IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Испания не може да преодолее наследството на ЕТА

Терористичната органиация се разпусна преди години, но настроенията в северните райони на страната са далеч от мира

19:02 | 21.09.19 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Баската терористична организация ЕТА приключи кампанията си за независима Страна на баските преди 8 години. Наследството на сепаратистката група, обаче, продължава да играе важна роля в поляризираната политика на Испания. Десните политици твърдят, че влиянието й е все още живо и се усеща в северните части на страната, пише онлайн изданието Politico.

През последните три години малкият град Алсасуа е свидетел на дълбоко противоречиво съдебно дело, което олицетворява крехките отношения между консервативните юнионисти на Испания и нейната националистическа периферия. Алсасуа е разположен в планините, на час път с кола от границата с Франция, в региона Навара, който граничи с региона на баските и е заявен като част от родината на баските.

„Използват ни като марионетки в една игра“, казва Едурн Гойкотексея, местна жена. „За Алсасуа и цялата Навара и Страната на баските се говори като за място на конфликт“, допълва тя.

Гойкотексея е майка на Айнара Уркийо, една от групата млади хора от града, които бяха осъдени миналата година на затвор за ролята си в инцидент в нощен бар през октомври 2016 г. Тогава са ранени двама цивилни охранители и още две жени.

Младежите настояват, че става въпрос за пиянска разправия. Прокурорите, обаче, не са съгласни и твърдят, че сблъсъкът е бил част от съгласувана стратегия за враждебност от страна на фракция от местни хора, която има за цел да изгони силите за сигурност от града.

Прокурорът Жозе Перал определи действията им като част от „наследството на терора в Страната на баските и Навара, което е продължение на тероризма, който Испания е преживяла в период на 50 години“.

Той повдига обвинения в тероризъм срещу подсъдимите. Съдът в Мадрид ги осъди, но в крайна сметка отхвърли обвиненията в тероризъм. В определението си, обаче, съдът подчертава, че нападението е било подтиквано от „радикализация, враждебност и нетърпимост“ към силите за сигурност. В резултат присъдите на седем от подсъдимите варират от 9 до 13 години по обвинения в нападение и нарушаване на обществения ред. На Уркийо са и присъдени две години затвор заради заплашително поведение.

„Цялата тази ситуация е фарс от самото начало", казва Хайзея Рамирес де Алда, чийто брат Адуре получил присъда от 12 години. Тя, подобно на Гойкотексея, вярва, че гражданската охрана, съдебната система и политиците са се договорили да манипулират този случай в опит да измислят общ враг в Северна Испания. Според нея някои от политическите сили не искат да приемат, че „сме в нов период на мир в Страната на баските, защото не им е удобно без ETA“.

Що се отнася до подсъдимите по делото, седем от тях все още са в предварителния арест вече близо три години и чакат Върховният съд да се произнесе по жалбата им срещу присъдите.

Продължаващо влияние

ETA обяви окончателно прекратяване на огъня през 2011 г. Това сложи край на насилие, продължило 4 десетилетия, в което намериха смъртта си повече от 800 души. През май 2018 г. организацията официално се разпусна.

Много испанци признават, че това не е затворило старите рани. Групите на жертвите на тероризма твърдят, че за над 300 убийства, извършени от организацията, не са постигнати никакви резултати от разследването. Често се организират и „ликуващи церемонии“ при освобождаването на членове на ЕТА от затвора. Неотдавнашен пример – знамената на баските се развяха и имаше фойерверки в знак на почит към Хосе Хавиер Забалета, бивш командир на ЕТА, който прекара 29 години в затвора. След освобождаването му той се върна в родния си град Ернани.

Партиите от политическата десница казват, че инцидентът в Алсасуа, подобно на церемониите, показва как влиянието на ЕТА е още живо. „Част от обществото на Алсасуа е болна и разпространява омраза срещу всичко, което представлява Испания“, коментира Хавиер Еспарца, президент на Наварския народен съюз (UPN), регионална партия с десен център.

В изказване в столицата на Навара – Памплона, Еспарза заяви, че неговата партия не е в състояние да постави местни кандидати в градове като Алсасуа, въпреки че има избиратели там, защото се страхува от тормоз от страна на баските националисти.

Той описва EH Bildu, политическата партия за независимост, за която се смята, че представлява много от избирателите, които някога са подкрепяли ETA, като фронт към терористичната група. Тя получава мащабна подкрепа в Алсасуа и други градове в региона.

Горка Ландабуру, редактор на изданието Cambio 16, смята обаче, че подобни оценки на епизода "Алсасуа" са преувеличени. “Това беше сериозен инцидент, но развоят на събитията е непропорционален на едно обикновено сбиване в бар“, казва той.

Самият Ландабуру е оцелял след атентат на ЕТА през 2001 г. Той също вижда фурора около Алсасуа, който прелива в националната политика. Според него ситуацията се използва по политически причини.

Действащият премиер на социалистите Педро Санчес се изправя пред обвинения, че е сключил сделка с „предните хора на ЕТА“. Докато той се стреми да сформира ново правителство през следващите седмици, сътрудничеството на баските националисти може отново да изиграе своята роля, подобно на ситуацията през 2018 г., когато той стана премиер след вот на недоверие, припомня изданието.

Наскоро обаче социалистите осъдиха ежегодно събитие в Алсасуа, известно на баски език като Оспа Егуна („ден на сбогуване“), което призовава за експулсирането на испанските сили за сигурност от града. Местните жители често се оплакват от тормоз от страна на гражданската охрана, изпратена в Навара от други части на Испания, и регионалната полиция. Мнозина описват присъствието им като окупация.

Оспа Егуна „е денят, в който изясняваме, че не искаме [испанските] сили за сигурност у нас“, казва млад мъж, който предпочита да не се представя с името си. "Ежедневно изпитваме полицейски репресии - те ни спират, искат документи, заплашват ни, защото виждат, че ние не искаме да сме част от тяхната държава“, допълва той.

И докато тази лоша връзка с полицията дълго време беше основният фактор за широкото недоверие към испанската държава в националистически градове като Алсасуа, сега продължаващото съдебно дело убеди много хора, че съдебната система и политическата класа също са срещу тях. Подобни проблеми затрудняват даването на шанс на мира и спокойното съвместно съществуване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:01 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още