IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Модерната парична теория е заплаха за младото поколение

Политиците рискуват наказателен данък върху поколението Z под формата на високи инфлационни нива в бъдеще

16:05 | 20.10.19 г. 9
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

На eдва 16-годишна възраст шведската активистка Грета Тунберг се превърна в най-известния глас в защита както на планетата, така и на правата на своето поколение. „Откраднахте мечтите ми и детството ми“, каза тя на световните лидери на срещата на върха в ООН миналия месец.

Отсам Атлантическия океан 17-годишният Джейми Марголин също прави заглавия относно екологичните и социалните разходи, които се налагат на младите хора. 

Аз съм на същата възраст, но се притеснявам за много по-малко видимия начин, по който просперитетът се краде от поколението Z - младите хора до около 25 г., пише за Financial Times Лейла Уинстън, ученичка в Bishop Strachan School в Торонто, Канада.

Подкрепени от все по-популярните идеи на Модерната парична теория (МПТ), политиците рискуват наказателен данък върху поколението Z под формата на високи инфлационни нива в бъдеще.

Най-просто казано, MПT твърди, че правителството може да отпечата толкова пари, колкото е необходимо, като се има предвид, че единствено има власт над хазната. Например, ако правителството на САЩ се нуждае от пари за изграждане на пътища и хазната му е празна, привържениците на МПТ биха предложили то просто да вземе от американския монетен двор няколкостотин милиона. Какво лошо може да има в това?

Парите, които правителството печата, са на теория държавен дълг. То обаче няма как да изпадне в забава по този дълг, нито трябва да събира данъци, за да го изплати, тъй като, както декларира МПТ, винаги може да отпечата повече пари. Единственият проблем при разширяването на паричното предлагане за обслужване на нуждите на поколенията X (родените в периода 1965-1980 г.) и Y (1980-1995 г.) е възможността за повишаване на инфлацията.

Икономистът и водещ защитник на MПT Стефани Келтън смята, че вместо да се притесняват откъде да намерят пари, правителствата трябва да бъдат съсредоточени върху начина, по който ги харчат. Повечето икономисти са съгласни, че средствата, изразходвани за повишаване на производителността - например чрез подобряване на инфраструктурата или образованието - ще са от полза както за настоящите, така и за бъдещите поколения. Но правителствата нямат звездна репутация, че влагат парите по най-продуктивните начини. Независимо от предназначението им, отпечатването на повече и повече пари ще доведе до проблеми.

MПT придоби известна инерция, тъй като през последното десетилетие развитите страни имат постоянно ниска инфлация, въпреки че много правителства се ангажират с голямо дефицитно разходване. Централните банкери и икономистите са объркани от това и се опитват да намерят обяснение.

Един от факторите, които се посочват, са ниските разходи за производство на стоки в Китай и други развиващи се страни. Други фактори са ниският прираст и застаряващото население в развитите страни, които в комбинация водят до слабо търсене. Но не може да се приеме, че ниската инфлация ще продължи вечно.

Историята показва, че прекомерните разходи, водещи до по-голям бюджетен дефицит, в крайна сметка ще предизвикат сериозна инфлация. Привържениците на MПT изглежда са забравили това и не изглеждат много притеснени от заплахата, че инфлацията може да излезе извън контрол.

Хиперинфлацията е много разрушителна. Спестяванията на хората губят стойност, банките могат да спрат да отпускат пари, а новите банкови депозити могат да се свият.

Инфлацията може да бъде овладяна чрез повишаване на данъците, намаляване на държавните разходи или увеличаване на лихвите. Но и трите намаляват съвкупното търсене и заплатите, което води до по-нисък жизнен стандарт на населението. Следващото поколение може да плати за прекомерните разходи на предходното.

Как ще мога да си купя жилище след десетилетие, ако безразсъдното печатане на пари препятства тегленето на ипотека и ерозира моите спестявания? Как ще мога да създам семейство, ако публичните ресурси и социалните услуги са намалени в резултат на действия на правителството за борба с нарастващата инфлация? Как ще започна бизнес, ако цената на началния капитал стане непосилна?

