IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Табу ли е промяната на граници?

Не е нелегитимно да се иска такава, но тя трябва да се извършва чрез договаряне

12:02 | 12.04.20 г. 10
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Лежали ли сте будни нощем, мечтаейки за анексиране на част от съседна държава? Ако е така, не сте сами, пише Гидиън Рачмън за Financial Times.

Неотдавнашно проучване на общественото мнение на изследователския център Pew разкрива, че стряскащ брой европейци не са доволни от границите на държавата си. На въпрос дали има „части от съседни страни, които наистина ни принадлежат“, 67 на сто от унгарците са отговорили утвърдително, както и 60 на сто от гърците, 58 на сто от българите и турците, 53 на сто от руснаците и 48 на сто от поляците. Подобни настроения се прокрадват дори в Западна Европа - 37 процента от испанците, 36 на сто от италианците и 30 на сто от германците също са съгласни с това твърдение.

В нормални времена този вид идеи не биха имали голямо значение. Унгарците, например, могат да се оплакват от Трианонския договор от 1920 г., който, според тях, е довел до загубата на две трети от унгарската земя, но без да вярват, че възвръщането на тази територия е възможно на практика.

Опасността е, че сегашните времена не са нормални. Идеята за анексия - отколешно табу в международната политика, се връща обратно в глобалната политическа дискусия. Най-важното такова събитие се случи с руското завземане на полуостров Крим от Украйна през 2014 г. Само малка група разнородни страни, включително Северна Корея, Венецуела и Зимбабве, признаха руския суверенитет над Крим. Пет години след окупацията Москва затяга хватката си върху територията. По-голямата част от света сега мълчаливо приема, че има малък шанс Крим да бъде върнат на Украйна. В този смисъл анексията проработи.

Настоящите избори в Израел протичат на фона на дебат за това дали страната трябва официално да анексира приблизително една трета от Западния бряг. Въпреки че тези райони отдавна са контролирани от Израел, повечето държави ги смятат за окупирана палестинска територия. Мирният план на президента на САЩ Доналд Тръмп за Близкия изток предложи да се признае израелският суверенитет в големи части от Западния бряг, а израелският премиер Бенямин Нетаняху няма търпение да обяви присъединяването преди гласуването на 2 март.

Засега администрацията на Тръмп възпира Нетаняху да обяви официално анексиране. САЩ трябва да запазят тази позиция по причини, които излизат далеч отвъд Близкия изток. Едностранното изменение на още една международна граница без съгласието на двете участващи страни или международен договор би допринесло за усещането, че това са едни от тези времена в историята, когато линиите на международните карти се преначертават.

 

Последна актуализация: 10:30 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 7 rate down comment 2
scott
преди 4 години
не е ясно дали ще има такива мазохисти.Когато собствения ти елит те краде, гаври се с теб, убива те без почивка, че е и очевадно *** и нагъл, до степен да се хвали с това.....само луди или мазохисти се оставят да ги команорат от такиви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 6
Веско
преди 4 години
България може и да съществува, но българите които останат, ще живеят като екзотично малцинство. Единствения шанс да има българска държава след 100 години е свиване на границите и на всички, които не се смятат за българи да се отдели територия със съответната размяна на население.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 3
Бидонойл
преди 4 години
Ако се стигне до разпадане на ЕС и системата за колективна отбрана, България неминуемо изчезва. Странното е, че именно най-големите "родолюбци" и националисти активно лобират за това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 8
scott
преди 4 години
Наясно ли си, че България ИЗЧЕЗВА, ако се стигне дотем.Боеко я управлява така "добре", че Турция ше си земе източна ромелия, а Румъния южна добруджа. Боеко нема ресурси, власт и влияние да устои. Една сделка и край. той жив и на карибите - българия: у историята.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 8
АнтиФъшкист
преди 4 години
Нито дума за Косово ,което за разлика от Крим нямаше референдум. Косово е заграбено от щатите и там е най голямата им база в света. Наркоразпределителна за хероина от Афганистан,който тоже е окупиран от наркоманцити.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 3
Веско
преди 4 години
Не само, че не трябва да е табу, ами в къси срокове трябва да се регламентира. Все пак те са регламентирани от едни общества за да се чустват комфортно, а сега са доста променени. Даже в накои случаи в открита конфронтация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 13
hellwitch
преди 4 години
Създаването на независимо Косово не е анексията, а освобождаване. В крайна сметка в Косово има 90% косовки албанци. Ако Албания ги беше анексирала никой нямаше да го признае.Аналогично е за Крим. Ако бяха станали независима държава, а не субект на Руската федерация. Нямаше как да не им признаят референдума. Но целта на Русия с този полуостров винаги е била военна. Да има военен контрол над Черно море.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 13
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Анексията на Косово от НАТО???Откога в Карлуково ви пуснаха нет?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 9
gigow
преди 4 години
Най-важното такова събитие в съвременната история не е анексията на Крим, предхождащото събитие, първо такова в следвоенна Европа е анексията на Косово от НАТО. И признаването на Косово за независима държава. Това де факто си е отнемане на територия на Сърбия и де факто подаряването и на Албания, демек на НАТО. Нима някой се съмнява в съвсем близкото присъединяване на Косово към Албания и НАТО?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 1
Бидонойл
преди 4 години
Ако Европа беше станала федерация, национализмът нямаше да работи против нея, а и за завладяване щяха да са останали само извъневропейски територии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още