Поредното заграбване на властта от Виктор Орбан в Унгария говори за неговия безпощаден маниер на управление и тихия му опортюнизъм като политик.
Докато всички страни по света се отдават на поглъщащата битка срещу Covid-19, премиерът на централноевропейската държава се възползва от възможността да се сдобие с извънредни правомощия, които да подкрепят амбициите му. Те дават на Орбан правото да управлява с декрети за неопределено време, да не провежда избори, както и да заплашва журналисти, които „изопачават“ факти, с до пет години затвор.
За жалост това говори и за неефективността на Европейския съюз (ЕС), основаващ се на ценностите на свободата, демокрацията и върховенството на закона, при злоупотреби на негова територия, посочва в свой материал колумнистът на Bloomberg Лионел Лорен. Отговорът на блока срещу новите правомощия на Орбан бе мек. Без да се посочва конкретно Унгария, 13 от 27-те държави членки изразиха съвместно притеснения за риск от нарушаване на върховенството на закона, а от Европейската комисия заявиха, че ще направят оценка на извънредното законодателство.
След десетилетие на прилагане на авторитарни тактики, последвани от мудна европейска реакция, сегашните мерки на ЕС по всяка вероятност ще имат същия ефект като произведенията на изкуството срещу Войната във Виетнам. За тях американският писател Кърт Вонегът веднъж каза, че са еквивалентът на „коричка от пай, пусната от подвижна стълба, висока шест фута“.
За един от най-обиграните спаринг партньори на Орбан в ЕС – бившият заместник-председател на ЕК Вивиан Рединг, този развой на събитията е разочароващ, но и очакван. Въпреки че нейните усилия Орбан да бъде подведен под отговорност пред върховния съдебен орган на ЕК в началото на миналото десетилетие - комисията повдигна обвинения срещу Унгария по няколко случая на нарушаване на върховенството на закона, унгарският премиер спечели битката в дългосрочен план.
Ухажвайки своите критици с отстъпки, докато междувременно продължава да се придържа към плана си, Орбан успя да избегне порицание и в същото време консолидира властта си. „Това е все същият сценарий – отново и отново“, казва Рединг, която в момента е член на люксембургския парламент.
Способността на Орбан да задържи в хватката си властта в Унгария е едно – оставилата белези история на страната, фрагментираната опозиция със своите собствени скандали и екстремистки политики, както и безмилостното подкопаване на гражданското общество също имат своята роля.
Но как е възможно една относително малка държава, която отговоря за по-малко от 1% от брутния вътрешен продукт на Европейския съюз, да се справя по-добре от по-големите си европейски съседи?
Фактор са годините, прекарани от Орбан в изграждането на връзки в Европа, които му донесоха признание от най-голямата партия на континента – Европейската народна партия (ЕНП). Когато ЕНП замрази членството на „Фидес“ – партията на Орбан, през 2019 г. заради атаките срещу милиардера с унгарски произход Джордж Сорос и тогавашния председател на ЕК Жанк-Клод Юнкер, тя все пак не стигна до пълно изключване.
Самозваната защита на Орбан на „християнска“ Европа и умението му да се възползва от страховете срещу имигрантите все още намират своите привърженици в редиците на неговото политическо семейство – като Партията на републиканците във Франция, от която част са били Жак Ширак и Никола Саркози.
Време е обаче приятелите на Орбан в ЕС да заемат по-проактивна позиция по отношение на действията му. Миналата седмица Партията на християнсоциалния народ на Рединг в Люксембург, както и 12 други членове на ЕНП призоваха за окончателно отстраняване на „Фидес“ от политическото семейство. Но по тази тема все още няма единомислие, като дори и да се стигне до подобна мярка, то тя не би попречила на „Фидес“ отново да влезе в европарламента. Но времето изтича: колкото по-дълго ЕНП балансира като въжеиграч, толкова по-голям е шансът да падне от високо. Не само че така се подкопават собствените проевропейски ценности на партията, но и на политическа основа тактиките и реториката на Орбан подпомагат каузата на крайната десница повече, отколкото тази на самата ЕНП.
Следващата стъпка, която трябва да бъде предприета, е да се прекрати финансовата подкрепа за Орбан, смята Рединг. Унгария е получила над 6 млрд. евро финансиране от ЕС през 2018 г. – еквивалент на 5% от брутния вътрешен продукт на страната. По-голямата част от държавните договори се финансират от ЕС, правейки услуга на бизнес елита, близък до „Фидес“.
Службата на ЕС за борба с измамите вече е разследвала някои случаи на злоупотреби, но все още е необходимо да се направи повече. Финансирането трябва да бъде обвързано със спазването на върховенството на закона, както и прилагането на съществуващите европейски инструменти и тези, предвидени от новата многогодишна бюджетна рамка, посочват Р. Даниел Келеман от Университета Рътгърс и Ким лейн Шепъли от Университета Принстън.
Очевидно разразилата се пандемия не е най-доброто време за нов европейски скандал, когато няколко други вече горят с пълна сила. Но дългосрочната злоупотреба с върховенството на закона може да подкопае основите на ЕС отвътре – това е един съюз, скрепен от закони, не от сила, както казва Рединг. Ако бъде оставена без надзор, появата на „Европа на няколко скорости“ по отношение на демократичните ценности ще донесе хаос по множество направления: по отношение на доверието между страните членки, доверието в националните съдебни системи за прилагане на европейските закони и единството на общия пазар. И докато Орбан печели от европейските си приятели и от европейските средства, то този сценарий се приближава все повече.
преди 4 години Браво на Орбан!Какви са тия нападки срещу него?Кой плаща за това?Аха, един негов приятел, Шорош май му викат? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Не знам защо продължават да ни занимават с този герой, при положение че днес повечето държави в ЕС се управляват от популисти. Демокрацията е оставена на заден план, като самия президент на ЕС, е доста войствена популистка която дойде на власт с идеята да милитаризира ЕС и засега се справя успешно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години все едно някой от ДКМС е писал тия тъ.пизми! отговор Сигнализирай за неуместен коментар