IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Фед може да опита контрол върху доходността на ДЦК

Шансът за това вероятно все още е под 50 на сто, но със сигурност много повече от нула, и рязко се покачва

11:14 | 24.03.20 г. 8
Автор - снимка
Създател
<p>
	Председателят на Фед Джей Пауъл има над какво да се замисли. <em>Снимка: Getty</em></p>

Председателят на Фед Джей Пауъл има над какво да се замисли. Снимка: Getty

Едно от обясненията може би е, че увеличението на доходността отразява очакванията за силно нарастващи бюджетни дефицити и по-висока инфлация. Това изглежда много съмнително, тъй като Фед вероятно ще финансира по-голямата част от задаващите се фискални стимули чрез увеличаване на баланса си. В допълнение инфлационните очакванията (на база цените на 10-годишните Tips) остават изключително ниски на ниво от 0,5% годишно. По-вероятно обяснение е, че полетът към кеша причинява изкривявания на самия пазар на облигации.

Въпросът сега е как Фед ще оправи това. Досега той разчиташе на изключително големи инжекции на овърнайт ликвидност, отворени покупки на държавни облигации и механизми за ограничаване на спредовете на пазара на търговски книжа и поддържане функционирането на взаимните фондове на паричния пазар. Въвеждането на контрол над кривата на доходността обаче може силно да засили посланието, че Фед няма да толерира нефункционален пазар на ДЦК.

Този контрол включва гаранция, че централната банка ще закупи всяко количество облигации за ограничаване на доходността в избрана точка на кривата. Японската централна банка фиксирала 10-годишната доходност около 0,0-0,1%, докато Централната банка на Австралия, по-малко амбициозно, ограничи тригодишната доходност до 0,25%. Колкото по-голям е матуритетът, избран от Федералния резерв, толкова по-драматичен ще бъде ефектът върху облигационния пазар, тъй като вероятно ще бъде засегната доходността по целия краткосрочен дълг.

Фед сериозно обмисляше въвеждането на контрол над кривата на няколко пъти през този век, включително и в официално проучване през 2010 г. В реч през февруари членът на борда Леъл Брейнърд посочи, че той да може да бъде използван за укрепване на бъдещите насоките за облекчаване на паричната политика, когато лихвени проценти достигнат нулевата долна граница, където са вече. Ако това е основният мотив, САЩ може да последват централната банка на Австралия, като фиксират тригодишната доходност близо до нулата. Това би бил най-вероятният избор при настоящите обстоятелства.

Ако обаче Фед пожелае да изпрати съобщение, че целият пазар на облигации трябва бързо да се върне към нормалното си състояние с ниска доходност, той може да предприеме крайната стъпка да определи 10-годишната доходност, да речем, на 1% или по-малко. Преди 1951 г. централната банка успява за десетилетие да фиксира 10-годишната доходност под 2,5 на сто, като това не е било сериозно оспорено от пазарите, докато инфлацията не започва да нараства. Така че може да се направи.

Какъв е шансът контролът върху кривата на доходността да се появи в някакъв момент от настъпващата рецесия? Вероятно все още по-малко от 50 на сто, но със сигурност много повече от нула - и рязко се покачва.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:23 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 7 rate down comment 2
khao
преди 4 години
именно, за това казвам че като цяло няма смисъл от борсата ! Само за няколко от нещата търгувани там има смисъл, другото е спекула и далавери !Сега нещата ще станат по зле от колкото можеше да са, имаенно заради измислената борса ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 1
pioner
преди 4 години
Е нали дойде коронавирусът и нещата започнаха да се саморегулират и всички са в паника, че естествените пазарни процеси ще изхвърлят финансовата икономика и ще оставят само индустриалната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 0
Painkiller
преди 4 години
Е, това ако не е комунизъм в най-зряла форма... Държавата, чрез Фед, започва да се занимава с дейности и процеси, които следва да се саморегулират. Но тъй като последните 50 години са изяли повече, отколкото могат да платят, сега ще набутат целия свят да плаща тяхната сметка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 4 години
На съда всичко е ясно - да влезе убитият! :lol:Пак ще се лекуват с печатницата. Тоя път твърдо съм решил да се борим за некоя поръчка, ако закъсат с капацитета... че нещо се очертава да останеме тука без работа... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 0
mick
преди 4 години
Е как да няма - големите там са на изкуствено хранене с години. После се бият в гърдите колко ефективни и печеливши им са фирмите.. а те просто крадат от останалия свят с пълни шепи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 0
mrynmryn
преди 4 години
"Шансът за това вероятно все още е под 50 на сто, но със сигурност много повече от нула, и рязко се покачва"За момент реших, че моят шеф е почнал и статиите да ви пише.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 1
khao
преди 4 години
яко ... следващата стъпка е да кажат кой може да печели от борсата и кой не ! ... и да е закриваме, че и без другото голема файда от нея няма !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 1
Varfor
преди 4 години
Отчаянието *** на вратата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още