Подобно на Гейтс, Уорън Бъфет дари милиарди за благотворителност. И въпреки че може да носи стотици милиони долари годишно на компанията си Berkshire Hathaway, той си плаща само символична заплата. Тъй като рядко продава активи и прави значителни благотворителни дарения, Бъфет би могъл, както често казва, реално да има по-ниска ефективна данъчна ставка от своята секретарка.
Случаят на Бъфет илюстрира аргумента на левицата, че свръх богатите избягват данъци просто като избягват доходите. Хората с чувство за справедливост могат да спорят дали хроничен спестител на богатство като Бъфет, който харчи толкова малко от него, плаща справедливия дял данъци. Има основателни аргументи, че той е обществен благодетел.
Каква е целта на данъчното облагане, ако не да служи на общото благополучие? Дотолкова доколкото Бъфет просто натрупва и не консумира, богатството му създава работни места и насърчава общия просперитет, вместо да го облагодетелства лично. Макар и по-приятен и по-щедър от Ебънийзър Скрудж, Бъфет прилича на финансиста от викторианската епоха по сдържаното се потребление. Парите не са били от полза за Скрудж, защото той не ги е харчил, но спестители като него са финансирали инвестициите, които са донесли на Англия от 19-ти век най-високия жизнен стандарт в света. Ще бъде ли по-добре за обществеността, ако правителството отклони милиардите на Бъфет от насърчаване на общия просперитет или богатството на Гейтс от неговите благотворителни проекти?
Твърдението, че заможните хора не плащат справедливия си дял от данъците, е показателно, тъй като се вписва в модел, все по-често използван от левицата. Техният аргумент отхвърля или грубо изкривява статистиката, като вместо нея привежда откъслечни доказателства. Когато отчетете, че 1,9 трилиона долара държавни трансфери се получават ежегодно от американци с ниски доходи, става ясно, че бедността е почти премахната в САЩ. Тази помощ не достига до всички. Все още има видимо бедни хора, които живеят по улиците на Сан Франциско, Лос Анджелис и Остин, Тексас. Вместо да се съсредоточат върху прагматични решения за увеличаване на жилищния фонд и по-добро обслужване на хората с психични заболявания, демократите изискват повече преразпределение.
Предполагаемото неравенство на доходите в Америка се стеснява драстично, когато анализаторите отчетат данъците и всички трансферни плащания, като американската данъчна система е най-прогресивната в света. Само че демократите са обсебени от класацията на списание Forbes за 400-те най-богати хора и наричат данъчната система несправедлива.
Системата на свободния пазар избави милиарди хора от бедността в световен мащаб. Трябва ли сега тя да бъде унищожена, защото някои хора са изпаднали от социалната система, докато няколко допринесоха значително за благосъстоянието на обществото и пожънаха част от това, което произведоха? И между другото, къде работи социализмът днес и къде е работил някога?
преди 4 години Абсолютно НЕ съм съгласен с...пропагандата - това не е дори статия!Данъчна прогресивна система измерва прогресията на размера на данъка, а не количество, както пропагандата се опитва да ни обеди!И е супер просто Процента е от 0% -100%Колкото по висока е най - високата данъчна ставка като % толкова по голяма е прогресията. Или колко прогресира, увеличава се % на таксуване.Във фащ максималния данък е все по нисък след промените на Дъмб. Макс данъкът им е 35% ако се не лъжа. И това е на книга. От него се правят много намаления и отбиви и ефективно се заплаща много по малко от тези 35 %.В Скандинавия данъците стигат над 50% в най високите си ставки. Всички скандинавски страни подържат социалните си системи - здравеопазването, образованието, пенсионни, безработица, преквалификация, соц. Слаби програми като храни, помощи за отопление и прочие с тези данъци. Във фащ или няма такива програми изобщо. Няма здравна система. Няма образователна. Пенсионната или е разбита. Безработица е различна или я няма и недостатъчна на щатски нива....това е коренно друг свят от Европа. Десните във фащ не са десните в Европа. Десните е Европа са левите във фащ. Това е истината. Демократите във фащ да центристи, а ужким са леви. След многогодишни целенасочени действия на богаташите във фащ левите са издърпани от десните в центъра, а десните са отвъд дясното наближавайки фашистката зона.В бг пресата има все повече такива преводи целящи промиването на мозъци или пропаганда идваща от фащ, където политиката е $$ и който плаща той поръчва музиката. Познайте кой и какво се свири.В подкрепа на думите ми фащ ще имат най много жертви от вируса. Във фащ цари и се насърчава закона на джунглата. Човека там никога не е бил важен. Важен е богатия човек. И те не разбират че вирусът е на практика социалист и не подбира. Всичко това се отразява в цифрите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "....САЩ имат най-прогресивната система за облагане на доходите в света, като горните 10% от заетите плащат 45% от всички подоходни данъци.."БЕЗ СЪМНЕНИЕ ТОВА Е ТАКА. НЕКА НАПРАВИМ ПАРАЛЕЛ С ТЯХНАТА И НАШАТА СИСТЕМА НА ОБЛАГАНЕ. 1/ САЩ нямат такава АРМИЯ от 540 хиляди държавни хрантутници и чиновници като нашите. Нещата там са оптимизирани , а електронното правителство за което у нас се говори от десетилетия там отдавна е факт. За цифровизацията на нашата система бяха налети ДВА МЛРД ЛЕВА. Парите ги няма , няма я и цифровизацията , а БЮРОКРАЦИЯТА Е ВЕЧНА И НЕПОБЕДИМА КАТО СМЪРТТА!!2/ Благодарение на нашите "КОМУНИСТИ" и най вече на др. СТАНИШЕВ у нас бе въведен ПЛОСКИЯ ДАНЪК , който никой от наследниците му в.т.ч. и БОРИСОВ не пожелаха да променят в ПРОГРЕСИВНО НАРАСТВАЩ!!Подобно облагане без съмнение ползва БОГАТИТЕ ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ОБЩЕСТВОТО и натоварва огромната част от бедните и социално слаби хора. ЗА КАКВА СОЛИДАРНОСТ МИ ГОВОРЯТ И МЕДИИ И УПРАВЛЯВАЩИ И ОПОЗИЦИЯ, КОГАТО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕТО НА ДАНЪЧНАТА ТЕЖЕСТ НЕ Е СПОРЕД ВЪЗМОЖНОСТИТЕ , А ПО ЕДНИ СТАРИ ОТЖИВЕЛИ СОЦИАЛИСТИЧЕСКИ ПРИНЦИПИ КОГАТО ВСИЧКИ БЯХМЕ РАВНИ. Някои другари наистина ПОСТРОИХА СВЕТЛОТО КОМУНИСТИЧЕСКО БЪДЕЩЕ към което ни водиха техните бащи и дядовци , но огромната част от народа попадна в джунглата на ДИВИЯ КАПИТАЛИЗЪМ срещу който те НА УЖКИМ се бореха. ПРЕДСТОЯЩАТА ИКОНОМИЧЕСКА И ФИНАНСОВА КРИЗА ИЗИСКВА ДА КОПИРАМЕ ИЗЦЯЛО АМЕРИКАНСКИЯ МОДЕЛ НА ОБЛАГАНЕ , А НЕ РАЗНИ СПЕЦОВЕ КАТО МЕНДА , КИРО АНАНИЕВ И ПЛЕМЕННИКА МУ ВЛАДИ ГОРАНОВ, КОИТО ЩЕ ТАКА ЩЕ ГО МОДИФИЦИРАТ, ЧЕ ОТ НЕГО НИЩО НЯМА ДА ОСТАНЕ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар