Големите стават все по-големи и по-големи - с малки изключения. На европейския пазар за борсово търгувани фондове един от топ доставчиците бързо губи позиции. В рамките на процъфтяващия бизнес с „борсово търгувани фондове", ETF накратко, това означава нещо. Става въпрос за дъщерното дружество на Société Générale - Lyxor Asset Management. Тази година то трябваше да се справи с нетно изтегляне при собствените си продукти за около 6 млрд. евро.
Повечето други големи конкуренти, от друга страна, събраха милиарди евро. Пазарният дял на ETF -а на Lyxor се срина през последното десетилетие според агенцията за класиране на фондовете Morningstar, като по отношение на капитала сривът е с десет процентни пункта от 17,3% до 7,3%.
През последните почти десет години европейският пазар почти се утрои. Най-големият доставчик е Blackrock, следван от Deutsche Bank, Lyxor, UBS, Amundi и Vanguard. В момента около 785 милиарда евро са вложени в ETF-и. Тази история на успеха си има своите причини: инвеститорите ценят ниските такси, търгуемостта на борсата по всяко време и разширяването на продуктовата гама до все повече и повече индекси.
При тези условия относителният неуспех на Lyxor е забележителен. На пазара постоянно има спекулации за възможната продажба на управителя на активи от компанията майка Société Générale. Представител на Lyxor не желае да коментира темата пред германския Handelsblatt. Въпреки това пояснява: „Имахме по-голям отлив през тази година, защото сме силно фокусирани върху европейските ETF-и, които са по-малко търсени“.
Според експерти доставчиците могат да оцелеят в дългосрочен план само с големи капиталови запаси. „Натискът върху таксите в Европа продължава да се увеличава, тоест доставчиците се нуждаят от по-голям обем на фонда, ако искат да бъдат печеливши“, казва Себастиян Кюлпс, изпълнителен директор за Германия на американския индексен фонд Vanguard.
Таксите вече рязко паднаха през последните години. Много ETF-и върху популярни индекси като S&P 500 се предлагат от много представители при годишни такси от под 0,1 процента. За сравнение, в случая на фондове за търсене на частен капитал и активно управлявани капиталови фондове, чиито мениджъри се стремят да надминат индекса, референтните ставки обикновено са над един процент.
„От гледна точка на доставчика размерът е всичко", казва Али Масарлоу, анализатор в Morningstar. Натискът над таксите е силен. Масарлоу го описва по този начин: „Доставчиците не са Caritas; големите институционални инвеститори натискат цените, борбата за клиента е на всяка цена - това е абсолютната нужда“.
Анализаторът от Morningstar разпознава две различни тенденции. „Публично фондовете говорят за приятелски конкуренти, но зад кулисите има удари и ужилвания", казва той. На фона на конкурентната битка експертът твърди: „Важно е да съберат много пари, за да се спечели битката за консолидация“.
Мненията се различават за това дали Lyxor е следващият кандидат за продажба. „В крайна сметка Lyxor все още е строителна площадка", пояснява Масарлоу. Едва миналата година френският доставчик пое ETF бизнеса на Commerzbank.
Детлеф Глоу обаче е по-нападателен. За ръководителя на европейските анализатори на доставчика на финансови данни Refinitiv е ясно: „Намираме се в късните етапи на възхода на фондовия пазар, все още може да се постигне добра продажна цена“. Със сигурност има заинтересовани, които все още искат да се укрепят на европейския пазар на ETF-и, смята специалистът.
Придобиването би било най-простото решение. По подобен начин принципно мисли и Матиас Хюбнер, експерт в консултантската фирма Oliver Wyman: „Някои мениджъри на активи искат да увеличат усилията си в индексните продукти, но с чисто органичен растеж това едва ли е възможно“.
Бизнесът с индексни фондове е една от малкото истории на успеха в раздирания от кризи финансов сектор. Ето защо много мениджъри на активи се опитват да се установят тук - въпреки ниските маржове. Например преди две години на европейския пазар влязоха Fidelity International и Franklin Templeton Investments.
JP Morgan Asset Management пък навлезе през миналата година. Доставчикът Invesco в последно време бе активен в придобиванията на родния си американски пазар, а преди две години погълна и британския Source.
Едва преди седмица Goldman Sachs Asset Management стартира първия си ETF в Европа. Всъщност това е вторият опит на американската банка да се укрепи в тази област. Goldman Sachs беше един от петте учредители на Source. Топ мениджърът на Source Питър Томпсън сега ръководи дейностите по европейските ETF-и на инвестиционната група на голямата американска банка.
Представители на Goldman не коментират темата дали покупката на Lyxor би била опция за ускоряване на собствения й бизнес. Също така от други оператори няма коментари за възможна сделка. Нито представители на Lyxor, нито други играчи като Deutsche Bank или Invesco не са пожелали да говорят по темата пред Handelsblatt.
Френската компания Amundi също има амбиции в продуктовия сегмент и вече увеличи азарния си дял. Оттам коментират, че искат да растат, но предпочитат органичния вариант. Според експерти най-големият световен мениджър на активи и доставчик на ETF-и Blackrock може да се справи и без придобивания. Това важи и за най-силния конкурент на Blackrock Vanguard, който стартира сравнително късно дейност в Европа.