IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Един по-различен поглед към митата на Тръмп

Конвенционалните икономически модели игнорират факта, че те подкрепят инвестициите и националната сигурност, твърди съветникът на президента Питър Наваро

13:27 | 18.01.20 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Тръмп определено е доволен от митата си.<em> Снимка: ЕРА</em></p>

Тръмп определено е доволен от митата си. Снимка: ЕРА

Въпреки че икономиката на САЩ е сред най-силните през последните 50 години, критиците на трансформационните търговски политики на президента Доналд Тръмп продължават да настояват, че митата пречат, а не помагат на бума. Позовавайки се на прогнози, като тази на Комисията за открития паричен пазар към Федералня резерв, тези критици обвиняват митата на Тръмп, че вдигат цените, унищожават работни места и потискат растежа.

Въпреки митата върху съдомиялни машини, соларни панели, алуминий, стомана и китайски внос за над 300 милиарда долара, икономиката остава стабилна, заплатите продължават да нарастват, а инфлацията е ограничена, пише за Wall Street Journal Питър Наваро, съветник на президента на САЩ по въпросите на търговията и промишлеността.

Защо мрачните икономически прогнози са толкова погрешни, пита той. Грешките идват от недостатъци в традиционните икономически модели. Използването на по-добър набор от допускания за оценка на икономиката може да обясни защо митата стимулират растежа, а не го възпрепятстват, посочва Наваро. 

Анализаторите, които са против митата, обикновено разчитат на статични модели за „частично равновесие“, които прогнозират как краткосрочните увеличения на цените заради митата могат да се предадат на малък брой продуктови пазари. Например, въпреки че митата върху стоманата може да увеличат заетостта в тази индустрия, цената на суровината ще се повиши за производителите на автомобили надолу по веригата, което ще доведе до по-слабо производство и по-малко работни места. Всяко мито намалява общата заетост, понижава заплатите и увеличава инфлацията - или поне е така според тези прогнози.

Тези ефекти обаче е трудно да се открият в съвкупната макроикономическа статистика. Икономиката добави повече от седем милиона работни места по време на президентството на Тръмп, а над 2,4 милиона американци се избавиха от бедността. Безработицата е на половинвековно дъно (3,5% - бел. прев.), като при афро-американците и латиноамериканците тя е по-ниска от всякога. Медианният доход на домакинствата достига рекордните 66 000 долара годишно миналата година, а неравенството в доходите спада рязко, тъй като при най-бедните б отчетено най-голямо процентно увеличение. Повече от два милиона работници в трудоспособна възраст се завърнаха в работната сила, подчертава Наваро.

Това прекъсване на връзката между прогнозите и реалната икономика на Тръмп би било комично, ако политическият залог не беше толкова висок. Това, което силно липсва при тези прогнози, е анализ на митата чрез „общото равновесие”, който би обхванал цялата икономика чрез едновременно „динамично оценяване“ на техните ефекти, за да се отчетат новите инвестиции, които митата предизвикват.

Наваро дава пример със стоманодобивната промишленост. Тя похарчи повече от 2 милиарда долара за модернизиране на заводите си. С течение на времето тези предизвикани от митата инвестиции, заедно с по-ниските данъци и разумната дерегулация, ще стимулират растежа и създаването на работни места. По-високото вътрешно производство, също така, ще помогне за компенсиране на всяко увеличение на цените заради митата - стоманата сега е по-евтина, отколкото беше преди налагането им.

Последна актуализация: 23:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още