Доларизацията също прави икономиката по-уязвима на шокове и склонна към нестабилност - четвърти урок, който Аржентина трябва да обмисли.
В страните със собствена валута валутният курс се понижава след шок, предизвиквайки промяна в относителните цени, която благоприятства местното производство и износа. В доларизирана икономика, тъй като вече няма валутен курс, който да работи като буфер, икономическата активност поема пълното въздействие на външните шокове.
Тази уязвимост се изостря, ако страната е износител на суровини. За Еквадор поскъпването на долара се случи в тандем с намаляването на цената на петрола. Следователно икономиката претърпява двоен удар: публичните финанси страдат от спадащите цени на петрола, докато износът е засегнат от загуба на конкурентоспособност, причинена от засилването на долара.
Тъй като доларът се обезценява с покачването на цената на петрола, това подкрепя бума и усилва икономическата цикличност. В периода 2000-2019 г. стандартното отклонение в растежа на реалния БВП беше 2,66 пункта в Еквадор, по-високо от това в Чили, Колумбия и Перу, където то бе съответно 2,1, 1,79 и 2,44.
Петият урок е, че доларизираните икономики стават по-малко конкурентни, освен ако пазарът на труда не е гъвкав.
В Еквадор заплатите не се движат в посока надолу, а мобилността на работната сила е ограничена. Следователно фирмите не могат да коригират производствените си разходи при нужда. В страни със собствена валута курсът върши тази работа: заплатите в долари намаляват в резултат на обезценяването, което следва негативен шок, при условие че централната банка държи инфлацията под контрол.
Нещо повече, в Еквадор популистките политики вдигнаха реалната минимална заплата с над 50 на сто от 2007 г. насам. В сравнение със съседните държави минималната заплата в долари извървя пътя от най-ниската през 2000 г. до най-високата в края на 2019 г.
Двайсетте години данни от Еквадор сочат, че доларизацията е бързо решение, но не адресира основните проблеми, които възпират държавите.
Провеждането на разумни икономически политики и въвеждането на ориентирани към растежа структурни реформи са също толкова важни, дори ако дадена страна е доларизирана. Освен това, върховенството на закона и наличието на солидни политически и икономически институции са от решаващо значение за стимулиране на инвестициите.
В противен случай страните стават нефункционални и генерират икономически дисбаланси, които намират израз чрез инфлация (при държавите със собствена валута), или чрез нисък икономически растеж и висока безработица (при доларизираните страни). Резултатът неизбежно е липсата на икономически и социален прогрес, независимо коя валута се използва.
преди 4 години Опитайте със сребро. Ако не стате - с биткойни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар