Коронавирусът беше неочакван шок. Икономическите данни от Китай наскоро показаха огромното въздействие, но забавянето в степента на заразяване в Азия - особено в регионите със субтропичен климат - дава надежда, че смущенията вследствие на вируса в крайна сметка ще намалеят, когато времето се затопли. Компаниите, които се съвземат, ще бъдат готови за рязко връщане към растежа от новите дъна. Китай предпазливо се залавя отново за работа при нови мерки за ограничаване разпространението на болестта и - засега - Олимпиадата в Токио остава.
По-нататък във времето шокът върху цените на петрола може да бъде стимул на развиващите се пазари като Китай и Индия, а да не забравяме и САЩ с техните лакоми потребители на бензин.
През последните 20 години икономиката на Япония е в "дефлационен шок". Отговорът на правителството включваше свръх ниски лихви и много количествено облекчаване - правителствени опити за наливане на пари в икономиката независимо дали бизнесът иска да заема или не. Това не сработи, но въпреки това не попречи на инвеститорите да печелят пари там.
Японският борсов индекс като цяло постигна малък напредък, особено финансовите акции, но качествените компании с добър растеж и някои акции с дълбока стойност донесоха много добра възвръщаемост на тези инвеститори, които ги откриха.
Така че урокът е да бъдете избирателни. Тази криза е лоша за тези, които държат индексни фондове, които са безразборни. Беше особено лошо за вложителите в британски индекси, където BP и Royal Dutch Shell съставляват 16% от индекса, а банките - още 6%.
Пазарните индекси обикновено имат големи експозиции към акциите с лоши перспективи от старата икономика. Тези компании често имат доста дълг, което ги прави уязвими при рецесии.
Много нови технологични компании имат по-добър растеж, малък дълг и са устойчиви при икономическо забавяне. Като фонд мениджър аз съм фен на сектори като здравеопазването, възобновяемата енергия, софтуера и полупроводниците, както и на онлайн услугите, чиито продажби имат тенденция да се запазват при рецесия. Въпреки че целият пазар спадна, тези сектори се оказват по-устойчиви при разпродажбата.
Подобни акции понякога се описват като „скъпи“, като много от тях се търгуват в САЩ. Те със сигурност са скъпи в сравнение с някои акции от старата икономика, които понесоха сериозен удар през март. Но във времена като сегашните се сещаме за испанската поговорка Lo barato caro sale - евтиният вариант се оказва скъп.
Напълнете банята си с тоалетни хартия, ако трябва, но помислете два пъти преди да разпродадете инвестиционния си портфейл - особено ако през последните 10 години сте имали разума да бъдете избирателни относно акциите и фондовете, които купувате.
преди 4 години И на мен не ми се връзва някои технологични акции да спаднат само 20% на фона на сечта. Засега ги запазиха според мен за втория рунд надолу. Безумно е да се смята че Mastercard, Visa или Аmazon ще прокопсат много при голяма рецесия. Въпреки това закрих късите на Амазон почти на дъното (виждайко колко добре се държи) защото според мен ще има втори вариант - когато отмине кризата още 2 години ако нагоре и нови върхове на индексите - само че си мисля че не интересно да инвестираш в нещо с хоризонт 2-3 години с цел 30% примерно и без дивидент, докато можеш да купиш нещо което да поскъпне 3-5 пъти отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "Възобновяемата енергия" е на ръба на пълен крах - първо - защото ще остане без субсидии (развитие държави ще имат много по-належащи финансови грижи), второ - защото евините петрол и газ ще ги направят тотално неконкурентни, не че някога изобщо са били конкурентни. Сто пъти по-добре е човек да инвестира в горепосочените ВР и Мидичка - защото в момента на ти цени - дивидентната им доходност е над 15%. Петролната война няма да продължи вечно - САЩ ще окажат натиск срещу Арапия - и не само САЩ - но и Русия - и останалите членки на ОПЕК - защото никой няма да е съгласен да търпи милиардни загуби - заради някакво талибанско п.шлеме, дето се прави на мъж.Финансовите компании - не само банки, но и застрахователи, са на страшни промоции. Минните компании също - макар без тях икономиката да е невъзможно - и въпреки че цените на добиваните от тях суровини всъщност не са паднали значително. Дори медийни компании като RTL например се търгуват на смешно ниски цени. Сега не е проблем човек да си направи портфейл с акции на първокачествени компании, който да му носи над 10% доходност само от дивидент. Високотехнологически като Амазонки, Теслички и прочие - дори и сега са надценени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар