Но това, което важи за Германия - единствената индустриална държава, която е генерирала излишъци през последните пет години, в никакъв случай не се отнася за други страни. Като цяло има тревожна тенденция. Dotcom балонът, финансовата криза от 2008 г., еврокризата, която достигна своя пик през 2012 г. - преди началото на кризите нивата на дълга винаги бяха значително над нивата на предишната. В коронакризата всички страни заедно навлизат в нови измерения - включително и най-голямата икономика в света - САЩ.
Майк Мълън преплува световните океани на военни кораби, командвайки втория флот на американските военноморски сили в Атлантическия океан. Той изучава стратегията за овладяване на студената война и се задълбочава в асиметрична война срещу въстаниците в Ирак и Афганистан.
Но когато стигна до върха, до Генералния щаб на въоръжените сили на САЩ, той предупреди за противник, който не може да бъде изправен на колене с огнева мощ или да се омилостиви с политическо участие. „Най-голямата заплаха за националната ни сигурност е дългът ни" - повтаря тази фраза отново и отново, Мълън когато съветва тогавашния президент на САЩ Барак Обама между 2009 и 2011 година.
Именно след световната финансова криза държавният дефицит на САЩ започна да се разширява. САЩ се уплашиха. По улиците се събираха хора в исторически носии и странни перуки. Те се преструваха на патриоти - в рамките на т. Нар. Чаено парти, и предупреждаваха, че дългът проправя пътя към липсата на свобода.
Няколко години по-късно те помогнаха на Доналд Тръмп да влезе в Белия дом. Междувременно апокалиптистите по отношение на дълга замлъкнаха и предупреждението на Мълън също беше забравено. Увеличението на държавния дълг се ускори. Тръмп смята, че икономичността е също толкова необходима, колкото носенето на защитни маски.
Още миналата година, когато в САЩ нямаше и следа от коронавируса, Тръмп подразни някои от своите партийни приятели, за които т. Нар. Big Government е синоним на социализма, с рекорден дефицит от над 1 трилион долара.
Тогава дойде вирусът. Правителството на САЩ планира да заеме допълнителни 3 трилиона долара само между април и юни. Националният дълг вече възлиза на почти 24 трилиона долара. Това е с девет трилиона долара повече от националния дълг на цялата еврозона. Но дефицитите са загубили характера на нещо ужасно. „Аз съм кралят на дълговете“, каза Тръмп по време на предизборната кампания. И сякаш за първи път не обеща твърде много.
Централата на Международния валутен фонд се намира само на няколко пресечки от Белия дом. Предполага се, че МВФ ще спаси глобалната икономика от колапс, никога досега от него не е имало толкова много нужда, колкото днес.
Повече от 100 страни са кандидатствали за спешни заеми, нервността на пазарите заплашва да премине в паника. Но наскоро напълно обновената централа на МВФ е празна. От март светът се спасява с работа от дома, няма друг начин. Ръководителят на МВФ Кристалина Георгиева също работи от вкъщи. Тя идва в офиса само на всеки няколко дни за видеоконференции. Разбира се с маска.
Георгиева заема място в конферентна зала, която е наредила да се създаде на самия първи етаж на сградата. Първоначално връзката трепти, но след това се установява и интервюто с Handelsblatt може да започне. Тя съветва да се мобилизират всички финансови ресурси в борбата с вируса.
Пандемията е „криза като никоя друга“, казва тя. Така че сега е моментът да „харчите толкова пари, колкото е необходимо“. Необичайни думи за ръководителя на институция, чиято основна задача е да поддържа стабилността на световната икономика и който иначе внимателно следи финансите на страните членки. Догмите обаче не са добър съвет при кризи.
Георгиева се упражнява в диалектиката за дълга: сега държавите трябва да се борят с кризата с всички сили, но след това да приведат в ред националните си бюджети. Не само защото МВФ се опасява, че страните могат да се сринат под тежестта на дълга, но най-вече защото новите пандемии, но и застаряването на населението и най-вече изменението на климата изискват да се вземат предпазни мерки. „Живеем в свят, в който шоковете са по-чести и по-трудни", казва тя. „Ако някой не харесва пандемията, няма да хареса и какво ще означава промяната на климата за всички нас“.
МВФ иска след кризата да има по-устойчива глобална икономика. Засилване на устойчивостта е това, което казва с жаргона си фондът. Авторът и бивш спекулант Насим Талеб говори за "анти-крехкост", което означава едно и също нещо: става въпрос за подготовка за лоши изненади, защото лошите изненади ще ни заплашват все повече и повече. Финансовата криза вече се смяташе за кризата на века – докато не се появи коронавирусът.
Засега е точно обратното. Световната икономика е пришита до ръба си, възможностите за допускане на грешки са малки. Всяка дори малка грешка може да е фатална. Това се отнася за страни като Италия, които са толкова презрени от инвеститорите, че имат малко възможности за стимулиране. Но важи и за компании, които нямат резерви, а по-скоро разпределят печалбата си на своите акционери.
