IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Рецесията сега може да бъде по-различна и продължителна от предишните

Финансовата криза през 2008 г. беше само загрявка за сегашната, коментира икономистът Кенет Рогоф

22:33 | 01.04.20 г. 8
Автор - снимка
Създател
<p>
	Колкото по-дълго това продължава това, толкова по-голяма е вероятността да се унищожи производствения капацитет, според&nbsp;Мари Оуенс Томсън &nbsp;от Indosuez Wealth Management.&nbsp;<em>Снимка: Stefan Wermuth/Bloomberg</em></p>

Колкото по-дълго това продължава това, толкова по-голяма е вероятността да се унищожи производствения капацитет, според Мари Оуенс Томсън  от Indosuez Wealth Management. Снимка: Stefan Wermuth/Bloomberg

„Навсякъде по света ние виждаме спад на вътрешното търсене и прекъсване на веригите за доставки“, казва Инес Макфий от Oxford Economics .„Това е невероятно притеснително“, допълва Макфий. 

Трилиони долари кредитни гаранции, отпуснати от централните банки и правителствата в САЩ и Европа, може би са облекчили в известен смисъл най-развитите икономики. При типичния икономически шок правителството харчи пари, за да се опита да насърчи хората също да харчат. В тази криза властите изискват хората да останат у дома, за да се ограничи разпространението на вируса.

„Колкото по-дълго това продължава това, толкова по-голяма е вероятността да се унищожи производствения капацитет“, казва Мари Оуенс Томсън  от Indosuez Wealth Management. "Тогава естеството на кризата я превръща от нещо временно в нещо по-трайно", добавя тя.

В световен мащаб преките чуждестранни инвестиции вероятно ще намалят с 40 процента през тази година, според Конференцията на ООН за търговия и развитие. Това заплашва с трайни щети върху глобалните производствени мрежи и веригите за доставки. „Вероятно ще отнеме две-три години, за да може повечето икономики да се върнат към предпандемичните си нива на производство“, казват и от IHS Markit в скорошна бележка.

В развиващите се страни последствията вече са тежки. Не само отливът на капитали и спадът в цените на суровините - особено на петрола - атакува много страни, сред които Мексико, Чили и Нигерия. До края на следващата година развиващите се страни имат да изплащат около 2,7 трлн. долара дълг, според доклад, публикуван в понеделник от министерството на търговията на САЩ.

„Големият страх, който се заражда за развиващите се страни, е, че икономическият шок всъщност е засегнал повечето от тях преди вирусът да започне да се разпространява там“, каза Ричард Козул-Райт, директор на отдела за глобализацията и стратегиите за развитие в Конференцията на ООН за търговия и развитие.

В същото време някои анализатори изразяват оптимизъм от това, че Китай започва да възстановява икономическата си активност постепенно. Според тях пълното възстановяване в дейността на китайските фабрики ще генерира търсене на компютърни чипове, произведени в Тайван, мед, добиван в Замбия, и соя, отглеждана в Аржентина.

Китайската индустрия обаче не е имунизирана срещу световната реалност. Китайските потребители все още представляват  голяма сила, но въпреки това не могат да доведат до пълно възстановяване. Ако американците все още се борят с пандемията, ако Южна Африка не успее да се възстанови и ако Европа е в рецесия, това ще ограничи апетита за китайски стоки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 2 rate down comment 0
ing5rov
преди 4 години
"Едва в последно време успяхме малко да поолабим колана... "Кога го олаби колана ... кат потекоха еврофондовете ли ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 1
Yanis83
преди 4 години
Точно, "Млада булка с креват ще плащат".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 2
Бидонойл
преди 4 години
Абе, рецесия, криза, куче със салам ще плашат! България винаги е била държава в криза, с много редки напъни да се измъкнем от нея. 45 години дефицит на стоки и услуги. После 20 години тежък преход с поредица от фалити. Едва в последно време успяхме малко да поолабим колана, а сега просто ще се върнем към нормалното си състояние. Ако някой трябва да го е страх, това са богатите държави, щото там хората наистина има какво да губят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 2
Nemezanimavai
преди 4 години
Е кото напечатат хартия какво ще постигнат освен повишена инфлация?която вече се забелязва,тея напечатани пари в кавички имат стойност на тапети от близката железария!единствено които е купил някоя друга унция ще е добре! Мое мнение
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 0
Hahoto
преди 4 години
Лесно е да се предвидят апокалиптични сценарии! Да вероятно борсите ще продължат да чупят черни рекорди, безработицата ще се увеличава, БВП ще пада. Пазарът още дълго ще бъде нестабилен. Дори не знаем, как тази пандемия ще засегне хората. Предизвикателствата ще са много, но в крайна сметка ще излезем и от това! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 1
Hahoto
преди 4 години
Лecнo e дa ce пpeдвидят aпo
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 1
serafima
преди 4 години
Много ли му трябваше на този автор да измисли, че тази криза ще бъде по-страшна от миналата? Какво проникновение!Очевидно е, че корона вирусът изненада управляващите и разкри всичките им манипулации на бюджетния излишък, който се оказа само на хартия, а пари в банката няма или ресурсът е напълно недостатъчно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 0
Petar2015
преди 4 години
Значи правителствата ще пуснат печатниците и ще наводят с пари. Хората обаче са затворени в домовете си и не произвеждат блага. Та когато се изчерпат складираните блага, какво ще се купува с тези пари?Ох, все забравям че инфлацията е хубаво нещо и е здравословна. Затова няма да се запасявам, а ще чакам цените да се повишат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още