IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китайската стратегия на Тръмп се проваля

Американската аминистрацията трябва да промени коренно подхода си

14:17 | 24.08.19 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Тръмп сочи грешната посока. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Тръмп сочи грешната посока. Снимка: Ройтерс

Китайската стратегия на президента Тръмп се проваля. Неговият по-строг подход не доведе до значими китайски отстъпки, а все повече вреди на американската икономика. Днес Китай е по-интегриран с останалия свят, докато САЩ са по-изолирани. За да се борят ефективно с нелоялните държавни икономически практики в Китай, САЩ трябва да променят своя подход, спечелвайки съюзници и международни институции на своя страна за постигане на по-фокусиран набор от изисквания, пише за Wall Street Journal Джейсън Фърмън, професор от Харвард и бивш председател на Икономическия съвет към Белия дом (2013-17 г.)

Митата за Китай нанесоха видима вреда на икономиката на САЩ в краткосрочен план. През второто тримесечие на тази година те допринесоха за спада на капиталовите бизнес инвестиции и вероятно ще отнемат около половин процентен пункт от растежа на брутния вътрешен продукт през 2019 г. Това не е задължително обвинение към политиката на Тръмп. Когато работниците стачкуват, те правят това, знаейки, че ще загубят заплати в краткосрочен план, но очакват да компенсират тези загуби чрез по-големи дългосрочни увеличения на възнагражденията.

Пазарите на акции обаче дадоха да се разбере, че инвеститорите не очакват потенциални отстъпки от Китай, които да компенсират краткосрочните загуби. Спадът на борсата, дошъл след като президентът обяви нов кръг от мита на 1 август, показва, че нетната настояща стойност на търговската му стратегия е отрицателна. 

Китайският растеж също се забави, но голяма част от спада не може да бъде отнесена към търговски действия на САЩ. Вместо това забавянето до голяма степен отразява ограниченията в стратегията на Пекин да подкрепя растежа чрез краткосрочни инвестиции и държавни предприятия, дори когато демографията се влошава и растежът на производителността се забавя.

Пазарните движения също така притъпиха част от въздействието, което биха могли да окажат митата, намалявайки лоста за влияние на САЩ в търговската война. Юанът отслабна, което компенсира митата, като прави китайския износ по-евтин. Това е неизбежният резултат от де факто политиката на Тръмп за силен долар, предизвикана от по-големите бюджетни дефицити, които увеличиха външното търсене за щатски долари, както и от митата върху Китай, които намалиха търсенето на юани от САЩ. Преди последния кръг от митническата война Китай помагаше за постигането на желания от Тръмп слаб долар чрез намеса на валутните пазари, за да поддържа юана силен. Когато обаче Пекин даде повече свобода на пазарите, американската администрацията заклейми Китай като валутен манипулатор.

През януари 2018 г. Китай имаше средни мита от 8% върху вноса от САЩ и останалия свят. В отговор на действията на Вашингтон той повиши средните си мита върху американските стоки до 20,7% към юни, като същевременно намали митата си за останалата част на света до 6,7%, според данни на Чад Бaун от Института за международна икономика Питърсън. Китай намали вноса от САЩ, но увеличи този от други страни. Износът на Китай за останалия свят също нараства.

Последна актуализация: 17:45 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 4 rate down comment 0
todortk
преди 5 години
ама говорите така, сякаш Китай са единствените, които подкрепят своите компании на държавно ниво! И сякаш в САЩ няма компании на държавна хранилка или нямат закони, които облагодетелстват една или друга компания. Конкуренцията и демокрацията в САЩ са за замазване на очите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 5 години
страхливци са такива като теб, дето само за насилие и войни мислят !При положение че САЩ е единствената суперсила, кво ми правиш алабалистики и съчинения със силни епитети, все едно чета руската пропаганда или Импа !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 0
khao
преди 5 години
khao така и не разбрах защо си въодушевен,че всичко се произвежда в Китай ?---Не, не съм. Даже обратното! реално това е единствената стъпка на Тръмп която подкрепям защото е закъсняла с поне 10 години, но се дразня че е прави по много нефелен и некадърен начин!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 6
Valentin13
преди 5 години
тук вече не се говори за интелигентност, а за страх. интелигентност в такива неща не е нужна да е на свръх ниво. който разбира от военна доктрина, разбира и това.Китай е очеваден враг на нормалната световна система и търговия. Тръмп е единствения генерал, който повежда своята армия и е готов да се бие.останалите са страхливци, казват нещо с половин уста, но не действат. както в квартала като деца, имаше един дето биеше всички и вземаше парите на всички, докато не се появи един друг несъгласен със статуквото. опуха тартора и след това всички придобиха смелост и почнаха да се опълчват.трябва да има един да започне.в нашия случай не е ЕС, там са страхливците.познайте кой е?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 3
Solar Power
преди 5 години
khao така и не разбрах защо си въодушевен,че всичко се произвежда в Китай ? Стъпките на Тръмп макар и закъснели дават шанс на останалия свят да приеме производство включително и България :) Аз изобщо не се кефя,че на всичко у дома пише направено в Китай. Искам на нещата да пише и направено в Русия и в Америка а на повечето направено в България. С политиката на Китай това няма как да се случи без някой да играе по грубо :) Надявам се в дългосрочен план глобалните фирми да си изнесат производството в други държави !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 5
khao
преди 5 години
юли,юли :) ограничен дечко дето една убава обида даже не може да измисли :) , не забрявай че мияча в холандия си ти, и ако знаеш колко такива не успели да се реализират у нас общаци от моя край познавам ... идея си нямаш. даже и по холандия имам, може да сте бадженаци с някой познат :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 12
julian12
преди 5 години
Аз не съм фен на никого. А, ти с твоя отрицателен коефициент мий си чиниите и не си таковай Айшето във видиснката кочинка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 7
khao
преди 5 години
хахаха, тоя коментар все едно аз съм го написал за теб... без първото изречение... да знаеш че е баш заради рижия клоун Китай страда, как пък феневете му сте все с едноцифрено число на интелигентност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 27
julian12
преди 5 години
*** ама не си знае парите и е президент на Америка. Не като теб мияч на чинии и ***. Освен това трябва да имаш акъл да предвидиш заплахата и смелост да се изпрашиш срещу нея. Точно това прави той. В момента Китай изобщо не са в добро икономическо положение, точно поради неговите дествия. А тъъпакът, който няма идея какво става около него, си ти в случая.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 33 rate down comment 12
khao
преди 5 години
с китеника толкоз ...той една сделка за голф игрище не може да направи, китай щял да натисне ... хахахах. принципно даже закъсняха с натиска, но трябваше да се случи в мандата на поне средно интелигентен президент, а не при тоя тотален тъъъпак.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още