IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

По-важното от миналата седмица

Съдията от специализирания съд Андон Миталов е санкциониран от САЩ, коронавирусът продължава да сее паника на пазарите

08:33 | 10.02.20 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Коронавирусът продължава да сковава обществения живот в Китай. <em>Снимка: Qilai Shen/Bloomberg</em></p>

Коронавирусът продължава да сковава обществения живот в Китай. Снимка: Qilai Shen/Bloomberg

По традиция Investor.bg представя по-значимите политически и икономически събития от изминалата седмица, които имаха потенциала да задвижат пазарите в една или друга посока.

България


Андон Миталов - съдия от Специализирания наказателен съд, е първият санкциониран от САЩ българин за корупция, стана ясно от изявление на държавния секретар на страната Майкъл Помпео, разпространено в сряда. 


„В качеството си на длъжностно лице Миталов е участвал в корупционни действия, които подкопават върховенството на закона“, казва се в обръщението на Помпео. Името на съдия Миталов стана публично известно през ноември, след като се разбра, че е позволил на обвиняемия за шпионаж лидер на движение "Русофили" да пътува за Русия. Николай Малинов посети Москва, където беше награден от руския президент Владимир Путин с орден "Дружба".


Прокуратурата претърси офиси на свързваното с предприемача Христо Ковачки дружество "Брикел" и на фирмата "Траш юнивърс" в Гълъбово заради контейнерите с италиански боклук, които бяха открити на пристанище Варна-запад без редовни документи. От прокуратурата посочиха, че акцията е в рамките на разследването за внос на 127 контейнера с отпадъци от Италия, извършен в нарушение на законовия ред, като са иззети документи. Официално в двете дружества Ковачки няма собственост, но се смята, че той стои зад офшорната фирма, която притежава "Брикел". "Траш юнивърс" пък е наемател на една от площадките на "Брикел", на която се съхраняват предназначени за изгаряне отпадъци.


Собствениците на имоти, които се отдават под наем краткосрочно в платформи като AirBnB и Booking, ще трябва да получат одобрението на поне половината съседи, за да извършват дейност. Това става ясно от поправки в Закона за туризма, приети в сряда на второ четене на заседание на икономическата комисия в парламента. Глобите за нарушения са изключително високи - могат да достигнат до 15 хил. лв. за лицата, работещи без регистрация. Писменото одобрение от половината съседи може да извади от пазара доста от имотите, които работят с тези платформи.

На заседанието обаче беше обявено, че тези правила ще са само временни и скоро ще започне работа по нови законови текстове - този път заради решение на Европейския съд в Люксембург, според което AirBnB не подлежи на лицензионни режими в имотния сектор. Припомняме, че решението за Uber бе в другата крайност, след като съдът в Люксембург реши, че услугата трябва да се лицензира като таксиметрова. 


Руската група СВЕЛ е новият собственик на софийския завод за трансформатори "Хюндай хеви индъстрис ко. България", става ясно от съобщение на германската консултантска фирма CMS, която е съветвала продавача Hyundai Electric & Energy Systems Co. Сделката вече е финализирана, след като преди два месеца корейската група обяви, че ще продаде българското си предприятие за 24,5 млн. долара, за да подобри финансовата си структура.

ЕС и еврозоната


Главният преговарящ на ЕС Мишел Барние заяви, че съюзът е готов да продължи да предоставя на Великобритания безмитен достъп до единния европейски пазар. За това обаче е необходимо Великобритания да продължи да спазва стандартите на ЕС за търговия, климат и данъчна политика. ЕС също трябва да има достъп до британските води, риболовните зони и пазара на Обединеното кралство. Британският премиер Борис Джонсън също се съгласи по принцип на споразумение, но не желае да приеме договорния ангажимент за стандартите на ЕС.

Британският премиер представи визията си за търговска сделка с ЕС - според него няма нужда Лондон да следва правилата на Брюксел, като целта е споразумение за свободна търговия от канадски тип. Великобритания иска взаимноизгодни намаления на митата, но същевременно с това и специална защита за „чувствителните“ за нея продукти. Властите също така искат да повишат активността в сектора на услугите в британската икономка. Според предложенията, обявени в четвъртък, Великобритания ще опрости митата върху вноса, след като изтече преходният период след Brexit с ЕС и властите ще могат да определят свои собствени ставки. Най-ниските мита ще бъдат напълно премахнати, както и тези за ключови компоненти и стоките, които Великобритания не произвежда сама. Другите ставки ще бъдат закръглени до около 2,5% гласят плановете, които са отворени за обществено обсъждане до 5 март.


