Натрупване на дълг
Световната банка подчертава, че през последните 50 години има четири вълни на натрупване на дълг. В последната вълна, която започна през 2010 г., се наблюдава най-голямото, най-бързото и най-широко увеличение на дълга за тези десетилетия.
Докато сегашните ниски нива на лихвени проценти смекчават някои от рисковете, свързани с високия дълг, предишните вълни от широко натрупване на дългове завършиха с широко разпространени финансови кризи, припомнят от Банката.
Същевременно растежът на производителността, основен източник на растеж на доходите и двигател за намаляване на бедността, се забавя по-широко и по-рязко след глобалната финансова криза, отколкото когато и да било през последните четири десетилетия. На развиващите се пазари това забавяне отразява слабостта на инвестициите и умереното повишаване на ефективността, както и намаляването на преразпределението на ресурсите между секторите.
Темпът на подобрение при много основни двигатели на производителността на труда - включително образованието и институциите, също се забавя или е в застой след световната финансова криза, посочва се в доклада.
Контрол на цените: добри намерения, лоши резултати
Използването на ценови контрол е широко разпространено в развиващите се страни. Макар понякога да се използва като инструмент за социална политика, контролът върху цените може да намали инвестициите и растежа, да влоши ситуацията с бедността, да накара държавите да понесат тежки фискални тежести и да усложни ефективното провеждане на паричната политика.
Замяната на ценовия контрол с разширени и по-добре насочени мрежи за социално осигуряване, реформи за насърчаване на конкуренцията и стабилна регулаторна среда могат да насърчат растежа и да намалят нестабилността, посочва се още в документа.
За да поддържат ниска и стабилна инфлация на фона на нарастващия фискален натиск и риска от шокови валутни курсове, политиците трябва да засилят структурите на паричната политика и капацитета на централните банки и да заменят ценовия контрол с по-ефективни политики, препоръчва Световната банка.
преди 4 години Когато министър на финансите ти казва, че 3% икономически растеж е един от най-високите в ЕС, не го възприемай сериозно. Това е невежество, което ни демонстрира премиерът. Ние сме толкова по-бедни от другите страни в ЕС (и Румъния върви динамично напред), че е глупаво да се сравняваме буквално с тях по темп на растеж. За тях 3% е значим обем на БВП, за нас - НИЩО, защото не предизвиква никакъв значим успех, а КРЕТАНЕ и спад надолу. А пък дали темпът ще бъде 3.2% или 3.3% - това са просто глупости. Разликата е никаква, а като знаем и как управляващите НЕ УМЕЯТ или не им РАЗРЕШАВАТ да употребяват разходите по целесъобразност, НИЩО по-добро не може да се очаква. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Поредния троляк петолъчков, обясняващ вижданията си за икономиката по един изключително компетентен начин "ще гърми много яко" " държави ще бъдат изтрити от картата" и тн. Ама за толкова копейки, толкова качество, какво да се прави. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Идва много, ама много голяма криза при която ще има много, много фалити!После компаниите участващи във всякакви търговски схеми извън производство, банки, пенсионни фондове и застрахователни дружества....всичко това ще гърми много яко. и После ще има мощни демократични експлозии по цялото земно кълбо, и ще наблюдаваме чудесна заря на небосклона. Цели държави ще бъдат изтрити от картата.Затова купувайте си селски имоти в планински райони и се учете от сега как се гледат кози. След 10г. козарството ще е една от най перспективните професии в света. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Уф, жалко, жалко че ще забави ръст без никога да е ускорявала ръстта си нашата икономика. 3.6% в момента e среден в най-добрия случай. отговор Сигнализирай за неуместен коментар