Демократите и много републиканци се оплакват, че американските корпорации натрупват огромни печалби, тъй като намаляват наетите работници. Реалността е обратната, открива ново бизнес проучване на Conference Board. Корпоративните печалби всъщност се понижават, след като работодателите увеличават заплатите, за да наемат оскъдните работници, пише Wall Street Journal в редакционен коментар.
Общо 85% от компаниите с работници отчитат трудности при наемането спрямо 64% от работодателите със служители. Една от причините е, че населението в трудоспособна възраст без висше образование се свива, тъй като бейби бумърите се пенсионират, а все повече млади хора се записват в колеж. Участието в работната сила сред възрастовата група 16-24 години е намаляло с 10 процентни пункта за две десетилетия.
Много мъже в трудоспособна възраст, които отпаднаха от работната сила по време на рецесията и първите години на възстановяването, разчитат на родителите и правителството. Близо 12% от 25-64-годишните в Кентъки не са икономически активни заради увреждания. Почти една четвърт от 25- до 34-годишните мъже без четиригодишна академична степен живеят с родителите си - два пъти повече от тези с бакалавърска диплома.
Добрата новина е, че затегнатият пазар на труда ускорява растежа на заплатите най-много за нискоквалифицираните и младите работници. Заплатите за 20- до 24-годишните се увеличават два пъти по-бързо, отколкото за другите работници. Много компании също така наемат повече жени и хора от малцинствата и повишават бонусите. Общото удовлетворение от работата през 2018 г. е най-високото след 1995 г., според проучването.
Независимо от това 90% от фирмите с работници отчитат незапълнени позиции, а 29% казват, че това ги е накарало да намалят продукцията или да преустановят бизнеса си. Увеличаването на заплатите, заедно със слабия ръст на производителността, ограничават корпоративните печалби. Между четвъртото тримесечие на 2014 г. и второто тримесечие на 2019 г. печалбите на нефинансовите корпорации са намалели със 17%, като спадът в промишлеността е 46%.
При сегашната тенденция корпоративните печалби могат скоро да спаднат до исторически дъна, което може да намали инвестициите и растежа на БВП.
„САЩ няма да могат да поддържат настоящия си жизнен стандарт, ако правителството не предприеме значително увеличаване на имиграцията, не засили участието на работната сила и заедно с работодателите не повиши растежа на производителността на труда“, предупреждава Conference Board.
Може би единственото краткосрочно решение е да се увеличи легалната имиграция, освен ако американците не искат да понижат жизнения си стандарт, а фирмите - да изнасят производства в чужбина.
преди 4 години Това "Добрата новина е, че затегнатият пазар на труда ускорява растежа на заплатите най-много за нискоквалифицираните и младите работници. Заплатите за 20- до 24-годишните се увеличават два пъти по-бързо, отколкото за другите работници"и това"САЩ няма да могат да поддържат настоящия си жизнен стандарт, ако правителството не предприеме значително увеличаване на имиграцията"как успяват да намерят място в една статия?Излиза, че работниците(90% от населението) ще си увеличат стандарта, но на САЩ ще им падне стандарта?Само на мен ли ми изглежда шизофренно? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години САЩ изпитват недостиг на работници BRAVO!Само дето истината е свъвсем друга!САЩ изпитват недостиг на КВАЛИФИЦИРАНИ работници.Пуснаа чаааветата грипно дистанционно обучение, *** им казаа:споко вее, след 2 (!!) седмици ще имате видеоуроци.То голем' философия ве! отговор Сигнализирай за неуместен коментар