IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Колко добри инвестиционни мениджъри са кравите?

Забавен норвежки експеримент показва, че те не отстъпват на професионалистите в избирането на печеливши акции

09:40 | 02.02.20 г. 5
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Инвестирането е трудно. Всъщност толкова трудно, че дори висококвалифицирани специалисти, посветили живота си на овладяване на пазарите, често се провалят. Необичаен експеримент в Норвегия, изправящ професионалисти срещу добитък, показва колко трудно наистина може да бъде подбирането на акции, пише Робин Уигълсуърт за Financial Times.

През 2016 г. норвежката държавна телевизия NRK пусна програма, предлагаща инвестиционно състезание, включващо двама борсови брокери, астролог, двама блогъри и малко стадо крави. Всеки екип получи 10 000 норвежки крони (1 122 долара), за да инвестира в акции, търгувани на борсата в Осло, в продължение на три месеца.

Подобни състезания са правени и преди. Икономистът Бъртън Малкил твърди в своята книга от 1973 г. „Случайна разходка по Уолстрийт“, че „маймуна със завързани очи, хвърляща стрелички към финансовите страници на вестника“, може да се справи не по-зле от експертите. Оттогава хората са тествали тази теория с истински маймуни, котки, кучета, плъхове и дори шведско стайно растение. Това обаче е първият път, когато някой се опитва да разбере дали кравите могат да бият представянето на професионални инвеститори.

Крава на име Гълрос и нейните колеги портфолио мениджъри са отведени до разчертана поляна, където във всяка клетка има отметка за всеки от 25-те членове на норвежкия индекс OBX. Кравите са избирали своите акции, като се облекчават на тревата.

Техният енергийно ориентиран портфейл включва Aker Solutions, държавната Statoil (сега Equinor), Fred Olsen Energy и - може би за диверсификация - Schibsted, една от най-големите медийни групи на Скандинавия. Aker беше водещият избор, съдейки по мащаба на "убедеността" на кравите, но организаторите дават равни тегла на акциите.

Междувременно двамата брокери са уверени, че ще се справят добре, че "колкото повече знаете, толкова по-добре ще се представите." Те избират компанията за сьомга Marine Harvest (сега Mowi), най-голямата банка на Норвегия DNB и круизния оператор Royal Caribbean.

Астрологът също е оптимистично настроен. Тъй като това е годината на козата по китайския календар - която символизира семейството, приятелството и сплотеността , той избра DNB, Norwegian Air Shuttle и Orka, конгломерат, най-известен с това, че прави неофициалното национално ястие на Норвегия, замразената пица „Grandiosa“.

Блогърите изглеждат объркани и признават, че не разпознават никоя от компаниите, които съставят индекса. Акциите, които привличат вниманието им, бяха Marine Harvest и Royal Caribbean, най-вече защото инфлуенсърите харесват слънчевите ваканции.

Последна актуализация: 05:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 1
khao
преди 4 години
колко време ще ти отнеме да разбереш че в цялата схема, *** си ти ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 2
дядя Вова
преди 4 години
т.е. с пропаганда
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 3
дядя Вова
преди 4 години
И да, и не.За късите позиции.Фунтаменталният анализ е почти като законите на гравитацията.Особено с дълъг времеви хоризонт.Стига да не си се зомбирал с пропаганта,лекарства за това няма открити, няма открити....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 2
deaf
преди 4 години
Нищо не разбрах! Може ли по-просто като за *** човек като мен... Знаещ инвеститор е този,който има (незаконна) информация "от кухнята". Ако я няма - ще познае на куково лято.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 3
Императорът
преди 4 години
Феноменът: "маймунски портфейл" е обяснен отдавна - просто маймунякът избира както ВЕЧЕ големи компании от индексите, така и още незабелязани от масовите инвеститори нововъзникващи компании. Неизбежно някои се провалят, но други правят огромни ръстове, тръгвайки от ниска база. Сега маймуняк трудно ще бие индекс - и причината е в ЕТФ-четата. Чрез тях огромни групи хора наливат огромни пари именно в индексите, превръщайки ги в балони - особено щатските водещи индекси. При това парите се разпределят според тежестта на отделните компании в индекса, набалончвайки най-много най-силните Само вижте както е съотношението цена/печалба и цена/реална доходност на най-водещите - тия от клуб 1 ГБ или близките до него - Амазон, Ейпъл и т.н. Инвестирайки в тях по методът на Бъфет (в стойност, дългосрочно, по възможност завинаги), ти ще чакаш 100 години (в някои случаи), за да си избиеш парите без да продаваш акцията и това при читавите компании, при такива като Тесла според сегашните резултати, няма да си видиш парите и след милион години. Ами не, мерси.Знаещ инвеститор винаги ще бие индексите и пазарите по отношение на реалната доходност - там трябва четене, а не късмет или следване на тълпата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още