В ничията земя около реакторния блок 4 на атомната електроцентрала в Чернобил, който избухна преди 34 години, отново и отново избухват и се разпространяват пожари - седмици наред - добавят се нови източници на огън, други са изгасени от спешните служби. Все още не е ясно за колко голяма площ става въпрос, защото и пожарите все още не са напълно потушени.
След като украинските власти съобщиха, че ситуацията е под контрол, изглежда, че през последните дни тя отново се влоши. В началото на миналата седмица броят на пожарникарите и служителите на гражданска защита бе увеличен значително. Заедно пожарникарите и членовете на армията и националната гвардия се опитват да спрат разпространението на пламъците - чрез гасене и проправяне на нови пътеки в гората с тежка техника.
Опасен ли е радиоактивният дим?
Проблематичен е не само самият пожар, но и местоположението: той гори в най-радиоактивната гора в света. Избухването на реактора на 26 април 1986 г. отдели големи количества радиоактивни материали. Част от тях ветровете разпространиха по целия свят, но преди всичко замърсените частици замърсяват околността. Те се заселват в горните почвени слоеве и растенията, които растат там. Всяко дърво на практика вгражда радиоактивните вещества в своята дървесина. В забранената зона, на площ от 30 километра около повредения реактор, радиационното излъчване все още е много високо. Именно там сега гората гори.
Йохан Голдамер е еколог по пожарите и ръководи Глобалния център за наблюдение на пожарите във Фрайбург. Заедно с украински експерти той наблюдава внимателно ситуацията. Според настоящите му оценки пожарите са започнали извън забранената зона, но междувременно около 25 000 хектара площ в тази зона са били подпалени. Още през 2014 г. изследователи изчислиха, че подобни пожари могат да имат сериозни последици (Environment International: Evangeliou et al., 2014). Защото когато там започнат да горят дървета, се отделят радионуклиди, които се издигат с дима и по този начин могат да бъдат разнесени на дълги разстояния. Настоящите пожари също така произвеждат дим, пепел и прах, а заедно с тях и сияещите вещества. „Колкото по-интензивни са пожарите, толкова повече материал навлиза във въздуха и може да се пренесе на друго място“, казва Голдамер.
Според френския орган за защита от радиация IRSN частиците, завихрени по този начин, биха могли да стигнат до Западна Европа. Въпреки това в толкова малки количества, че да са трудни за откриване. Екип, воден от изследователя на атмосферата Николаос Евангелиу, стига до подобни резултати и разглежда сравними пожари през 2015 г. в този регион. В своето проучване изследователите пишат, че радиационната експозиция в Европа за тези тревни и горски пожари е била приблизително равна по степен на стандартния рентгенов преглед при зъболекар (Scientific Reports: 2016). При настоящите пожари германската Федерална служба за защита от радиация (BfS) приема, че за Германия няма опасност за здравето на хората и околната среда. Такъв би бил случаят дори при по-неблагоприятни условия, например, ако пожарите се увеличават или задуха по-силен вятър.
Основното, за което трябва да се притесняваме, са екипите на спешните служби на място
Положението е различно за украинската столица Киев, само на 70 километра от Чернобил. Понякога димът причинява гъст смог и опасно лошо качество на въздуха. През миналата събота например (18 април) гражданите са били помолени да не напускат домовете си и да държат прозорците затворени. Междувременно бе измерена повишена радиация. Според украинските власти обаче допустимите гранични стойности не са надвишени - това заяви Държавният научен и технически център за ядрена и радиационна безопасност (ДНТК). А германската Федерална служба за защита от радиация също приема, че леко повишената радиация досега е била безобидна за здравето на населението на Киев.
преди 4 години да бъдем сериозни... статии със заглавие въпросително изречение не се четът повече от заглавието :)))това го правят жълтите медии. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години незнаем, трябва да питаме форумния ни физик и изпарител на радиация мави... може па да е изгорела тая радиация :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Само до заглавието ли стигна :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Притеснителни ли са пожарите край Чернобил? Не бееее....ее....е, Бойче,то в Украйна няма държава още по времето на преврата,ти за някакви прожари ми разправяш!!Ако кажеш, че има държава, а да видим в какво се е изразила от 2014 г. насам! Само не бъркай анархия, дейност на колониална администрацияи ДЪРЖАВА !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "спичка" на какъв език беше? кой воюва срещу Украйна много години? кой има най-добрата агентурна и партизанска служби, в световен мащаб? отговор Сигнализирай за неуместен коментар