IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Централните банки загубиха голяма част от влиянието си

Паричната политика вече не е достатъчна, за да се държи икономиката на правилния път

16:35 | 05.09.19 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

През септември Европейската централна банка може да се ангажира да задържи лихвите под нулата след 2020 г. Някои икономисти смятат, че Комитетът за парична политика на Английската централна банка (АЦБ) трябва да направи изрични прогнози за лихвите, отразявайки практиката на Федералния резерв на САЩ. Мнозина се надяват, че скорошното намаляване с 0,25% на основната лихва на Фед ще бъде първото от много. Гуверньорът на Японската централна банка (ЯЦБ) Харухико Курода е изправен пред призиви за борба с упорито ниската инфлация. Възможно е допълнително количествено облекчаване.

Предвид несигурността тази година изявите на централните банкери се следят особено внимателно. Но в действителност това, което те могат да направят сами, вече не е много важно, пише за Financial Times Адеър Търнър, бивш ръководител на британския регулатор за финансови услуги.

След световната финансова криза през 2008 г. стана ясно, че когато краткосрочните и дългосрочните лихвени проценти вече са много ниски, по-нататъшното им намаляване влияе слабо на реалната икономическа активност. Ако АЦБ сега намали основната си лихва от 0,75% на 0,50%, въздействието върху потреблението ще бъде незначително. Тъй като големите немски компании вече могат да вземат 10-годишни заеми срещу по-малко от 0,5% лихва, използването на количественото облекчаване, за да се намали този разход до, да речем, 0,4%, няма да има почти никакво отражение върху техните инвестиционни планове. Вместо това изтласкването на основните лихви на още по-отрицателна територия би могло да намали растежа чрез ограничаване на рентабилността и кредитирането на банките.

Опитите на централните банки да управляват очакванията също са неефективни. Когато доходността на германските облигации показва, че инвеститорите очакват отрицателни лихви на ЕЦБ за десетилетие наред, обещанието, че те няма да нарастват до 2021 г. може да има само нищожно въздействие.

Въпреки всичко това, планина от икономически коментари все още е посветена на предсказването на малки промени в политиката на централните банки, като централните банкери все още са обсебени от ефективността на своите комуникации. Два фактора обясняват това несъответствие между икономическото значение и фокуса на икономическия дебат.

Първият е, че макар незначителните промени в лихвените нива да не са от голямо значение за потребителите и бизнеса, правилното им предвиждане има силно значение за много мениджъри на активи, макро хедж фондове, инвестиционни банки и техните клиенти. Следователно наблюдението на централните банки е занимание за много професионални икономисти. Съобщенията на централните банки, със своята способност да движат пазарите след драмата на потвърдените или отхвърлени очаквания, също създават медиен шум.

За финансовите инвеститори „смесените съобщения“ от управителите на централните банки могат да превърнат потенциалните спекулативни печалби в неудобни загуби. В ерата на структурно ниски лихви несигурността относно тайминга на малките бъдещи промени просто вече не е толкова важна.
 
Последна актуализация: 22:55 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 1
bgMan
преди 5 години
Ами точно загубата на роля на централните банки не беше ли цел на неква група глобалисти отпреди 20-тина години? Май са успели вече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 2
scott
преди 5 години
Изобщо не позна!В момента живеем във ваймарската република. Обаче, хиперинфлациата е заменена със отрицателни лихви. Само това е РАЗЛИКАТА. И ДВЕТЕ ПРОИЗВЕЖДАТ ПАРИ ЗА БАНКЕРИТЕ И БОРСОВИТЕ ИГРАЧИ ДОКАТО СПЯТ И се гаврят и убиват останалата част от обществото. Е, хиперинфлационът във ваймар не беше спрен. И сега отписване на дългове нема да има. Щото ше намалее усещането и опианението да седът на планини от богацтва. Както тогава, така и сега НАСИЛИЕТО И ВОЙНАТА ше променът ситуационът. Ше е яко. ак47 всегда в цене.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 3
SS-23
преди 5 години
централните банкери се вкопчват в надеждата, че някаква сложна брънка от паричната политика най-накрая ще бъде ефективна---Ама тя брънката е банално проста и го писах тук, още преди 5-6 години: ОТПИСВАЙ ... само това ще ви спаси ! Всичко друго са глупости и самозаблуди!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 2
Mohave __
преди 5 години
Японският модел даде грешни сигнали . Япония се задържаше благодарение на експанзията на останалите централни банки и силно експортната японска икономика . Копирането на тази политика ще е катастрофално за половината европейски икономики .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 20 rate down comment 3
data
преди 5 години
Монетаризмът нещо яко зацикли , май пак ша ставаме кенсианци :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 6
nkavrakov1982
преди 5 години
Предлагам да се върнем, към първична размяна на стоки и услуги, обезпечени с купонна система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още