Докато икономистите обсъждат с каква буква ще е формата на бъдещото възстановяване, вече можем да определим траекторията на случилото се досега. В най-добрия случай то може да се нарече К-образно. Макар, че всички се паникьосвахме през март, оттогава се наблюдават две изключително различни тенденции, пише Питър Атуотър за Financial Times.
За много големи глобални бизнеси пандемията Covid-19 изглежда не повече от препятствие по пътя към по-голямо господство. Благодарение на безпрецедентните мерки за ликвидност на централните банки и ентусиазма на инвеститорите, акциите на тези компании не просто отскочиха, в някои случаи - особено в областта на технологиите - те достигнаха нови исторически върхове. Освен това техният достъп до кредитните пазари никога не е бил по-добър. Миналата седмица например Amazon счупи рекорда за най-ниска лихва по емисия облигации в корпоративната история на САЩ.
За свръхзадлъжнелите търговци на дребно с физически магазини обаче пандемията възвести края. Neiman Marcus, JC Penney, Pier 1 и J Crew обявиха несъстоятелност през тази година. Но едва ли ще са единствените. С всеки ден все повече и повече утвърдени магазини и ресторанти затварят. Олюлявайки се след карантината, те сега осъзнават, че дори с държавна подкрепа клиентите няма да се върнат навреме, за да ги спасят.
Но още по-притеснително беше К-образното потребителско преживяване. За богатите и тези, които можеха да работят от вкъщи, пандемията представляваше просто неудобство. Животът продължи, макар и съпътстван от нови технологии и ново ежедневие. Животът на теиз хора не беше преобърнат от коронавируса.
Не беше така за онези извън балона „работа от дома”. Работници от сферата на услугите бяха уволнявани масово, а много основни работници се принуждаваха да работят, въпреки че техните работодатели адаптираха неумело и непоследователно работните места към пандемичната среда. Това, че епидемията засегна най-силно работническата класа, едва ли е изненада.
Казано по-просто, заможните до голяма степен се върнаха там, където бяха преди пандемията, докато, въпреки безпрецедентните фискални и монетарни мерки, бедните сега са още по-бедни. При повечето от най-големите световни компании, богатите и работещите от вкъщи се наблюдаваше подобен на бънжди отскок в икономическата увереност. Междувременно, за малкия бизнес, свръхзадлъжнелите, работническата класа и много основни работни места, условията се влошиха допълнително.
Мнозина ще посочат, че този икономически опит не е нещо ново. През изминалото десетилетие се наблюдаваше бавно К-образно възстановяване от финансовата криза през 2008 г. Но това подценява пропастта в увереността, която настъпи. Днес има малки пасажи от самоуверени, носещи се наивно по повърхността на море от неувереност. Това, което Covid-19 направи, е да донесе преломна точка, след която за много хора хроничната неувереност се превърна в безнадеждност. Те не виждат възстановяване пред себе си.
За бизнеса има организиран процес за справяне с това. Компаниите затварят и подават документи за фалит. Загубите са описани и строго разпределени. Докато емоцията владее, краят - когато дойде - е процедурен. За хората обаче ситуацията е хаотична. Безнадеждните се чувстват безсилни и нечути.
Масовите, глобални социални протести след убийството на Джордж Флойд говорят за безсилието и безгласността не само на афро-американска общност в САЩ, но и на много други. Двата пътя на K-образното възстановяване се раздалечиха твърде много.
Ако не бъде възстановена увереността, вълненията ще продължат. Ние действаме така, както се чувстваме. Както Мартин Лутър Кинг казваше: „Бунтът е езикът на нечутите.“
С приближаването към края на много обществени програми за подкрепа и с калкулираното от финансовите пазари V-образно възстановяване, ще бъде разумно политиците да обърнат внимание на разделението, което съществува сега. Трябва да се справим с неблагоприятните последици от K-образното възстановяване или те лесно биха могли да доведат до L-образно възстановяване за всички.
преди 4 години не мисля че си прав, не може всеки път това да е обяснението... обществото трябва да еволюира... време е! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години икономическа криза имаше 90те, сега няма нищо... ако това ти е обяснението на ситуацията, не мисля че си прав... справедливост липсва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Силно разтегнато във времето W с "пропаднала" дясна част... може би. Или просто L. Няма много фундамент за оптимизъм там. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години За САЩ бъдещето изобщо не е V или K -образно, следващите 5+ години ще са доста трудни там. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години При икономическа криза обществото се поляризира много лесно -бедните мразят богатите, зелените мразят белите, работниците мразят работодателите, разбира се и обратно. Гневът и популизма избуяват и всички имат вина за това. Въпросът е, че така трябва да се опитаме да се позиционираме, че да оцелеем с най-малко поражения в такива турболентни времена! Разбира се и много късмет си трябва! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Отговора е циничен но верен - докато свят светува! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години мхм , на социализъм ли го избиваш ... ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години очаквано беше, все пак се изсипа огромно количество обществен ресурс зада се спасят активите на големите.... докога ли още бедните ще спасяват богатите... незнам! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Има ли изненадани? Борсата в САЩ е толкова строшена, че при едно ново сътресение не ми се ще да знам какво ще става там... отговор Сигнализирай за неуместен коментар