Наблюдателите са склонни да екстраполират предишния кръг от преговори, преди изборите във Великобритания, по време на които ЕС наложи това, което искаше. Тогава позицията на Лондон беше отслабена от обърканата преговорна стратегия, липсата на консервативно мнозинство в парламента и три удължавания на крайния срок за излизане от ЕС. Победата на Борис Джонсън сложи край на всичко това.
Възможно е премиерът да блъфира. Ще удължи ли той преходния период след края на 2020 г.? Мюнхау казва, че не би заложил на това. Ако този период не бъде удължен, най-добрата сделка, която може да бъде постигната, ще бъде сравнително тясно споразумение, фокусирано върху свободния поток на стоки.
Една от възможните пречки е настояването на ЕС за привеждане в съответствие на нормативната уредба дори в случай на опростено безмитно търговско споразумение. Според него това искане е трудно да се оправдае предвид големия търговски излишък на ЕС с Обединеното кралство. Споразумение с нулеви мита не би застрашило целостта на единния пазар, смята той.
Просто помислете за момент какво би се случило, ако до края на тази година не бъде договорена никакава сделка. Не, германските автомобилни компании няма да се намесят. BMW и Mercedes просто ще пренасочат производството на автомобили към американските си заводи и ще изнасят за Великобритания оттам. Те няма да пострадат за разлика от немските работници. Не би ли било нелогично да очакваме Берлин да си осигури квалифицирано мнозинство в Европейския съвет в полза на тясна търговска сделка, пита той в анализа си.
Друг потенциален проблем е разделянето на процеса на фази. Обединеното кралство не трябва да се съгласява с предложенията на ЕС за раздробяване на разговорите, като рибарството е част от първите теми. По-добре е двете страни първо да определят обхвата и графика, след което да договарят паралелно всички глави.
И двете страни имат огромен интерес да постигнат сделка - не на последно място с оглед на геополитическата ситуация. Великобритания трябва да обмисли предоставянето на уверения на ЕС относно регулациите за околната среда и трудовите стандарти и, да, може би и за риболова. Каквато и да е бъдещата индустриална стратегия на Острова, тя едва ли ще разчита на детския труд, въглищните централи или камбалата.
Струва си също така да отчетем, че твърдият Brexit, който сега предстои, е резултат от колосални политически грешки - от страна на бившия премиер Тереза Мей, Лейбъристката партия, либералдемократите, бунтовниците тори и кампанията за втори референдум. Отчасти виновен е и Европейският съвет. Лидерите на ЕС можеха да помогнат за осигуряването на по-мек Brexit, ако бяха отказали да участват във фарса от отлагания на Brexit.
Причината, поради която тясната търговска сделка сега е най-вероятното развитие, е, че всички алтернативи бяха елиминирани.
преди 4 години Великобритания ке падне, ке се разпадне и ке потъне... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Защо ли Карни промени рязко мнението си за финансовите услуги със Е С ? Вероятно защото искаше да бъде избран за директор на М В Ф и избирането му зависеше от Е С Когато разбра че това няма да се случи рязко промени мнението си Не може специалист като него да си променя мнението на 180 градуса отговор Сигнализирай за неуместен коментар