„Вражеско изявление срещу Тръмп", каза той за едно проучване. И нарече друго „политическо омаскаряване". Докато напира да отвори отново страната, независимо от предупрежденията на лекари за последиците от прекалено бързо отваряне по време на кризата с коронавируса, президентът на САЩ Доналд Тръмп се нахвърля и срещу учени, чиито заключения не му се нравят.
Два пъти през миналата седмица Тръмп не само отхвърли изводи от изследвания, но предположи, без доказателства, че техните автори са били политически мотивирани и целта им е била да подкопаят усилията му да отмени ограниченията заради коронавируса.
Първо той разкритикува проучване, финансирано частично от Националния институт по здравеопазване на неговото собствено правителство, което би тревога във връзка с използването хидроксихлорохин, установявайки по-висока обща смъртност при пациенти с коронавирус, които са приемали лекарството, докато са били в болници към министерството по въпросите на ветераните. Тръмп и много негови съюзници тръбяха, че лекарството е чудодейно лечебно средство, а миналата седмица Тръмп довери, че го приема, за да се опита да отблъсне вируса, независимо че миналия месец федералната Агенция за контрол на храните и лекарствата предупреди, че хидроксихлорохин следва да се използва само в болнични условия или при клинични тестове заради риска от сериозни странични ефекти, включително животозастрашаващи сърдечни проблеми, пише в цитиран от БТА анализ за AP Джил Колвин.
„Ако погледнете едното проучване, единственото лошо проучване, те са го давали само на хора, които са били в много тежко състояние. Те са били твърде стари, почти мъртви", каза Тръмп пред журналисти във вторник. "Това беше вражеско изявление срещу Тръмп".
Той даде подобен ответен удар на ново изследване на факултета "Мейлман" по обществено здравеопазване в Колумбийския университет. То установи, че над 61 процента от заразените с коронавируса и 55 процента от регистрираните смъртни случаи, близо 36 000 души, е имало как да бъдат предотвратени, ако мерките за социално дистанциране са били въведени седмица по-рано. Тръмп неведнъж защити управлението на кризата с вируса от неговата администрация в условията на настойчиви критики, че е действал прекалено бавно.
„Колумбийският университет е институция, която е твърде либерална", каза вчера Тръмп пред журналисти. "Мисля, че това е просто политическо омаскаряване, вие искате да знаете истината."
Тръмп отдавна е скептичен към традиционната наука, като отхвърля като "измислица" твърденията, че човешката дейност допринася за промените в климата, предполага, че шумът от вятърните турбини предизвиква рак, и твърди, че упражнения може да изразходват ограничено количество енергия на тялото. Това се вписва в един по-общ скептицизъм спрямо експертността и ответна реакция срещу "елитите", ставаща все по-популярна сред консервативните твърдолинейни избиратели на Тръмп.
Подкопаването на доверието на американците в почтеността и обективността на учените обаче е особено опасно по време на пандемия, когато обществеността разчита на своите лидери да следват политика, основана на най-добрата налична информация, каза Лари Гостин - преподавател по право в Джорджтаунския университет.
„Ако президентът политизира науката, ако омаловажава здравните експерти, тогава обществеността ще започне да се плаши и да се чувства объркана", заяви Гостин и нарече това "смайващо".
Белият дом отхвърли тези критики по адрес на Тръмп, отбелязвайки, че през по-голямата част от кризата той е следвал препоръките на високопоставените специалисти по обществено здравеопазване в администрацията си.
„Всяко предположение, че президентът не цени научните данни или важната работа на учените, очевидно е погрешно, както се вижда от многото решения, взети от него въз онова на данни за справяне с пандемията от Ковид-19, включително недопускането на ранни пътувания на силно заразено население, ускоряване на разработването на ваксина, издаването на 15-дневни, а след това - на 30-дневни указания за "забавяне на разпространението" (на коронавируса) и предоставянето на губернаторите на ясни, сигурни пътни карти за отваряне наново на Америка", каза говорителят на Белия дом Джъд Диър.
Все пак Тръмп даде ясно да се разбере, че, поне когато става дума за хидроксихлорохин, той дава приоритет на анекдотични доказателства, включително на писмо, за което каза на журналисти, че е получил от лекар в Уестчестър, щата Ню Йорк, който твърдял, че е постигнал успех с лекарството.
Запитан тази седмица какви доказателства има, че лекарството е ефикасно срещу Covid-19, Тръмп отговори: "Готови ли сте? Ето моите доказателства: получавам много телефонни обаждания в негова подкрепа".
Проучването на министерството на ветераните, финансирано с грантове от Националния институт по здравеопазване и Университета на Вирджиния, не беше акуратен експеримент, а ретроспективен анализ на изследователи в няколко университета. Те изследваха влиянието на хидроксихлорохина върху пациенти в болници на министерството по въпросите на ветераните в цялата страна. То не установи никаква полза от него и повече смъртни случаи сред хората, на които е бил даван хидроксихлорохин, в сравнение със стандартното лечение. Научният труд беше споделен онлайн с изследователи и не е бил преглеждан от други учени.
Изследването на Колумбийския университет, което е на етап чернова, също не е било публикувано или видяно от други експерти досега. Изследователите изготвят математически модел, като правят предположения колко бързо се разпространява коронавирусът и как се държат хората в хипотетични обстоятелства.
Критиките на Тръмп срещу изследванията се случват в момент, в който негови съюзници нямат търпение да се противопоставят на сигнали на експерти по обществено здраве, които казват, че Тръмп излага на риск живота на много хора, като притиска отделните щати да се върнат бързо към нормален живот в тази изборна година.
Републикански политически активисти вербуват подкрепящи Тръмп лекари да се явяват по телевизията в защита на съживяването на американската икономика колкото се може по-бързо, без да се чакат да бъдат изпълнени федералните стандарти за безопасност.
Гостин каза, че Тръмп трябва да остави на агенциите по обществено здравеопазване да оценят появяващите се данни и полезността на различни проучвания.
„Мисля, че има реална опасност в това президентът да се прави на учен и на лекар по телевизията", заяви той.
преди 4 години *** си ти. Първо - в СЗО учени няма - но само алчни чиновници. Второ - хлорохинчецът е лекарство познато от десетилетия, пациенти с определени заболявания го приемат едва ли не цял живот. Всички истински учени и лекари на първа линия са единодушни, че той - макар и не специално и абсолютно ефективно лекарство за К 19, все пак обикновено помага. Тръмп е свикнал да вярва на ПРАКТИЦИТЕ - не на някакви теоретици, дето не излизат от кабинетчетата си - и е прав. Да не говорим, че той, като почтен човек, сам яде хлорохин две седмици - т.е. изпита го на самия себе си.Цялата работа е, че хлорохинът е евтино лекарство и е достъпно - а това на СЗО и на тия, дето се крият зад тях, изобщо не им харесва !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Тръмп докато чака експертите да се разберат 300% ли ще умрем или само 0.0000%, американците ще умрат от глад. Прав е да ги пуска да бачкат, защото есента ще го изядат с парцалите, с тая безработица от 15-20% :-)Същата работа като с българските експерти - 50% са за затваряне, 50% са за отваряне. *** ги разбери кой ще живее, кой ще мре. Най-важното се оказа, дали експертът е на 1,5 метра от шефа, защото само на такова разстояние успява да чуе какво му шепнат.През това време хората като на тенис мач, въртят главите наляво-надясно и се чудят кой прав, кой крив :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Може би сега настъпи момента в който демокрацията се самоизяде... :) Изключителен тъъпунгер е китеника отговор Сигнализирай за неуместен коментар