IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Двата проблема, които тревожат инвеститорите днес

Регулаторните инструменти могат да се окажат недостатъчни при рецесия, а конвенционалните макроикономически модели не са в крак с реалността

08:14 | 02.10.19 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Пода на Нюйоркската фондова борса. <em>Снимка: gettyimages</em></p>

Пода на Нюйоркската фондова борса. Снимка: gettyimages

Пазарният песимизъм е траен. Дали заради състоянието на глобалната икономика или заради неспособността на централните банки да я подобрят, мрачното настроение е разбираемо, пише за Financial Times Луиджи Сперанца, главен глобален икономист в BNP Paribas Markets.

Около една трета от държавните облигации в световен мащаб и малко над половината от тези в Европа са с отрицателна доходност. Гледайки формата на кривите на доходността на държавните облигации, бихте си помислили, че сме в рецесия, при това дълбока и продължителна.

Някои централни банкери в САЩ и еврозоната поставят под въпрос консенсусната гледна точка, че трябва да направят повече, вместо това настоявайки за предпазливост. Регионалните президенти на клоновете на Федералния резерв в САЩ изразиха нежеланието си за по-нататъшно намаляване на лихвите. По същия начин някои влиятелни членове на Европейската централна банка изразиха резерви относно неотложността на възобновяването на програмата за количествено облекчаване.

Има аргумент, че нещата не са толкова лоши, колкото сочат пазарите, поради което си струва да запазим сух част от барута. В крайна сметка пазарите на труда като цяло са затегнати, а доверието на домакинствата е устойчиво. Освен това няма големи дисбаланси с потенциала да предизвикат значителна корекция.

Но пазарните цени отразяват нещо оповече от от песимизма относно краткосрочните икономически перспективи. Сред пазарните участници съществува открито съмнение, че централните банки и по-широката регулаторна политика могат да направят каквото е необходимо, за да отговорят на шоковете.

Два основни проблема лежат в основата на загрижеността на инвеститорите.

Първо, недостигът на регулаторни инструменти. Когато настъпи следващата рецесия - въпрос на време след 10 години икономическо възстановяване, ако се доверим на историята - централните банки в света в условията на ниски лихви може да не разполагат с инструментите за справяне с нея.

Неуспехът на централните банки да изпълнят своите инфлационни цели подкрепя този аргумент. Липсата на инфлация може да се дължи на необичайно дълги лагове, циклични фактори или по-структурни проблеми. Голяма част от това може да бъде отдадено на ценовите очаквания, които са занижени - необичайно явление в този напреднал етап на икономическия цикъл.

Каквато и да е причината, инфлацията остава упорито ниска. Това е въпреки безпрецедентните монетарни стимули, включително значителните програми за количествено облекчаване и изключително ниските или дори отрицателни лихвени проценти. Такъв е случаят дори в икономиките, които работят близо до пълния си потенциал, като САЩ.

Последна актуализация: 14:57 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 6 rate down comment 1
крас
преди 4 години
ОТ СТАТИЯТА: "Гледайки формата на кривите на доходността на държавните облигации, бихте си помислили, че сме в рецесия, при това дълбока и продължителна."ЗАЩО ДА СИ МИСЛИМ КАТО Е ТАКА. БАНКИТЕ И БАНКИРАНЕТО СА В ДЪЛБОКА РЕЦЕСИЯ !!!Нещо повече - С ПОВЕДЕНИЕТО СИ И ПРЕДЛАГАНИТЕ ФИНАНСОВИ ПРОДУКТИ ТЕ САМИТЕ ПРАВЯТ ВСИЧКО ВЪЗМОЖНО ДА ОТБЛЪСНАТ ИНВЕСТИТОРИТЕ ОТ СЕБЕ СИ И НАСОЧАТ СВОБОДНИТЕ ПАРИЧНИ ПОТОЦИ В ДРУГО НАПРАВЛЕНИЕ!!!Нормално е да си зададем въпроса КОЙ ЗАМЕНИ БАНКИТЕ И БАНКОВАТА СИСТЕМА , КАТО СРЕДСТВО КОЕТО НЕ САМО ДАВА ГОРИВО , НО И ОПРЕДЕЛЯ ПОВЕДЕНИЕТО НА СВЕТОВНАТА ИКОНОМИКА. СЪВСЕМ УМИШЛЕНО БАНКИТЕ НАСОЧВАТ ИНВЕСТИТОРИТЕ КЪМ ЗАКУПУВАНЕ НА АКЦИИ НА ВОДЕЩИ СВЕТОВНИ ИКОНОМИЧЕСКИ ГИГАНТИ , които вече не се нуждаят от БАНКОВА ПОДКРЕПА. БЕЗКОНТРОЛНОТО ЕМИТИРАНЕ НА ТАКИВА АКЦИИ ВОДИ ДО НАДУВАНЕТО НА ТАКЪВ БАЛОН , ПУКАНЕТО НА КОЙТО ЩЕ ПОМЕТЕ ЦЯЛАТА СВЕТОВНА ИКОНОМИКА. НЕКА ПОГЛЕДНЕМ КАК СЕ Е ДВИЖЕЛ ИНДЕКСА ДАУ ДЖОУНС до 2008 и след това. През 1998 г той е 9,080, а през 2008 г. бележи дъно от 7,062 пункта !!!!!В настоящият момент индекса гони стойности 27,350 !!!!!!СКОКА НА ДАУ ДЖОУНС ОТ 2008 - 2019 год. с цели 3,9 - 4 пъти НЕ Е НИЩО ДРУГО ОСВЕН ЕДИН ГОЛЯМ БАЛОН, ПУКАНЕТО НА КОЙТО ЩЕ ОТНЕСЕ ВЛОЖЕНИЯТА В АКЦИИ НА ИНВЕСТИТОРИТЕ!!В момента САЩ са изцяло зависими от това което се случва в ШАНХАЙСКАТА БОРСА , чието поведение и графики се характеризарат с ПОСТОЯНСТВО , а времеви отклонения каквито се забелязват през 2007 година и 2015 година идват да покажат на господата в САЩ КОЙ КАРА ВЛАКА И ОТ КОГО ЗАВИСИ НЕ САМО ТОВА КОЕТО ЩЕ СЕ СЛУЧИ В АМЕРИКА , НО И В СВЕТА АКО НЯКОЯ СУТРИН ДРУГАРИТЕ ОТ ЦЕНТРАЛНИЯ КОМИТЕТ НА ККП РЕШАТ ДА ВЗРИВЯТ СИСТЕМАТА. За да се промени тази обвързаност и зависимост от Китай е нужно САЩ да изпуснат въздуха на балона на АКЦИИ и пренасочат ИНВЕСТИЦИИТЕ КЪМ БАНКИТЕ които са традиционен източник на финансиране на икономиката. За съжаление ФЕД продължи с политиката на ОТБЛЪСКВАНЕ на инвестициите и с това на НАДУВАНЕ НА БАЛОНА НА АКЦИИТЕ , който факт сам по себе си показва СЛАБОСТ И НЕВЪЗМОЖНОСТ ЗА КОНТРОЛ НА ПРОЦЕСИТЕ КОИТО ВЕЧЕ НЕ ЗАВИСЯТ ОТ ТЯХ А ОТ ПЪРВИЯ СЕКРЕТАР НА ККП!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още