IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Големият и опасен дългов експеримент

Съществува голяма опасност в крайна сметка да се появи един вид зомби икономика, , оформена от бавни компании, разрушени банки и стагнираща конюнктура

08:13 | 18.05.20 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: <a href="https://unsplash.com/@paramir?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Ehud Neuhaus</a> on <a href="https://unsplash.com/s/photos/debt?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash</a></p>

Снимка: Ehud Neuhaus on Unsplash

Към това следва да се добавят и трилионните програми на големите централни банки. Директорът на ЕЦБ Кристин Лагард предоставя на разположение 750 млрд. евро за покупки на облигации. Ако това не е достатъчно, ще бъдат предоставени повече. Нейният колега от САЩ Джером Пауъл предоставя неограничени средства и наскоро започна да купува всякакъв вид облигации. А Японската централна банка финансира държавата безгранично от много години.

Само в западните индустриализирани държави централните банки - досега – ще разпределят повече от четири трилиона долара сред хората. Ако трите основни централни банки, ЕЦБ, ФЕД и ЯЦБ продължат сегашния си цикъл за покупки, общата сума на баланса им може да достигне границата от 20 трилиона долара до края на годината.

Един поглед към Германия показва измеренията на новия свят на дълга. Пандемията може да струва на държавата до 1,9 трилиона евро, показват изчисленията на Deutsche Bank. Това е приблизително същата сума, която беше изразходвана за обединението на двете Германии.

За намаляването на дълга в обозримо бъдеще е изключено да се мисли. „Според сегашното състояние ние ще намалим дълга от 2023 г. нататък. Успяхме да направим това дори след кризата в банковата сфера“, обещава министърът на икономическите въпроси на Германия Петер Алтмайер. Същевременно обаче той похвали „силите за самолечение на германската икономика“, които били „огромни“.

В други европейски икономики обаче не може и да става въпрос за сили за самолечение. Напротив: Ако коронакризата има такива пагубни последици в най-голямата и най-силна икономика в Европа, какво да кажем за страни като Испания, Гърция, Франция и най-вече Италия?

За разлика от Германия, Италия, която беше засегната най-силно от пандемията, напълно изключи цялата икономика за седмици, с изключение на системно важните компании. Големите нововъзникващи пазари като Бразилия, Индия и Турция, които имат високи дългове и чиито валути драстично се обезцениха след избухването на кризата, също са изключително силно изложени на риск.

Тази криза засяга не само текущото функциониране на икономиките. Тя се отразява и върху начина, по който ще правим бизнес в дългосрочен план. Възникват основни въпроси: Колко е голяма устойчивостта на дълга на икономиките? Кой ще плаща сметката в крайна сметка? Губим ли икономическия импулс в дългосрочен план, защото икономическата активност се променя коренно, става по-бавна и по-предпазлива? Има ли риск от фатална комбинация от стагнация и инфлация? Пандемията да не е само прелюдия към голяма катастрофа, която ще разкъсва компании, банки и цели държави?

Дълговете са връзката между тези въпроси. Това засяга както частните, така и публичните дългове. Дори преди настоящата криза световната планина на кредити достигна повече от 250 трилиона долара, три пъти повече от годишната глобална икономическа продукция. А Covid-19 без съмнение ще подхранва и корпоративния дълг.

Според Банката за международни разплащания никоя друга съвременна рецесия не е засегнала компаниите в световен мащаб толкова силно, колкото причинената от коронавируса криза. Без държавна помощ всяка втора компания не би разполагала с достатъчно пари за обслужване на задълженията си през тази година.

Въпросът как икономиките ще се справят със сериозния проблем с дълга се превърна в решаваща задача на нашите общества. Принципно има две икономически схващания: Съществува по-прогресивният подход, който не счита структурно високия държавен дълг за голям риск и дори го счита за необходим за увеличаването на просперитета.

Но има и по-консервативната мисловна школа, която счита за необходимо дългосрочното намаляване на публичния дълг, по-специално като предпоставка икономиките да възстановят инерцията си и да бъдат подготвени за бъдещи кризи.

