IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Банките трябва да покажат, че наистина могат да вършат „Божията работа”

Ако кредиторите не поставят обществения интерес пред своя личен, ще останат презряна индустрия

08:14 | 23.04.20 г. 7
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Точно както направиха по време и след световната финансова криза, банките рискуват да изглеждат глухи в отговора си на Covid-19.

Тогава преувеличените претенции, че вършат Божията работа, преждевременните увещания да пренебрегнат угризенията и циничното измамване на клиенти изглеждаше много лошо на фона на спасителни пакети с пари на данъкоплатците. Неприятната картина на банкерите, които се държат зле, се усилваше от решителността им да се вкопчат в бонусите, докато останалата част от света преживяваше десетилетие на строги икономии, което бе предизвикано от техните действия, пише Филип Огър за Financial Times.

Коронавирусната криза им предоставя шанс за изкупление. Началото не бе добро. Имаше напрежение между банките и правителствата в САЩ и Великобритания заради администрирането на държавните кредитни схеми за бизнеса. И двете правителства изясняват позицията си, а банките, след като първоначално показаха бавна реакция, сега трябва да наваксат.

Дивидентите бяха допълнителен източник на търкане между двете страни. Водещите американски банки видимо отсъстваха от първата вълна на корпорациите, които прекратиха плащането на дивиденти. В Обединеното кралсто беше необходим натиск от страна на Английската централна банка (АЦБ) - на който банките естествено се съпротивляваха - за да се спрат изплащанията към акционерите. Нещо повече, за разлика от компаниите, опериращи в някои други сектори и въпреки натиска на АЦБ, почти не беше чута дума от банките за бонусите. Този най-чувствителен въпрос има потенциала да се превърне отново в изключително разделителна тема.

Кризата и това как банките реагират е истински тест за движението „Бизнес с цел“, което набра скорост през 2019 г. Най-публичното му изявление дойде от Кръглата бизнес маса в Америка. При разширяването на корпоративните цели от акционерна стойност към такава за заинтересованите страни, подписалите ангажимента 181 американски компании говореха за инвестиране в служители, надвишаване очакванията на клиентите, служене като добри партньори на други компании и подкрепа за общностите, в които те работят.

Във Великобритания много от тези принципи са утвърдени в Хартата за добър бизнес, съвместна инициатива между Федерацията на работодателите CBI и Конгреса на синдикатите. Настоящата трагична среда е тежко изпитание за тези добри намерения и както винаги банките са замесени.

Последна актуализация: 17:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 6 rate down comment 1
Спящият бик
преди 4 години
В тази връзка бих искал да обърна внимание на наивниците, които очакват от т.нар. кредитен морториум някакъв период без плащане и без лихва - без плащане - да, но не и без лихва! Порочно беше БНБ да даде инициативата на банковата асоциация да предложи механизма, а тя само да го утвърди, защото идеята за общественополезна мярка се провали тотално. Банките не направиха нищо различно - един класически гратисен период, който никога не е безплатен, защото лихвите след него са повече, а не по-малко!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 2
888
преди 4 години
За най-древната професия става въпрос
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 2
888
преди 4 години
пр с т-ка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 2
888
преди 4 години
Още от древноста та до наши дни всяка *** иска да бъде приемана от обществото като целомъдрена госпожа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 6
Иван Митев
преди 4 години
Банките понасят икономически щети и съпътстващи лоши последици от грешката на централната банка за неправилно въведени в употреба пари. Тази банкова грешка е съществената причина за сегашната рецесия.Все още банките са с реално съгласие за запазване на тази грешка на централната банка.Пандемията от COVID-19 е много силен стимулатор за щети от грешката на централната банка.Вариантите са два:Първи. Запазването на неправилно въведени в употреба пари увеличава щетите на банките.Втори. За устойчиво спасение от икономически щети е необходимо:1. Обществено разобличаване на практиката с неправилно въведени в употреба пари.2. Прекратяване на съдбовната банкова грешка.Днес много банки са със заплаха за банкрут, ала са мълчаливи за неговата съществена причина - грешката на централната банка за неправилно въведени в употреба пари.Спасението на банките от започващата икономическа рецесия е възможно при правилно въведени в употреба пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 2
mick
преди 4 години
J.P.Morgan не беше ли един пират...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 3
дядя Вова
преди 4 години
"Банките трябва да покажат, че наистина могат да вършат Божията работа "За по-цинично заглавие не бих се сетил."Ако кредиторите не поставят обществения интерес пред своя личен, ще останат презряна индустрия"За еврейските банки ли говориш, или за американските?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още