Предупредителният клаксон звучи от години: изкуственият интелект ще преобрази пазара на труда. Разговорът в технологичния свят сега се превърна от опит да се убедят хората в това бъдеще до анализ как и кога машините ще влязат в работната сила независимо и какво ще означава това за хората, пише Мадхумита Мургиа, технологичен кореспондент на Financial Times за Европа.
Много изследвания бяха посветени на идентифицирането на заплашените работни места в контраст с тези, които се считат за „безопасни“, и на определянето на уменията, които ще се изискват в този нов свят.
Знаем, че алгоритмите могат да подпомогнат вземането на решения от хората чрез намиране на неочаквани корелации в големи масиви от данни. Това ще позволи на машините да заменят някои рутинни работни места, ще подпомогне други задачи и в крайна сметка ще създаде някои напълно нови работни места, като обозначителите на данни за изкуствен интелект или дизайнерите на алгоритми.
Малко проучвания са направени как това може да се отрази на половото неравенство, но много футуристи са оптимистично настроени за шансовете на жените да оцелеят на този нов пазар на труда. Защо? Някои от най-ценените умения на работната сила, подпомагана от изкуствения интелект, ще бъдат в области, в които роботите не се справят: социална и емоционална интелигентност.
Нов доклад на консултантската компания Capgemini установи, че 83 на сто от анкетираните организации смятат, че работната сила с емоционална интелигентност ще бъде необходимо условие за успех в следващите години.
Ако пазарът на труда оценява съпричастността, възможността за справяне с много задачи, сътрудничеството и състраданието - качества, исторически свързвани с жените - тогава те може да имат по-голям шанс да бъдат наети и задържани на работа.
Но има едно условие. За да вирее човек сред работната сила, управлявана от изкуствен интелект, ще е необходима значителна степен на преквалификация и адаптация.
Истинските рискове за женската работна сила не се крият във видовете работни места, за които жените са подходящи, а в това дали те могат да извършват плавен преход към нови работни места. Ще могат ли жените да намерят път към тях чрез преквалифиция и мрежови ефекти, когато търсенето на труда се промени?
Доклад от юни на Глобалния институт McKinsey изследва този въпрос в 10 страни, включително шест развити икономики и четири нововъзникващи пазара. Той открива, че жените и мъжете са изправени пред сходна потенциална загуба на работни места, като средно 20% от жените, или 107 милиона, ще бъдат заменени от автоматизацията до 2030 г., докато при мъжете този дял е 21 на сто.
преди 5 години основното е да докажат защо трябва да им се плаща като на мъжете при пъти по ниска производителност и компетентност ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар