Клифърд Аснис от AQR Capital Management е сред онези, които смятат, че това може да е началото на траен ренесанс. По-голямата част от фондовете на AQR инвестират на автопилот, но тези, които имат известна свобода на преценката, сега клонят по-силно към акциите на стойността, въпреки че Аснис често описва опитите за перфектен пазарен тайминг като „инвестиционен грях“.
„За скептиците [на стойността] бихме задали въпроса: ако не сега, кога?“, казва Аснис в бележка към клиенти. „Ако отговорът е ‘само когато ситуацията е толкова лоша, колкото при технологичният балон’, просто смятаме, че правите грешен залог", допълва той.
Някои учени и анализатори твърдят, че инвестиционните фактори като стойността са просто по-малко ефективни, отколкото в миналото, като се има предвид колко широко известни и насадени в умовете са. Но Аснис настоява, че инвестирането в стойност просто е изпаднало в немилост, както по време на интернет манията през 90-те години.
И докато първите осем години на по-лошо представяне спрямо акциите на растежа може да са били оправдани заради звездните резултати на ръстовите акции - които повече от компенсираха инвеститорите за високите цени, платени за тях - непопулярността на акциите на стойността през последните две години е „нерационална“ и необоснована от фундамента им, смята Аснис.
Основателят на AQR не е единственият, който смята, че сега е моментът да се инвестира отново в акциите на стойността. Анализаторите на JPMorgan и Morgan Stanley прогнозират, че подемът ще продължи, а 34 на сто от фонд мениджърите, анкетирани от Bank of America, смятат, че те ще се представят по-добре от акциите на растежа - увеличение с 21 процентни пункта за месеца и третата по големина месечна промяна в мненията.
Все пак завръщането на стойността изглежда много зависи от глобалното икономическо ускорение и продължаването на разпродажбата на пазара на облигации.
Понастоящем компаниите в циклични сектори като банкирането и индустриалното производство съставляват по-голямата част от групата на акциите на стойността и се нуждаят от предварителните знаци за настъпване на икономически подем, за да поскъпнат още повече. Показателно е, че подемът при акциите на стойността корелира почти перфектно с обръщането на световния пазар на облигации.
След като страдаха заради стратегията си през последното десетилетие, инвеститорите в стойност разбираемо се вкопчват към всеки признак, че перспективите се подобряват. Но ако икономическият оптимизъм избледнее, вероятно ще им се наложи още веднъж да заемат отбранителна позиция.
преди 4 години Грешиш ! Свръх богатите отдавна знаят,че между тях и бедните трябва да има нещо наречено средна класа. Ако го няма то много бързо ще има бунтове и ще стане комунизъм. Та заради това в Америка отдавна има средна класа която си продължава да богатее :) Бедни винаги ще има някой от мързел други душевно бедни и т.н. .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Чакам и коментари от ботове като като видинската бяла техника. Да видим те в какво и колко са инвестирали. Че като гледам само драскат под статии за Русия, но като стане дума за финанси мълчат като п-ки отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години *мен. Long term value investing е най-добрата стратегия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години По един и същи начин граби вече стотици години е изненадващо, че 95% от "инвеститорите" още не са го разбрали...95% са трейдъри, това е причината. Инвеститорите са хора като Импа и ме отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Управляващия елит на Америка никога да позволи на нисшите класи да се измъкнат от натрупания дълг, а още по-малко на бедните нации да обезценят своя доларов дълг и той реално да бъде отписан в по-голямата си част... Това е метода, по който американската империя живее на гърба на света все пак. За да бъдат обрани балъците първо кукловодите надуват балон на пазара на акции играейки си с алчността на наивниците, които винаги бързо забравят как са се развили нещата в миналото и винаги смятат, че този път е различно и пазара може да върви само нагоре и икономиката е силна... Не е случайно, че Бъфет е приготвил 120 млрд. $ кеш и чака срив на акциите, за да може да си купи акции със сегашна стойност 250 млрд. или защо не за 500 млрд... По един и същи начин граби вече стотици години е изненадващо, че 95% от "инвеститорите" още не са го разбрали... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години А че за мен никога не си е тръгвало. Тия, дето инвестират в акции, само защото в същите "инвестират всички" - ного скоро ще плачат ного-ного. отговор Сигнализирай за неуместен коментар