Международният валутен фонд (МВФ) трябва да помогне за спасяването на света от кризата, но преди всичко това тази седмица организацията трябва да реши един ежедневен проблем, причинен от коронавируса: Как да съгласува десетки часови зони? Защото тази година обичайната среща на около 10 000 представители на правителствени представители, централни банкери, експерти и журналисти във Вашингтон ще бъде отменена. Пролетната годишна среща на МВФ и Световната банка за първи път в историята си се провежда изцяло онлайн.
И когато европейските политици сутрин включат осветлението и компютрите си в домашния си офис, в столицата на САЩ все още ще е тъмна нощ.
Във всичко това може да се види истински символ: международното сътрудничество никога не е било толкова трудно, както в дните на Covid-19. Правителствата затварят граници, забраняват износа, а международната координация на практика не съществува. Главният икономист на МВФ Гита Гопинат изясни едно нещо в своята видеопресконферентна връзка във вторник: Пандемията засяга целия свят. Според прогнозата на МВФ глобалната икономика ще се свие с три процента през тази година и това все още е най-благосклонният сценарий. Гопинат предупреди, че ако чумата не се овладее през втората половина на годината, икономическият спад може да бъде два пъти по-висок. Доходът на глава от населението ще се свие през тази година в 170 страни по света.
Кризата е тест за МВФ, който трябва да гарантира международната финансова стабилност - и същевременно възможност да докаже на многобройните си критици, че светът все още се нуждае от фонда - повече от седем десетилетия след основаването му. Повече от 90 държави вече са кандидатствали за спешно финансиране, а ръководителят на МВФ Кристалина Георгиева сигнализира, че процесът за отпускане няма да бъде толкова критичен, както обикновено. Обичайните кодови думи, като бюджетна дисциплина, усилия за консолидация и устойчивост на дълга, не се чуват тези дни във виртуалните срещи. Напротив: Коронакризата е „наистина екзогенен шок“, който спешно изисква по-високи разходи и дефицити, казва Гопинат. Фондът вече се притече на помощ чрез облекчаване на дълга за 25 бедни страни.
МВФ твърди, че е в интерес на индустриализираните страни не само да преодолеят собствените си проблеми, но и да помогнат на финансово слабите страни. Здравните системи са драматично претрупани в много развиващи се и нововъзникващи страни. Много от тези държави живеят от, сега липсващия, туризъм и нямат финансови резерви. В същото време инвеститорите бягат на тълпи.
Само в рамките на месец инвеститорите са изтеглили около 100 млрд. щатски долара от развиващите се пазари, три пъти повече, отколкото в сравним период по време на финансовата криза през 2008 г. Според оценките на МВФ само развиващите се пазари ще трябва да изплащат или рефинансират заеми за 4,3 трилиона долара до края на годината.
преди 4 години мвп, сзо, сто, сб... дъръ бъръаз пък инвестирам в развиващите се икономики, защото вярвам, че само от там може да дойде спасението човешко!Запада/и точно определен запад) атакува и не спира да атакува развиващите се", а според много наблюдатели той е самия "развиващ се", защото не спира да се занимава със мирни хора и страни, а само им налага диктат и хомот на развитие!Защо Гейтс и сие не са арестувани и разпитани!?Този вирус не е ли продължение на годините гонецид и правилно развитие в/у "развиващите се", да се "развиват" "правилно".От кой да са разпитани и арестувани!?Не "вика ли крадеца дружте крадеца"?Аз незная всичко, но има догатки и се виждат определени насоки когато се гледа назад и наред и в дълбочина се виждат неслучайни връзки и съвпадения.Много хора говореха за нова война, за запазване на световният ред. Други говореха за намаляване на популацията, когато ставаше въпрос за околната среда!и т.н. и т.н.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години За Кристалината е жътва сега ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ще има *** на нули..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ушиване в дългове . отговор Сигнализирай за неуместен коментар