IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Протекционизмът на Тръмп нанася сериозни щети на САЩ

Страната трябва да се събуди преди разрушаването на търговията да доведе до икономически срив

09:11 | 22.09.19 г. 10
<p>
	Търговската ярост на Тръмп не вещае нищо добро за американската икономика. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Търговската ярост на Тръмп не вещае нищо добро за американската икономика. Снимка: Ройтерс

Търговските гръмотевици на президента Тръмп удрят толкова често, че обществеността среща трудности да разбере какво наистина се случва. След повече от две години на опити и много грешки Конгресът и страната трябва да отстъпят и да погледнат общата картина, пише за Wall Street Journal Робърт Зелик, бивш президент на Световната банка, бивш търговски представител на САЩ и бивш заместник държавен секретар.

Търговската политика на президента представлява фундаментално отклонение от тази през последните 85 години. Това е повече от въпрос на агресивна тактика на преговори. От Хърбърт Хувър насам САЩ не са имали президент, който така открито да е прегръщал търговския протекционизъм. В своето встъпително обръщение Тръмп гордо се обяви за протекционист. Сега вече можем да му вярваме. Твърдението му, че той е „човек на митата“, трябва да убеди всички преговарящи. Президентът също харесва непредсказуемостта, създавайки такава, която обърква бизнес планирането и инвестициите. Например, след подписването на споразумението между САЩ, Мексико и Канада - USMCA (новото споразумение за свободна търговия в Северна Америка на мястото на NAFTA), той потъпка собствената си сделка, като заплаши да повиши митата за Мексико, защото се ядоса на латиноамериканците, които търсят убежище в Америка. 

Той няма да се промени. Търговията - като стената с Мексико и враждебността към имиграцията - е основен въпрос за електората на президента. Той трябва да го поддържа горещ.

Какви са последиците от завръщането на Тръмп към протекционизма? Първо, САЩ загубиха пазари за износ, защото се отказаха от сделки като Транс-Тихоокеанското партньорство (TPP). То понижи търговските бариери в Азия за други, но не и за САЩ благодарение на Тръмп. Европейският съюз получи преференциален достъп до Япония и други пазари. Китай понижи средните си мита за други страни до 6,7%.

Второ, митата предизвикаха ответна реакция в световен мащаб, засягайки най-продуктивните американски бизнеси и земеделските производители. Китай повиши средните си мита за щатски стоки до 21,8%. Сега Конгресът отпуска десетки милиарди долари на американските фермери, за да компенсира загубените продажби. Американските износители ще плащат цената години наред поради промяната във веригите за доставки.

Трето, протекционизмът на президента коства много на американския бизнес и домакинствата. Администрацията повиши данъците върху 15% от вноса в САЩ дори преди предстоящото повишение на митата за почти всички китайски стоки. Тръмп започна с повишаване на митата за междинни стоки - например алуминия, въпреки че 97% от американските работни места в сектора на междинанната преработка го използват като суровина. Институтът за международна икономика Питърсън изчисли, че разходите, плащани от потребителите на стомана за всяко добавено работно място в сектора са около 650 000 долара. Тъй като американските фирми започнаха да плащат повече за своите суровини, някои със съжаление преместват операциите си в чужбина, за да останат конкурентоспособни. За две години президентът увеличи средните мита за китайските стоки от 3% на 24%. Американците в крайна сметка ще ги плащат под формата на по-високи цени.

Четвърто, с нарасналите разходи и несигурността относно правенето на бизнес в САЩ, преките чуждестранни инвестиции намаляват. Това потиска растежа на работните места и заплатите и нарушава международните вериги за доставки.

