IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германия – меката на цигареното лоби

Федералната република има най-разхлабеното цигарено законодателство в Европа, на обратния полюс е Великобритания

15:25 | 21.02.20 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Oliver Bunic/Bloomberg</em></p>

Снимка: Oliver Bunic/Bloomberg

Нито една държава от ЕС не контролира тютюневата промишленост толкова слабо, колкото Германия. Това е главният резултат от  "Tobacco Control Scale" - най-цялостното изследване на тютюневата политика в Европа до момента. Изследването бе представено в четвъртък на Конгреса на Асоциацията на европейските ракови съюзи в Берлин. В него повече от 40 експерти сравняват мерките, предприети от националните правителства в Европа, за намаляване на тютюнопушенето: например защитата за непушачите, указанията за реклама, разпоредбите за проектиране на кутиите за цигари или разходите за информационни кампании за гражданите.

Германия заема последно място в класацията сред 36-те разгледани държави - все още зад Швейцария, където тютюневи мултинационални компании, като Philip Morris International ("Marlboro") или Japan Tobacco ("Camel"), имат седалища. Федералната република се справя зле по цял набор от критерии. Тя е единствената държава в целия ЕС, където производителите на цигари все още имат право да рекламират своите смъртоносни продукти на плакати и в киното.

Защитата на непушачите е по-слаба само в Кипър. И докато федералното правителство събира над 14 млрд. евро годишно от данъци и налози върху тютюна, то изразходва общо 2,9 милиона евро за превенция на тютюнопушенето, сочи проучването. Това прави по 0,04 евро на гражданин. 

В класацията България е почти в златната среда, макар и в долната половина (29-о място). Все пак при предишния преглед от 2016 г. страната ни се е класирала доста по-напред – на 19-о място. „През 2012 г. страната въведе цялостно законодателство за борба с тютюнопушенето, като има подобрение в спазването му, макар че то е все още е незадоволително“, се казва за страната ни в анализа. 

В предишното изследване на тютюнопушенето от 2016 г. Германия беше предпоследно място, изпреварвайки Австрия. Но Виена сериозно подобри защитата за непушачите, след като дясната Партия на свободата излетя от правителството. Така например пушенето вече не е позволено в ресторантите и заведенията; докато в Германия, от друга страна, има повече или по-малко щедри изключения в няколко федерални провинции. „През последните няколко години някои страни, като Унгария и Румъния, постигнаха голям напредък в регулацията“, казва Лука Йоосенс, един от основните автори на изследването. „В Германия, от друга страна, почти нищо не се е случило". Германските политици са били много загрижени за околната среда и здравето, но не са се интересували от контрола върху тютюна", посочва той.

Великобритания има най-силното регламентиране за тютюна в Европа. Лондон наложи маслиненозелени опаковки за цигарите от 2017 г. Пушачите вече не могат да пушат в колата, ако в нея има деца. На Острова от 2012 г. бе въведена пълна забрана за рекламирането на цигари, а пушенето на обществени места също не е разрешено. От април 2012 г. бе забранено излагането на тютюневи продукти в супермаркетите, а от април 2015 г. забраната влезе в сила и за останалите магазини. Така в търговските обекти от години цигарите се крият зад плъзгащи се или шарнирни врати; те могат да бъдат изваждани изпод рафта само ако клиентите източно питат за тях.

А кутия Marlboro струва около 11 паунда заради високите данъци. В резултат делът на пушачите във Великобритания, особено сред по-младите, намалява от година на година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:18 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 2
Бидонойл
преди 4 години
Искам младежите да имат най-доброто, съди ме. И не само цигарите. Едно време след училище къркахме "Хавана клуб". Беше почти без пари. А днес колко ученици могат да си позволят 30 лв. за бутилка? Карат на евтина домашнярка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 2
Стоян Петров
преди 4 години
Ти като онзи дядо - едно време младежите имаха пари, всеки ходеше с кутия цигари в джоба. Сегашната не може да си позволи цяла кутия. Гледам ги горките, по двама-трима се събрали, една цигара ама тя смачкана, крива и си я подават. Ама пак са весели, смеят се от сърце.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още