IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо отново трябва да треперим за бежанската сделка с Турция?

Страната не може да се справи със задаваща се нова вълна от сирийски бежанци, които бягат от ожесточените боеве в Идлиб, твърди Ердоган

08:44 | 30.12.19 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Цивилното население продължава да се изнася от&nbsp;Идлиб. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Цивилното население продължава да се изнася от Идлиб. Снимка: Ройтерс

Засега споразумението е изпълнило своята цел, казва социологът и експерт по миграцията Джералд Кнаус и допълва, че след влизането му в сила едва няколко сирийци са успели да преминат границите на ЕС. От близо 50 000 души, достигнали до гръцките острови тази година, по-малко от една трета са били сирийци. Според Кнаус мнозинството сирийци, живеещи в Турция, не са готови да тръгнат към Европа: „Докато се чувстват защитени в Турция, имат достъп до здравната и образователната система и получават социални помощи, те ще си останат в страната", смята Кнаус. Но за целта Турция ще трябва да продължи да получава финансова подкрепа от ЕС.

Без финансова помощ от ЕС ситуацията в Турция ще се влоши, твърди Кнаус. И двете страни нямат интерес от това. Ето защо се принуждават да си сътрудничат. Освен това Споразумението дава на Съюза известна свобода на действие, която той би загубил, ако то бъде предоговорено. И същевременно в такъв случай той ще бъде зависим от турските решения.

Гърция очаква около 100 000 нови бежанци идущата година да потърсят приют на островите й. Само през последните шест месеца страната е приела 45 000 нови бежанци, съобщи говорителят на правителството Манос Логотетис.

Предизвикателства пред ЕС

За страните от ЕС това означава, че бързо ще трябва вземат решения дали да приемат или да отхвърлят молбите за убежище на хората, които пристигат на гръцките острови. Кнаус твърди, че от 2016 г. насам броят им значително е намалял. През изминалата година средно 14 души на месец са били депортирани обратно. Това допълнително увеличава натиска върху гръцката система за предоставяне на убежище, която в момента е изправена пред колапс.

В бъдещите преговори е заложена на карта не само съдбата на сирийските бежанци, твърди Кнаус: „Ако споразумението между ЕС и Турция се провали заради отстъпки от страна на Съюза, който би пренебрегнал в такъв случай собствените си ценности, никой вече няма да може да защити надеждността на Конвенцията за бежанците в световен мащаб“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 0
Mit1
преди 4 години
Идеята не е да водиш живот в лагер, а да изчакаш там, докато войната отмине. След това би трябвало да се върнеш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 2
bgMan
преди 4 години
Защото Мит1 живота в лагер не е живот, а заточение. Какво можеш да постигнеш там?А иначе ing5rov пак кара по опорките на Москва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 2
ing5rov
преди 4 години
целта не е да се спират , приятелю ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 2
Mit1
преди 4 години
Някой може ли да ми обясни защо не се изградят големи лагери на определени места в Сирия, където войната е далече и там да се спират и водят бежанците?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 7
ing5rov
преди 4 години
какви ше ги къдри бабиерата в Турция ?! Тя отдавна трябваше да е в затвора за престъпните си решения спрамо гражданите на ЕС !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още