Последна актуализация: 12:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 2 rate down comment 1
Mit1
преди 5 години
Според мен истината е някъде по средата. От една страна преди доста време трябваше да се намери някой смел човек, който да поведе останалите срещу Китай. Най-вече заради принудителния трансфер на технологии. Абсолютно ясно е, че те са ограбвали много фирми и патенти с тяхната политика, което е ключово в наше време. Разбира се, по подобен начин Америка и Западна Европа ограбваха други държави с изтичане на умове, налагане на фирми на пазара и т.н.Въпросът е, че сега е доста късно и Китай е твърде силен. Нормално, резултатът да е доста спорен и към момента и в близко бъдеще. За далечното бъдеще настина е много трудно да се правят прогнози. Не, че имам нещо против Китай, но в даден момент, когато вземе силен превес, няма да е добре за запада най-общо, но това е дълга тема, разбира се.От друга страна - Тръмп прекали с много неща. Според мен е тотална грешка да не се обедини с Европа и другите съюзници - Канада, Австралия и т.н. А, даже напротив, той тръгна и против тях в много насоки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 7
Императорът
преди 5 години
Така е и е ясно какво намекваш. Но ЕС е управляван от безумци, алкохолици и извратенци, които нанасят такива щети, каквито дори бомбардировка трудно може да нанесе. Типичен пример - Германия която обяви кървава война на най-печелившият си икономически отрасъл - автомобилството - вместо да го защити.Зелков - ето хората си ти казаха - наблюдение от първо лице. То вече има и професори, които казват и че противоестественичеството е ОК и нещо ного хубаво даже, ама още не съм чул два противоестественика да се се възпроизвели биологически, което всъщност е функцията на похотливите отношения... а ти?Пенев и Костов - благодаря за инфото от първо лице - предполагах, че нещата са тъй, но друго е - от изворът. борете се здраво и защитете великият човек на идущите избори - за да може той все така да се бори неотклонно за вас - благородно ви завиждам, че си турихте на власт такъв лидер, а не като нас: животно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 1
Longin
преди 5 години
историята показва че от мита и търговски войни печелят тези страни които не участват в тях ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 8
ivan.kostov.39
преди 5 години
По голяма глупост не бях чел отдавна. Работя в фабрика за темперирано стъкло. Всяко стъкло което излезе от нас става на врата на готварска фурна. До преди 2-3 месеца едва ни запълваха времето да направим 40 часа на седмица. Сега работим по 60 часа седмично и не несмогваме. Мисля, че много бизнес се е върнал от Китай в САЩ. Вероятно друга част от бизнеса се е преместил в други страни. Това са фактите и минусите, които ще получа - няма да ги променят. Трудно и бавно но либерало-джендерската глобалидтка теория и практика заминава в оточния канал на историята....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 5
zelka007
преди 5 години
възможно е да спечели изборите пак , без да е много сигурно , само защото Александрия Окасио-Кортес няма навършени години за да се кандитатира :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 8
stefan_penev
преди 5 години
Не е необичайно Робърт Зелик да има такова мнение. Просто той е част от статуквото, т.е. част от проблема. Цитирам нещо от него: "В световен план Зелик призова за нови модели за растеж, начело с Китай, докато структурните промени започнат да дават резултат.". Типичен представител на неолибералния глобализъм. Цялата досегашна американска политика беше насочена да обслужва големите транснационални компании, изнасящи работните места извън САЩ в името на печалбата, превръщащи цели райони в зони на ръждата. Те създадоха икономически Китай, но пропуснаха да го контролират и го превърнаха във неконтролируем Франкенщайн. Разбира се, че сега Тръмп им е виновен, разбира се, че всичко ще се представя като провал. Само че, тук в Америка, редовите американци мислят съвсем различно. Въпреки цялата помия, която се излива отвсякъде, Тръмп ще спечели изборите и тактиката му спрямо Китай ще успее. Особено ако възприеме предложенията на някои икономисти да въведе лицензионен режим и възприеме вноса от Китай да е само до размера на износа. Тогава вече ще клекнат съвсем и китайците, и големите корпорации, изнесли производствата си в Китай, които са основния подмолен враг на Тръмп.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 2
novata_ikonomika
преди 5 години
Не си прав изобщо. Китайската икономика никога последните 20 години не е падала под +6% ръст. Индийската също.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 6
zelka007
преди 5 години
пха-ха-ха ... импе , Робърт Зелик е професор и е преподавал във военно морската академия на усато и в харвард ... той е Човекът дето пише учебниците и го цитират в други учебници :))) ... как мислиш , дали не знае какво говори ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 17
Valentin13
преди 5 години
Инвесторе, кажете поне една истина, ей тъй за цвят, бре.то единствената икономика, която отбелязва растеж в момента е точно американската.а вие на черното -бяло, и на бялото - черно. как спите бе хора, като лъжете толкова много?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 18
Императорът
преди 5 години
това е типично за протекционизъмът - носи краткосрочни вреди в името на по-големи дългосрочни ползи !!! ТТП работеше в изгода на китайският дъмпинг.Въобще трябва ли да се връщаме дори не към учебниците, но и към букварите по икономика? Този велик човек, борещ се за страната си, е прав и ного добре знае какво прави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още