IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Неравенството е избор, а не неизбежност

Сега сме на кръстопът, подобен на този около 1900 г., когато крайното неравенство помогна за създаването на социалдемократически и комунистически партии

16:33 | 06.10.19 г. 10
<p>
	Според някои сега е шансът за преразпределение на богатството. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Според някои сега е шансът за преразпределение на богатството. Снимка: Ройтерс

Всъщност подкрепата за преразпределението нараства дори по-бързо, отколкото Пикети признава, особено в САЩ. Два пъти повече американци сега изпитват по-голямо недоверие, отколкото възхищение към милиардерите, според проучване на HuffPost/YouGov. Милениалите са особено подозрителни към успеха.

Повече пълнолетни американци под 30 години казват, че вярват в „социализъм“, отколкото в „капитализъм“, показват проучванията на Gallup. Това поколение притежава твърде малко имущество, за да го сакрализира.

Дясноцентристките партии на запад възприеха популизма, защото тяхната история за ниски данъци и малко държава вече не се продаваше. Десният популизъм говори за днешното анти-елитарно и анти-меритократично настроение.

Популизмът обаче умишлено пренасочва дебата от собствеността към това, което Пикети нарича „предел” (а други биха нарекли граници). Това оставя празнина на политическия пазар за идеите на преразпределението. Сега сме на кръстопът, подобен на този около 1900 г., когато крайното неравенство помогна за създаването на социалдемократически и комунистически партии.

Пикети излага нова програма за преразпределение. Той призовава за „образователна справедливост“ - по същество харченето на еднаква сума за образованието на всеки човек. Той е за това да се даде на работниците решаваща дума за управлението на техните компании, както в Германия и Швеция. Но основното му предложение е за данъци върху богатството.

Далеч от премахването на собствеността, Пикети иска да я разпространи към долната половина на населението по богатство, която дори в заможните страни никога не е притежавала много. За да се направи това, казва той, е необходимо предефинирането на частната собственост като „временна“ и ограничена: можете да й се наслаждавате през целия си живот в умерени количества.

Пикети предлага данък върху богатството от 90 на сто за милиардерите. От постъпленията страна като Франция може да предостави на всеки гражданин доверителен фонд на стойност около 120 000 евро на възраст 25 години. Много високите данъчни ставки, отбелязва той, не пречеха на бързия растеж през периода 1950-80 г.

Уорън (съветвана от икономисти, които работят с Пикети) предлага годишни данъци от 2 на сто върху имуществото на домакинствата над 50 милиона долара и 3 на сто за милиардерите. Тя прогнозира, че това ще засегне 75 000 домакинства и ще донесе приходи от 2,75 трилиона долара за 10 години. Анкетите сочат, че повечето американци харесват идеята.

Парадоксално е, че плутократичните САЩ може да са идеален терен за данък върху богатството. Марк Стейбил, икономист от Insead, изтъква следното: първо, богатите американци сега са толкова заможни, че дори Уорън да улови само малка част от богатството им, това може да се окаже много; второ, американците се облагат с данъци според гражданството си, така че преместването на богатството им в чужбина няма да ги спаси (а Уорън би наложила огромен данък на всеки, който се откаже от паспорта си); накрая, благодарение на SwissLeaks и Панамските документи научихме много за това как богатите крият пари.

Защитниците на неравенството ще излязат с обичайните оправдания, но сега е най-добрият шанс за преразпределителите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:23 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 16 rate down comment 7
Императорът
преди 5 години
За оправданията: БОГАТИТЕ НЕ СЕ ОПРАВДАВАТ за нищо. БЕДНИТЕ са тия, които оправдават своята леност, своята непредприемчивост и своето безхарактерство с "лошите богати".Щом обществото дава равен шанс на всички - Америка не е кастово общество и много от нейните милиардерчета са тръгнали от най-долу - значи всичко е наред. Но мързеливите и неспособните виждат - навсякъде по света - като единствен шанс да се поопаричат, да очешат чужди пари, които те не са изработили.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 15 rate down comment 8
Императорът
преди 5 години
Какво е елизабет уорън? Америка си има президент и случайно той е милиардерин... което не означава, че той отделя повече метан, колчем отиде до кенефът !!! Нито означава, че е сексист или расист. От вашата либерастка пропаганда и в-к Дума би се засрамил вече - аре спрете, че станахте за посмешище.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 19 rate down comment 4
BobbyM
преди 5 години
Това сме го играли и свърши доста зле - автора иска просто да преразпредели малко богатстео и за себе си но уви едва ли някой ще купи този соц памфлет...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 20 rate down comment 4
pinoccio
преди 5 години
Книгата на Пикети я има и на български. Който я е отварял, неминуемо ще забележи, че авторът предлага едно виждане за борба с неравенството, което с право критикува - забележете, в рамките на настоящата икономическа парадигма. Което, естествено, няма как да стане и превръща тази огромна тухла с графики и комикси в турски локум. Не знам каква е рецептата, но в тази дебела книга няма да я намерите. По-скоро в някой готварски рецептурник бихме имали късмет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 25 rate down comment 11
Мето
преди 5 години
Отначало започна интересно, после се видя че това е предизборна либерастка пропаганда. И какво пропагандират-социализъм-комунизъм- изземване и разпределяне на ресурсите от държавата. Като въпросните либерасти си правят сметка че те ще са държавата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 16 rate down comment 11
Hahoto
преди 5 години
Тая концепция е като концепцията от приказките на Хитър Петър, да ме извинява автора за тавталогията в имената ;) .Ще да рече: "Да краднем с данъци от богатите и да ги дадем на бедните." Човешката психология обаче е такава, че свършат ли богатите, всички ще се чувстват бедни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 29 rate down comment 10
bgMan
преди 5 години
Богатството ли е основната цел в живота че да ни занимават толкова много с него и да ни го представят като най-големия проблем и най-важната тема на столетието?Просто съдържателите на глобалния зоопарк трябва да осъзнаят, че някои неща не могат да се наложат насила, само защото на тях им се иска да са единствените определящи битието и съзнанието на всички обитатели в зоопарка. И в Русия, и в САЩ, и в Китай и където и да е по света. Хората имат свободна воля и не искат да я заменят срещу каквото и да било. Кариера, богатство, демагогия, арогантност, върховен егоизъм, външен враг или война не са достатъчни оръжия срещу отнемането на свободата сам да мислиш и действаш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 10
Бидонойл
преди 5 години
Не се разстройвай, преразпределението на богатствата и без това няма шанс да проработи. Правени са множество опити и резултатът винаги е един и същ. Хората стават още по-бедни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 26 rate down comment 9
Petar2015
преди 5 години
Тези идеи за преразпределение на богатствата ще си останат на хартия. Защото законите се пишат от тези, от които трябва да се взема...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 18
Бидонойл
преди 5 години
Пред подобна идеология (демагогия), дори неофaшиcткия мироглед на Тръмп започва да ми се струва по-приемлив.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още