IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

За и против антикризисната спасителна помощ в САЩ

Слабата мрежа за социална сигурност в Америка затруднява налагането на решения в стил „свободен пазар”

10:54 | 18.05.20 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Има и друг проблем: спасителните мерки рискуват да изострят неравенството на доходите в САЩ. Да, те се характеризират с похвални мерки за подпомагане на малкия бизнес. И, да, те включват чекове до 1200 долара за физически лица (което е повече, отколкото някои работници получават на месец) и още повече за тези с деца.

Но действията на Фед подкрепиха също цените на облигациите и акциите. Това означава, че се подпомагат не само компаниите, но и капиталът, което е от полза за богатите, тъй като те притежават тези активи.

Разбира се, министърът на финансите Стив Манучин може да каже, че това е неизбежна, временна цена в условията на криза. Може би е така. Както изтъква Кларк Уинтър, бивш стратег от Wall Street, това, което правителството се опитва да направи с икономиката, е подобно на това, чрез което някой може да се опита да поправи компютър. А именно, да го рестартира и да възстанови операциите му без проблеми в хардуера. Ако това сработи, не би трябвало да има нужда от държавна подкрепа след като лятото превали.

В действителност „рестартирането“ на икономика не е същото като рестартирането на лаптоп. Икономиките винаги се променят: опитите да се запази старата система рискуват да укрепят определени интереси. И ако кризата с Covid-19 продължи по-дълго, отколкото първоначално прогнозираха Манучин и колегите му (до средата на юни), спасителните помощи ще се изчерпят. Това ще принуди американското правителство или да удвои усилията си, или да позволи на компаниите да се сринат.

Тази седмица британското правителство беше изправено пред същия избор - и обяви, че ще удължи кризисните си програми до октомври.

Има ли по-добър начин? В един идеален свят САЩ биха изградили по-силна мрежа за социална сигурност, която щеше да даде на работниците достъп до здравни грижи, дори ако загубят работата си. Ако това съществуваше, „съзидателното разрушение“ би било по-малко брутално за обикновените работници - и по-лесно да се приеме в политически план.

В реалния свят обаче много републиканци мразят идеята за такава предпазна мрежа, тъй като я смятат за социалистическа. Това означава, че е малко вероятно тя да се случи, затруднявайки налагането на решения в стил „свободен пазар”.

Така че в обозримо бъдеще хора като Галоуей ще останат рядкост: макар малцина американци да харесват идеята за спасителна помощ, още по-малко биха й устояли. В това се крие иронията на американския капитализъм днес - и причината да се очакват все по-ожесточени битки, ако спасителните пари пресъхнат преди Covid-19 да отшуми.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:49 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 0
Боян
преди 4 години
Реално според пазарните механизми, печатането на пари и последвалата инфлация би разпределило цената на дадена временна мярка между членовете на обществото и е справедлив метод. Но за съжаление в случая със САЩ нещата са коренно различни, долара не е нормална валута той отговаря за цялата финансова система по света и реално те разпростират инфлацията по цял свят, което значи хората по цял свят плащат за тези харчове на правителството, но естествено това няма да е за дълго и когато справедливостта не съществува скоро и цялата система ще колабира, въпроса е какво ще я наследи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
фиг.1
преди 4 години
При такава икономичеса криза всички сме социалисти. Може силно да вярваш в "невидимата ръка" на пазара, но все пак тя е донякъде абстрактна концепция, а парите на държавата са съвсем реални. Особено когато става въпрос за собственото ти оцеляване. Това разбира се по никакъв начин не злепоставя пазара, а просто доказва, че сме лицемери.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 0
Боян
преди 4 години
Напротив ролята на държавата не е да се грижи за гражданите, защото тя реално не произвежда нищо, а да създаде условия за функционирането на общество, като максимално справедливо разпределя благата между членовете на обществото. Като също така възпрепятства структури които да ограбват обществото като монополи и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 3
ivan.kostov.39
преди 4 години
Щом държавата е наложила карантина и е спряла бизнеса - Редно е да го компенсира. Друг е въпроса дали тези компенсации ще са достатъчни. Смисълът на държавата е, тя да се грижи за гражданите си. Другото е тирания.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 0
Боян
преди 4 години
И после у нас комунизма ни научил все да чакаме от държавата, ми то като гледам в САЩ са по-зле даже не само че хората чакат от държавата ами и фирмите (изключение няколко гигантски фирми световни монополи които за да са монополи пак държавата им го е уредила) са на държавната ясла.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още