Благодарна съм на г-ца Тунберг, че отвори очите на света за заплахата, която климатичните промени представляват за нашето бъдеще. Може би аз мога да бия тревогата за потенциалната заплаха от MПT, без да се налага да плавам през Атлантика. Предпочитам да си пестя парите: вече ме ограбват.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:01 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 1 rate down comment 3
Вся власть Советам!
преди 5 години
При положение че от 20 години курсът на лева е фиксиран към еврото (преди това марката) какво значение има дали ще спестяваш в евро или лева? Освен ако не предвиждаш "развързване" на курса. Това ли се опитваш да ни кажеш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 4
Боян
преди 5 години
Доста си неориентиран, да трупаш спестявания във валута на държави с големи дългове (САЩ и ЕЗ) не е по-умно от това да спестяваш във валута на държава с изключително ниски нива на дълг като България. Отделно по темата никой не харесва тази Модерна Парична Теория, но истината е че нещата отиват натам, че са се приложи в една или друга форма. Първо в тази теория няма НИЩО модерно или ново то това си е част от икономическите теории от както те съществуват, а именно че инфлацията коригира дисбалансите с икономиката. Второ няма икономист който да не му е ясно, че печатането на пари рано или късно ще доведе до инфлация, в случая точно това е целта просто не го казват. Трето повечето хора ще загубят малко пари и стандарта им ще се понижи естествено, но не фатално, много ще загубят хората в МНОГО пари и по-този начин ще намалее по естествен начин и неравенството. На всеки трябва да му е ясно, че човека в момента живее много разточително особено в САЩ, природата не може да издържи на такова потребление, трябва да се има в предвид, че 80% от населението на земята потребява много малко, това са развиващите се икономите, но те започват да потребяват все повече и дори в момента положението е критично, камо ли ако те започнат да потребяват колкото хората на запад, просто за много кратко време планетата ще бъде опустошена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 1
Blueberry
преди 5 години
https://***.bg/***/sviat/prezidentyt-na-chili-vyvede-izvynredno-polozhenie-v-oshte-tri-grada-2192714Зависи от манталитета. Ей тези потребители са много чувствителни на инфлация!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 19
prritko
преди 5 години
Опасно е да се спестява валута само на ненадеждни държави - такива с ненадежден елит. Примерно да се спестява в Евро е ОК, защото зад Еврото стоят сериозни хора и сериозна икономика. В лева ... трябва да си малко чалнат, за да държиш повече от 10к в лева, валута на държава, която няма икономика и се уравлява от .... мда :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 8
prritko
преди 5 години
Най-просто казано, печатането на пари ги обезценява. Единица валута има покритие в злато и други активи, т.е. в реални неща, които са и реалната стойност на валутните единици. При печатане тези активи се преразпределят върху повече валутни единици. Това в началото не се усеща от потребителите, но натрупването на валутни единици води до техния излишък, и обратно в липса на стоки и услуги. Съответно последните заради завишеното търсене поскъпват от самосебе си и всичко си идва на мястото - инфлация. Инфлацията в граници е здравословна и е целта на всяко правителство, това е нещо нормално и необходимо, двигател на прогреса. Нездравословна е само хиперинфлацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 29 rate down comment 1
bonboniera29
преди 5 години
Парите загубиха и продължават да губят функцията си на резерва за бъдещи плащания, защото е опасно да ги спестяваш. Макар и инфлацията да е нормална или ниска, опасностите през наличните пари растат през годините. Добавете и криминалните фалити, придобивания и прочее...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 30 rate down comment 2
Shadow1
преди 5 години
Забелязвам че статията е машинално преведена от някой американски сайт, написана е като за американски читатели...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 42 rate down comment 2
Бидонойл
преди 5 години
МПТ е не просто глупава, а престъпно глупава теория. Единственото което не ми харесва в статията е, че това се обяснява в контекста на тийнейджърите-активисти. Би било по-сериозно ако някой образован икономист го обясни на достъпен език.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 19
mrynmryn
преди 5 години
Много локум в тая статия, но нормално, неделя е."Как ще мога да си купя жилище след десетилетие, ако безразсъдното печатане на пари препятства тегленето на ипотека и ерозира моите спестявания?"Ако ще си купуваш жилище след "десетилетия", за какви спестявания говорим?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още