Последна актуализация: 05:55 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 0
dr.5rov
преди 4 години
Епидемиите наистина са правили едни общества слаби и те са падали под ударите на външни сили, които иначе не биха успели, но ние говорим за дългови проблеми. При тях действа друга логика. Между другото като споменаваш османските турци, те не само са унищожили Византия и България, но до голяма степен и арабския свят и с това слагат край на експанзия им в Европа. С падането на арбите под власта на султана започва и залезът на арабската цивилизация, не само на нашата и разбира се възходът на християнството в западната част на Европа. Какво ще се случи сега не знаем, но да сме живи и драви, ще видим, а дали ще ни хареса е съвсем друг въпрос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 0
V.At.
преди 4 години
Много често в световната история дългови проблеми са водили до тежки войни.*****************Да допълня. Има две епидемии със сигурност /на испанския грип не и вярвам - много фалшиво звучат цитираните данни/. Това са чумната епидемия - VI век и чумната епидемия XIV век. След такава епидемия VI век на мястото на развитите /Византия/ идват неразвитите - в нашия случай славяни и българи. В XIV век на мястото на развитите - България, Византия, .. идват османските турци. Предполагаем вариант сега - на мястото на "развитите" - ЕС идва арабския и мюсюлмански свят /неразвитата му част/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 0
SS-23
преди 4 години
Съществува голяма опасност в крайна сметка да се появи един вид зомби икономика, , оформена от бавни компании, разрушени банки и стагнираща конюнктура----Напротив ! Сегашната "икономика" и точно Зомби-икономиката, която чрез НЛП зомбираше Тълпата да иска да купи нещо, което първо не и нужно, второ - няма пари да си го купи, трето - купувайки го "без пари" Тълпата се обричаше на Смъртен "дзълг"! Точно сегашната "икономика" е зомби икономика, а това което ще дойде си е едно нормално състояние, в което ще има много слабо натрупване, чрез изземване!А защо ви е "натрупване" по дяволите? Защо ви е повече, отколкото ви е нужно, защо? Това е ЛУДОСТ ! В Природата няма такова явление, освен явлението Хомосапиенс, което иска повече, отколкото практически му е нужно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 0
SS-23
преди 4 години
Все се пише за "дълга", "дълговете", "нарастващи дългове" ...Абе към кого са тези "дългове" на света бе, я ги кажете кои са тези ?Към "банките" ли ? Че кои , какви са банките, че Света ще им "дължи" нещо ? Те какво са дали на Света , че той ще им е "длъжен" ? "Пари" ли са дали ? А? Че от къде са ги взели тези "пари" банките ? Ахааа ... те ги били "печатали" и сега искат да им върнем "напечатаните хартии или пиксели" ? Ами да си "напечатат" още и ще имат пак "пари", щом сега не им стигат! И кой и защо им е позволил да дават нещо , което реално нямат и никога не са имали , а получават възможност да го "дадат", само след като някои им го "поиска"? И защо Света продължава да иска "парите" на банките ? Защо Света не използва негови си пари ? Какъв е проблема? И как Света да върне "парите" на банките, като света към момента не печата пари и съответно как да им върне "хартиите", като е нямал до момента принтер? Как да стане това?Има нещо тотално сбъркано в този Свят, някаква тотална Лудост, щом трябва "да връща" нещо, което той не може да създаде след като е нямал до момента инструмента за създаването му /"принтера"/? Как да го върне и какво ще стане пък, ако откаже да връща нещо, което чисто математически не може да се върне ?Кво ше стане? Банките ще пуснат корона- 2020 ли? Ами като я пуснат, хептен няма да има кой да "връща" ! И какво правим тогава в това ТОТАЛНО БЕЗУМИЕ ???НИКОЙ НИЩО НЯМА ДА ВРЪЩА ... И НЯМА И ДА ИСКА ЗАПИШЕТЕ СИ ДЕБЕЛО , ШИБ.АНИ ЛИХВАРИ !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
bigmamascandal
преди 4 години
Прекрасен анализ, благодаря, Инвестор!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
dr.5rov
преди 4 години
Описани са начините за справяне с дългови проблеми, но те са само за "нормални" сценарии. Много често в световната история дългови проблеми са водили до тежки войни. Ако не и пряко, то косвено те са били сред основните причините за тези войни. Този сценарий също не бива да се изпуска от поглед. За сега този вариант не изглежда вероятен, но да не забравяме, че все още сме в началото на този дългов експеримент. Пример - състоянието на Германия, Русия, ... (СССР) и др. след ПСВ. Като се има предвид, че вече има разни "учени", които се занимават с доказване на неизбежността на войните, то тази опция изобщо не трябва да се изключва от разглежданеЛичното ми мнение е, че човешкият фактор ще определи как ще се развият нещата, а не някакви академично предложени решения. Затова тези, които дирижират състоянието на нещата, трябва да обърнат сериозно внимание на управление на сантиментите на хората в страните. А може би те вече го правят?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още