора имаха „по-добра“ пандемия от други. Заради изключителния ръст на онлайн пазаруването богатството на шефа на Amazon Джеф Безос нарасна с 31 млрд. долара от края на 2019 г., според Bloomberg Billionaires Index, пише Раймър Ригби за Financial Times.
Всъщност, от 10-те души в индекса, чието състояние се е увеличило най-много през 2020 г., осем са в технологичния сектор. Американецът от китайски произход Ерик Юан се радва на едно от най-големите повишения - със 140 на сто до 8,5 милиарда долара, но той е основател и съсобственик на Zoom, компанията за онлайн конферентни връзки.
В други области, въпреки загубите в енергийния сектор, много богатите като класа се възстановиха добре. Доклад, озаглавен Billionaire Bonanza 2020, на американския аналитичен център Институт за регулаторни проучвания, отбелязва, че между 18 март - близо до дъното на финансовата криза - и 10 април богатството на милиардерите в САЩ е скочило с 282 млрд. долара до 3,229 трлн.
Това не е движено изцяло от технологиите. Греъм Харт, най-богатият човек в Нова Зеландия, добави почти 4 млрд. долара към богатството си през 2020 г., за да постигне нетна стойност от 11 милиарда. Той е инвеститор, който се фокусира върху секторите на хартията и опаковките, и обича силния паричен поток.
Имаше обаче и някои сериозни губещи, особено в индустрии като петрол, газ и луксозни стоки, където търсенето спадна. Тук се включват Бернар Арно, главен изпълнителен директор на френската група за луксозни стоки LVMH; Амансио Ортега, основател на модната група Inditex; и американския инвеститор Уорън Бъфет. Според Bloomberg Арно е загубил малко под 22 млрд. долара до началото на юни, Ортега - 20 млрд., а Бъфет - 18 млрд. Бъфет заяви, че вярва, че САЩ ще се възстановят, въпреки че разкара акциите си от авиокомпании. Един от неговите характерни коментари гласеше: „Все още можете да заложите на Америка, но ще трябва да внимавате как го правите“.
Мнението на Бъфет - че в дългосрочен план повечето инвеститори ще бъдат добре – ни навежда към по-голямата картина. Ако погледнем към последните глобални кризи преди пандемията, богатите, както и ултра-богатите, се справиха доста добре.
Според изследователския център Pew и проучването на потребителските финанси богатството на медианното американско семейство през 2016 г. е било по-ниско, отколкото през 1998 г. Тези, с доходи под средния, са още по-зле. За разлика от тях семействата с по-високи доходи „бяха единствената група, която увеличи богатството си между 2001 и 2016 г.“, добавяйки 33 на сто.
Много богатите се възползваха от политиката на евтини пари, възприета от Федералния резерв на САЩ и други централни банки след 2008 г., което спомогна за поскъпване на активите, включително на финансовите пазари и в областта на недвижимостите. Хората от групата със средни доходи не се справиха толкова добре, защото някои от най-големите печалби бяха при по-нови продукти, като непубличния капитал, където богатите бяха първи.
преди 4 години тъпан , няма желаещи за тоА влак ... земи попрочети малко ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Да, тия глупости си ги дрънкате от десетилетия, как в САЩ "10-20% били добре, а останалите тотално закъсали", как пък не ви повярваха и огромния брой желаещи да отидат там не намаля, а се увеличи...Еййй, тролски глупости и предания. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ше яхнат те, максимум поредното количествено улеснение за съживяване на умрели акции :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години какво възстановяване, нали щяло да има 2-ра 3-та вълна, човечеството щяло да загине от тоя грип. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ъм така е, Сияйният Град на Хълма (Капитолия)със сиянието си заслепява всички журналисти на монополните хранилки..........Няма други богати, няма друга гледна точка, няма други опции.Зомби апокалипсис! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Изключително *** статия, тука говорим единствено за САЩ, където нещата се развиват коренно различно от други точки на света. Да в момента изглежда че богатите са напред в САЩ, но повярвайте ми само *** може да вярва в това. Колко ще са богати, най-богатата прослойка в едно общество се определя от това колко са богати и най-бедните, за жалост вече в САЩ освен едни 10-20 % от обществото които са добре, останалите са тотално закъсали, да в момента се печата яко и истината не излиза наяве, но до края на годината нещата ще се видят от всички, че реално няма какво да подхранва икономиката на САЩ освен неограниченото печатане на пари от ФЕД, а това съвсем скоро ще се отрази и на борсата(богатите). отговор Сигнализирай за неуместен коментар