IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво ни казва историята за коронавирусния пазарен срив

Той изглежда като събитиен мечи пазар относно причината, но е без исторически паралел що касае въздействието

15:15 | 17.05.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Най-дългият бичи пазар на акции в историята на САЩ завърши драматично в резултат на коронавирусната криза само няколко седмици преди 11-ия си рожден ден, пише за Financial Times Питър Опенхаймер, главен глобален стратег за акциите в Goldman Sachs.

Разпродажбите на индексите, които започнаха в средата на февруари, бяха бързи, като донесоха най-бързото пропадане на S&P 500 на меча територия (20% спад от последния връх) в историята.

Отскокът беше също толкова бърз. S&P 500 се възстанови с 30 на сто от мартенското си дъно, което означава, че мечият пазар е технически приключил, макар икономическата криза, причинена от пандемията, да се задълбочава.

Може ли наистина подемът да продължи? За да отговорим на този въпрос, трябва да сравним сътресенията през тази година с минали катастрофи.

В САЩ е имало около 27 мечи пазара от 1880 г., 12 от тях в следвоенния период. Но не всички си приличат. Поставих ги в три категории. Първо, „структурните“ мечи пазари, задействани при спукване на финансови балони, често когато срив на банките и недвижимите имоти предизвиква намаляване задлъжнялостта на частния сектор.

Второ, „цикличните“ мечи пазари - най-обичайният тип в следвоенната епоха - които обикновено са функция на растящите инфлационни очаквания и лихвени проценти. Трето, „задвижени от събития“ мечи пазари, вследствие на еднократен фактор като война, шок при цените на петрола или криза на развиващите се пазари.

Всеки мечи пазар има различен профил. Структурните носят среден спад от почти 60%. Те продължават три години и половина, като отнема приблизително десетилетие, за да се възстановят в номинално изражение.

Цикличните са по-меки, като дават средно понижение от около 30 на сто, продължават две до две години и половина, като са необходими четири години за възстановяване.

Събитийните пазари имат сходен срив с този при цикличните - наистина много подобен на движението от върха до дъното, което видяхме през тази година - но спадът настъпва по-бързо, трае средно 9 месеца, а възстановяването отнема 15 месеца.

И така, къде се намираме днес? Сегашният изглежда като събитиен мечи пазар по отношение на причината, но е без исторически паралел по отношение на въздействието. Крахът от 1987 г., например, също беше движен от събития и шокиращ по това време, но с нищо подобно на настоящите обстоятелства.

Последна актуализация: 13:59 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 2
Julius_BG
преди 4 години
Откога преводите на Голдмад станаха "анализи"?https://***.goldmansachs.com/insights/pages/briefly/bear-essentials.pdf
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още