преди 4 години Епидемиите наистина са правили едни общества слаби и те са падали под ударите на външни сили, които иначе не биха успели, но ние говорим за дългови проблеми. При тях действа друга логика. Между другото като споменаваш османските турци, те не само са унищожили Византия и България, но до голяма степен и арабския свят и с това слагат край на експанзия им в Европа. С падането на арбите под власта на султана започва и залезът на арабската цивилизация, не само на нашата и разбира се възходът на християнството в западната част на Европа. Какво ще се случи сега не знаем, но да сме живи и драви, ще видим, а дали ще ни хареса е съвсем друг въпрос. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Много често в световната история дългови проблеми са водили до тежки войни.*****************Да допълня. Има две епидемии със сигурност /на испанския грип не и вярвам - много фалшиво звучат цитираните данни/. Това са чумната епидемия - VI век и чумната епидемия XIV век. След такава епидемия VI век на мястото на развитите /Византия/ идват неразвитите - в нашия случай славяни и българи. В XIV век на мястото на развитите - България, Византия, .. идват османските турци. Предполагаем вариант сега - на мястото на "развитите" - ЕС идва арабския и мюсюлмански свят /неразвитата му част/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Съществува голяма опасност в крайна сметка да се появи един вид зомби икономика, , оформена от бавни компании, разрушени банки и стагнираща конюнктура----Напротив ! Сегашната "икономика" и точно Зомби-икономиката, която чрез НЛП зомбираше Тълпата да иска да купи нещо, което първо не и нужно, второ - няма пари да си го купи, трето - купувайки го "без пари" Тълпата се обричаше на Смъртен "дзълг"! Точно сегашната "икономика" е зомби икономика, а това което ще дойде си е едно нормално състояние, в което ще има много слабо натрупване, чрез изземване!А защо ви е "натрупване" по дяволите? Защо ви е повече, отколкото ви е нужно, защо? Това е ЛУДОСТ ! В Природата няма такова явление, освен явлението Хомосапиенс, което иска повече, отколкото практически му е нужно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Все се пише за "дълга", "дълговете", "нарастващи дългове" ...Абе към кого са тези "дългове" на света бе, я ги кажете кои са тези ?Към "банките" ли ? Че кои , какви са банките, че Света ще им "дължи" нещо ? Те какво са дали на Света , че той ще им е "длъжен" ? "Пари" ли са дали ? А? Че от къде са ги взели тези "пари" банките ? Ахааа ... те ги били "печатали" и сега искат да им върнем "напечатаните хартии или пиксели" ? Ами да си "напечатат" още и ще имат пак "пари", щом сега не им стигат! И кой и защо им е позволил да дават нещо , което реално нямат и никога не са имали , а получават възможност да го "дадат", само след като някои им го "поиска"? И защо Света продължава да иска "парите" на банките ? Защо Света не използва негови си пари ? Какъв е проблема? И как Света да върне "парите" на банките, като света към момента не печата пари и съответно как да им върне "хартиите", като е нямал до момента принтер? Как да стане това?Има нещо тотално сбъркано в този Свят, някаква тотална Лудост, щом трябва "да връща" нещо, което той не може да създаде след като е нямал до момента инструмента за създаването му /"принтера"/? Как да го върне и какво ще стане пък, ако откаже да връща нещо, което чисто математически не може да се върне ?Кво ше стане? Банките ще пуснат корона- 2020 ли? Ами като я пуснат, хептен няма да има кой да "връща" ! И какво правим тогава в това ТОТАЛНО БЕЗУМИЕ ???НИКОЙ НИЩО НЯМА ДА ВРЪЩА ... И НЯМА И ДА ИСКА ЗАПИШЕТЕ СИ ДЕБЕЛО , ШИБ.АНИ ЛИХВАРИ ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Прекрасен анализ, благодаря, Инвестор! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Описани са начините за справяне с дългови проблеми, но те са само за "нормални" сценарии. Много често в световната история дългови проблеми са водили до тежки войни. Ако не и пряко, то косвено те са били сред основните причините за тези войни. Този сценарий също не бива да се изпуска от поглед. За сега този вариант не изглежда вероятен, но да не забравяме, че все още сме в началото на този дългов експеримент. Пример - състоянието на Германия, Русия, ... (СССР) и др. след ПСВ. Като се има предвид, че вече има разни "учени", които се занимават с доказване на неизбежността на войните, то тази опция изобщо не трябва да се изключва от разглежданеЛичното ми мнение е, че човешкият фактор ще определи как ще се развият нещата, а не някакви академично предложени решения. Затова тези, които дирижират състоянието на нещата, трябва да обърнат сериозно внимание на управление на сантиментите на хората в страните. А може би те вече го правят? отговор Сигнализирай за неуместен коментар