Джонсън също обяви, че забраната за продажба на нови дизелови, бензинови и хибридни автомобили ще бъде отложена с пет години до 2035 г. В Норвегия има подобен регламент, наред с други, където от 2025 г. ще бъдат разрешени само автомобили без емисии на CO2. Франция няма да одобрява автомобили с двигатели с вътрешно горене от 2040 г.

Европейската комисия планира да даде на членките повече правомощия за спиране на преговорите за членство в ЕС в резултат от решението, за което настоя Франция, да не се започнат преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания. Според плана неизпълнението или забавянето на необходимите реформи от страна на кандидатките може да доведе до замразяване или прекратяване на преговорите за членство. Също така затворени вече преговорни глави могат да бъдат отново отворени. Предвиждат се и допълнителни стимули за добре справящите се кандидатки, като например повече финансиране и инвестиции.

Според оценки на института Ifo Германия отново има най-големия излишък по текуща сметка в света през 2019 г. с еквивалент 293 млрд. долара или 7,6% от БВП. Япония и Китай са на второ и трето място. Според ifo с най-голям дефицит са САЩ, Великобритания и Бразилия.


Федералната статистическа служба на Германия обяви, че ще тества нов водещ показател: т. нар. „БВП Now“ е предназначен за оценка на икономическото развитие в Германия още десет дни след края на тримесечието (преди: 45 дни, от второто тримесечие: 30 дни). 

Европейската комисия започна процес на обществени консултации с продължителност няколко месеца за реформата на Пакта за стабилност и растеж. Икономическият комисар на ЕС Паоло Джентилони заяви, че регулаторната рамка става все по-сложна, което затруднява приемането ѝ. Правилата освен това са частично проциклични. Ето защо Комисията иска да проучи и възможните изключения за ограниченията на дълга. След това могат да се намерят конкретни предложения за реформа до края на годината.

Министрите на икономиката на Германия, Франция, Италия и Полша поискаха от еврокомисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер да представи предложения за реформиране на правилата на ЕС за контрола върху сливанията. Според тях това е необходимо, за да могат европейските компании извън ЕС да навлизат на нови пазари. Конфликтът тлее, откакто Вестагер забрани сливането на влаковите бизнеси на Siemens и Alstom преди година.

В комисиите на френския парламент започнаха дискусии за планираната пенсионна реформа на президента Еманюел Макрон. Според съобщения в медиите вече са внесени над 20 000 изменения, повечето от които - от левицата. С реформата правителството иска да обедини повече от 40 френски пенсионни системи в страната и да намали милиардния дефицит в касите. Първата консултация в пленарната сесия на Народното събрание е насрочена за втората половина на февруари.



В Португалия за първи път от 46 години е приет бюджет с излишък. Бюджетът на социалистическото правителство на премиера Антонио Коща е за плюс в размер на 0,2% от БВП.



САЩ


Министерството на търговията на САЩ издаде нова наредба за въвеждане на така наречените антисубсидийни мита. Тя предвижда американските компании, които се чувстват в неравностойно положение от други страни поради изкуствено ниски валути, да могат да поискат разследване от Министерството на търговията на САЩ. Ако Департаментът открие недооценена валута и щети за промишлеността на САЩ поради вноса на субсидирани по валутен курс продукти, правителството на САЩ може да наложи изравнителни мита.


Американският търговски дефицит намалява с 1,7% през 2019 г. до 616,8 милиарда долара през 2019 година. Износът намалява с 1,3%, а вносът - с 1,7%. Търговският дефицит с Китай падна с почти 18%. Дефицитът с ЕС обаче нарасна с около 5%. Германия отново има най-голям търговски излишък със САЩ.

Американската икономика създаде 225 000 нови работни места през януари. Нивото на безработица леко нарасна до 3,6%.



Азия

Китайското правителство обяви, че ще намали наполовина специалните си мита върху вноса от САЩ от 10% на 5% към 14 февруари. Това засяга стоки с годишен обем на търговия от около 75 милиарда долара. В същото време ще има намаляване на американските наказателни мита върху вноса от Китай. Оттеглянето на митата е част от споразумението от първа фаза между двете страни в средата на януари.




Китайската централна банка предостави още 1,2 трлн. юана ликвидност за банковата система. Централната банка иска да смекчи негативните последици от коронавируса за местната икономика и да подкрепи обменния курс.




Японското правителство предлага различни закони, които призовават компаниите да поддържат служителите си да работят до 70-годишна възраст. В бъдеще компаниите трябва да избират между различни варианти: или повишават възрастта за пенсиониране, или изцяло я отменят, или позволяват на служителите си да продължат да работят. Законопроектът ще влезе в парламента и се очаква да влезе в сила през април 2021 г.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още