IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

По-важното от изминалата седмица

Цената на руския газ за България пада с 40,3% от 1 април, коронавирусът се разпространява бързо из целия свят и срива борсите

09:43 | 09.03.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Qilai Shen/Bloomberg </em></p>

Снимка: Qilai Shen/Bloomberg

По традиция Investor.bg представя по-значимите политически и икономически събития от изминалата седмица, които имаха потенциала да задвижат пазарите в една или друга посока.

България

Цената на руския газ за България пада с 40,3% от 1 април, след като двете дружества са постигнали ново споразумение по дългосрочния договор помежду им. Намалението е заради антимонополното дело на ЕК срещу "Газпром" и ще важи със задна дата - от 5 август, така че "Булгаргаз" ще получи обратно 150 млн. лв., които изпълнителният директор на "Булгаргаз" ще настоява да бъдат върнати на крайните клиенти. За целта обаче енергийният регулатор трябва да утвърди нови цени със задна дата не само за потребителите на газ, но и за парното и топлата вода. Според КЕВР, за да се случи това, е нужна промяна в законодателството. В интервюта за Investor.bg редица експерти и мениджъри предрекоха, че решението ще се ползва за предоговаряне на цените и формулите на целия газ, който България внася.

БЕХ реши да увеличи с 597 млн. лв. капитала на ТЕЦ "Марица-изток 2". Реално обаче няма да се дават средства, а ще се трансформира част от дълга на централата към холдинга, показват документите. Стъпката е непозволена държавна помощ, но се случва заради решението на Народното събрание отпреди месец, с което министърът на енергетиката бе задължен да спаси от фалит ТЕЦ-а въпреки липсата на положително становище от ЕК.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Шарл Мишел бяха на посещение в София и на границата с Турция в сряда и разговаряха с премиера Бойко Борисов, след като преди това обявиха 700 млн. евро финансова помощ за Гърция заради проблема с мигрантите.

Само за няколко дни съпругата и синът на бизнесмена Васил Божков бяха задържани и получиха обвинения за участие в организирана престъпна група, ръководена от Божков. В четвъртък Апелативният специализиран наказателен съд остави за постоянно в ареста съпругата на Божков - Елена Динева, след като седмица по-рано първата инстанция отхвърли искането за задържане и й наложи рекордна гаранция от 1,5 млн. лв. В понеделник бе задържан синът на Васил Божков - Антон, по обвинение за пране на пари по поръка на групата. Той бе пуснат под гаранция от 1 млн. лева.

ЕС и еврозоната

ЕС и Обединеното кралство приключиха първия кръг от преговори за сключване на търговско споразумение след Brexit. Основният въпрос е дали британците ще трябва да спазват стандартите на ЕС за трудово, социално или екологично законодателство, както и правилата за субсидии – нещо, което правителството на Джонсън отхвърля. Британската страна също предпочита да сключи няколко индивидуални споразумения, докато ЕС иска да сключи един голям договор. Главният британски преговарящ Дейвид Фрост пристигна в Брюксел със 100 съветници и държавни служители, които ще бъдат разпределени в 10 работни групи, фокусирани върху теми, вариращи от риболова до финансовите услуги. Дискусиите ще се състоят веднъж на всеки две-три седмици поне до лятото, редувайки се ту в Брюксел, ту в Лондон.

Европейската комисия представи проекта си за закон за климата. Той предвижда, че целта за климатичен неутралитет до 2050 г. трябва да бъде правно установена в ЕС. По-конкретно, това трябва да даде право на Комисията да започне процедура за нарушение срещу отделни държави, ако е необходимо

Пенсионната реформа на френското правителство премина през първа пречка. Два вота за недоверие се провалиха в Народното събрание, което означава, че проектозаконът беше приет на първо четене без гласуване и сега ще се обсъжда в Сената. Правителството използва конституционна клауза, която му позволява да заобиколи парламента. Така ще се избегне нуждата от вот, след като опозицията представи над 40 000 поправки на проектозакона. Реформата доведе до седмици на стачки и протести на държавни и частни служители, преди опонентите да пренесат битката в парламента. Поддръжниците на Макрон, които имат парламентарно мнозинство, нарекоха хилядите поправки цинична схема за блокиране на пенсионната реформа. Като цяло пенсионната реформа има за цел да превърне съществуващите 42 отделни системи в единна система.

САЩ

След т. Нар. „Супервторник“, полето на кандидатите за президент от демократите бе намалено до двама: Джо Байдън и Бърни Сандърс. Майкъл Блумбърг и Елизабет Уорън, от друга страна, декларираха оттегляното си. Досега около една трета от всички възможни гласоподаватели са дали гласа си. Байдън е спечелил 656 гласа, Сандърс- 584. Номинацията изисква 1991 гласа.

Федералният резерв на САЩ прие нови правила за годишните си стрестестове. Съответно големите банки ще трябва да поддържат по-високи капиталови буфери в бъдеще, докато изискванията за по-малките институции са намалени.

Неочаквано добрите данни от пазара на труда в САЩ трудно биха могли да стабилизират цените на акциите, тъй като данните се отнасят само за периода до средата на февруари, преди коронавирусът да се разпространи все по-бързо в света. През предишния месец в САЩ са регистрирани 273 000 нови работни места. Анализаторите очакваха около 100 000 по-малко нови работни места.

Коронавирусът

ОИСР и МВФ приемат, че коронавирусът поне временно ще повлияе значително на световната икономика и намалиха прогнозите си за растеж. МВФ планира да отпусне около 50 милиарда долара на развиващите се страни за борба с кризата, а Световната банка стартира програма за 13 милиарда долара.

Междувременно все повече и повече национални правителства и централни банки стартират мерки за подкрепа на икономиката. Освен всичко друго, американските и австралийските централни банки намалиха основните си лихви, а Японската централна банка прие програма за осигуряване на допълнителна ликвидност. Европейската централна банка изложи перспективата за облекчаване на паричната си политика. Камарата на представителите на САЩ прие закон за спешна помощ на стойност 8,3 милиарда долара. Италианското правителство осигури 7,5 милиарда евро.

В петък цените на петрола изпратиха най-лошия си ден от финансовата криза насам, след като двама от най-големите производители на петрол в света не успяха да се споразумеят дали да намалят добива заради пагубния ефект на коронавируса върху търсенето.

Цената на петрола сорт Брент, глобалният бенчмарк, отбеляза най-големия си еднодневен спад от декември 2008 г., като се понижи с 9,4% до 45,27 долара за барел. Цената на фючърсите върху американския суров петрол се срина с 10,1% до 41,28 долара за барел, което е най-големият еднодневен спад от ноември 2014 г.

Саудитска Арабия шокира световните енергийни пазари този уикенд. Напълно изненадващо третият по големина производител в света и най-голям износител обяви, че ще разшири производството си на петрол. Решението предизвика сериозни сътресения на енергийните пазари и на борсите в Близкия изток, където търговията се провежда и в неделя. Анализаторите очакват черен ден на стоковите пазари в понеделник. Наблюдателите подозират, че петролната война е акт за отмъщение, насочен към Русия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:47 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още